Росія вже кілька днів поспіль активно б’є по об’єктах української інфраструктури, сподіваючись позбавити міста та селища електрики, води, тепла.
За даними міністерства енергетики, внаслідок російських атак за останні дні пошкоджено близько 30% української енергоінфраструктури. Деякі станції “Укренерго” Росія атакувала кілька разів. Істотно постраждала енергетична інфраструктура Києва, а також Львівської, Дніпропетровської, Харківської, Київської областей.
Вже двічі за п’ять днів знеструмлено Запорізьку атомну електростанцію. В автоматичному режимі увімкнулися дизель-генератори. “Енергоатом” направив на ЗАЕС партію дизеля, проте окупанти не пропускають колону авто з пальним.
Україна вже відновила електропостачання майже 4 тисяч населених пунктів для мільйонів споживачів, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Він зазначає, що країна готувалася до такого сценарію.
Україна справляється і поки що енергетикам не довелося вимагати аварійної допомоги у європейських сусідів. Також в уряді наголошують, що дефіциту потужностей немає. Прямо зараз продовжуються ремонтні роботи.
Щоб стабілізувати власну енергетичну систему, з 11 жовтня Україна припинила експорт електроенергії до Європи.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль попередив, що всі споживачі мають бути готовими до тимчасових перебоїв з електроенергією.
“Там, де це необхідно, щоб уникнути перевантаження енергетичних мереж, вимикається світло за графіком. Просимо всіх із розумінням ставитись до цієї ситуації”, — звернувся прем’єр-міністр.
Пересічних українців просять знизити споживання електроенергії не лише у вечірні години, а й вранці, а власників підприємств та бізнесу вимикати зовнішню світлову електрорекламу та інші енерговитратні прилади. Економія вже становила 10% по всій країні. За словами прем’єра, щоб уникнути планових відключень, Україна має досягти свідомого зменшення споживання електроенергії з 17 до 22 години в цілому по Україні на 25%.
Про те, як Україна може пережити енергокризу, створену російськими обстрілами, і чи варто українцям чекати на віялові відключення, журналісти FREEДOM поговорили з народним депутатом України, головою парламентського комітету з питань енергетики Андрієм Герусом та політологом Іваном Преображенським.
Російські війська готували удар по українській енергетиці на зиму, але чомусь ударили зараз, — Герус
— Якщо ми говоримо про повну ліквідацію наслідків обстрілів, то буде потрібно багато часу — тижнів, а може й місяців. Зараз йдеться про те, що якщо якусь підстанцію розбито, шукаються резервні шляхи подачі електроенергії.
Але для споживача головне, щоб він мав електроенергію. Ведеться інтелектуальна та технічна робота для того, щоб стабілізувати та налагодити ситуацію вже найближчими днями.
Якщо не буде жодних нових ударів і диверсій з боку терористичної російської держави, скоріше, все буде нормально. Але краще завжди дбайливо ставитися до споживання електроенергії, особливо у вечірній час і розуміти, що зараз триває війна. Не виключено, що можуть бути нові диверсії.
Удару з української енергетики не було підготовлено за один день. Російські війська до цього готувалися тижні, а то й місяці. І, швидше за все, цей удар планувався на листопад і грудень, на холоднішу погоду, але з якихось причин вдарили зараз, на початку жовтня. Подібні диверсії можуть повторитися не в таких масштабах, але ми цього не знаємо точно.
Російські диверсії стають дедалі “економнішими”, тому що ракети закінчуються — Преображенський
— Очевидно, це помста за Кримський міст [немає доказів, що за ударом по Керченському мосту стоять ЗСУ або СБУ, — прим.].
Володимир Путін завжди приписує свої вчинки своїм супротивникам. Тож у разі очевидно, що російська армія здійснює терористичні акти. Завдання ударів по об’єктах цивільної інфраструктури, більшість з яких не мають жодного відношення до військових дій та військової інфраструктури, — це помста.
Стратегічні завдання у цих ударах теж є. Це припинення постачання електроенергії до Європейського союзу з України та часткове руйнування деяких теплоелектроцентралів. Швидше за все, окупаційна російська армія ще намагатиметься по них бити для того, щоб до зими повністю вивести їх з ладу. Це робитимуть для того, щоб у великих містах України не працювали ні електропостачання, ні опалення, ні водопостачання, ні каналізація.
З іншого боку, удари по інфраструктурі України були демонстрацією ефективності новим командувачем російського окупаційного угрупування в Україні Сергієм Суровікіним. Він не лише довірена особа Володимира Путіна, а й командувач Повітряно-космічними військами РФ. Тобто, він відповідає за всі ці пуски ракет. Як тільки його призначили командувачем угрупуванням, Суровікін вирішив продемонструвати Путіну, наскільки ефективно, на відміну від попередніх російських генералів, він відповідатиме тим очікуванням, які має російський президент.
Під час обстрілу були використані запаси ракет за кілька тижнів, які може дозволити собі витратити російська армія з урахуванням того, що в неї цих ракет залишилося дуже небагато. Більшість цих ракет Суровікін витратив на початку війни.
Читайте також: “Генерал Армагеддон” та “м’ясник”: як вестиме війну новий начальник російських військ Суровікін — прогноз експертів