Російські атаки на зернову інфраструктуру України можуть спровокувати дефіцит продовольства в країнах Азії та Африки. Про це заявив начальник Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу генпрокурора України Юрій Білоусов. За його словами, Москва шантажує світ, створюючи реальну загрозу голоду. Крім того, Росія прагне позбавити українців засобів до існування. Москва намагається вкрасти зерно, а якщо це не вдається — знищити, повідомляє FREEДОМ.
12 вересня Росія завдала ракетного удару по цивільному судну в Чорному морі, повідомив президент України Володимир Зеленський. Корабель із вантажем пшениці прямував до Єгипту. Відразу після виходу з українських територіальних вод його атакувала армія країни-агресора. 20 вересня Москва вдарила ракетами по цивільній та припортовій інфраструктурі Одеси. В ООН заявили, що такі дії створюють загрозу для світової торгівлі.
“Ми бачимо тут і “Шахеди”, так звані іранські дрони. Ми бачимо ракети тактичної авіації, які запускаються з літаків тактичної авіації. Ми бачимо ракети морського базування, наземного базування. Ми бачимо “Іскандери”. Насправді це говорить тільки про те, що це добре скоординована політика, тому що всі ці засоби ураження і рішення про їхнє застосування ухвалюються на абсолютно різних рівнях. Тобто фактично Росія шантажує світову спільноту можливістю, реальною можливістю створення голоду”, — заявив Юрій Білоусов.
Атаки російської армії по українській портовій інфраструктурі в Чорному морі посилилися після того, як Росія вийшла з Чорноморської зернової угоди в липні 2023 року. Україна змогла в буквальному сенсі відвоювати морський коридор для експорту своєї продукції. Попри війну, Київ залишається гарантом глобальної продовольчої безпеки, заявив президент України.
“За більш ніж рік роботи нашого експортного морського коридору було транспортовано вже 70 млн тонн вантажів. З українських портів вийшли понад 2 500 суден. Порти Азії, Африки, Європи та Америки приймають наші, українські вантажі. Країни від Єгипту до Індонезії, від Тунісу та Лівії до Індії, від Алжиру до Китаю отримали наше українське зерно”, — написав Володимир Зеленський у Telegram.
Завдяки ініціативі “Зерно з України”, в Ефіопії, Сомалі, Ємені та Судані мільйони людей отримали необхідні продукти, наголосив глава Української держави. У січні 2024 року Україна вийшла на довоєнні показники експорту морем, заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Експерти зазначають, що досягти таких результатів Києву допомогли партнери.
“Україна морем транспортує свою продукцію, але не через Чорне море, а в територіальних водах власне нашої країни, Румунії, Болгарії й далі Туреччини. Вважайте, що коли говоримо про партнерів, то перша група — це чорноморські країни, Румунія, Болгарія, Туреччина. Друга — це Велика Британія, страхові компанії, які дозволяли нам це робити. Ну, і давайте все-таки додамо третю групу. Це країни, які надають Україні озброєння, яке допомагає нам диктувати умови у Чорному морі”, — сказав головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.
Російські окупанти крадуть зерно на тимчасово окупованих російською армією територіях України, а потім продають його за кордон. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну на тимчасово окупованих територіях Москва вкрала зерна більш ніж на 723 млн доларів, повідомили в Офісі генерального прокурора України. І це лише попередні дані.
Читайте також: 70 млн вантажів Україна експортувала за понад рік роботи морського коридору