Починаючи з введення російських військ та розміщення озброєння на Запорізькій атомній електростанції ,було кілька епізодів ядерного шантажу з боку РФ. Останні — в Карському морі країна-агресор може провести випробування безпілотного підводного апарату “Посейдон”, здатного нести ядерну зброю. Західні ЗМІ також публікують дані, що в Арктику прямує атомний підводний човен К-329 “Белгород”.
Про що йдеться у рішенні міжнародної організації МАГАТЕ щодо ситуації на Запорізькій АЕС? Які цілі має РФ, шантажуючи Україну ситуацією навколо ЗАЕС? Які сигнали надсилає Захід для запобігання ядерному удару Росії? Чому зараз можуть бути актуалізовані механізми Будапештського меморандуму? На ці теми в ефірі телеканалу FREEДОМ говоримо з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком.
— Починаючи з ситуації на Запорізькій АЕС, є відчуття, що Путін стає нахабнішим, набирає обертів і ніби промацує ґрунт.
— Хоч би як Путін промацував ґрунт, ми вже продемонстрували, що йому не можна досить багато, а також що йому буде за те, що, він вважає. йому можна. Наприклад, ситуація, яка розвивалася навколо Запорізької АЕС, була одним з епізодів ядерного шантажу. Пік того, що відбувається, був улітку, коли Росія думала, що таким чином можна змусити українську владу піти на поступки, компроміси. Але цього не сталося. Це вперше, коли їм показали, що не можна. По-друге, українська сторона зробила все залежне для забезпечення режиму ядерної безпеки, експлуатації ядерних електростанцій.
Звісно, на тимчасово окупованій території та на захоплених там російськими військами АЕС це зробити неможливо. Тому українська сторона звернулася до МАГАТЕ для того, щоб вони приїхали на місце, ознайомилися з ситуацією і дійшли, як на мене, єдиного правильного висновку — зобов’язали Росію звільнити та демілітаризувати АЕС, а також прилеглі території. Тому що присутність військовослужбовців, наявність військової техніки, боєприпасів, озброєнь, а також обстріл території АЕС і прилеглих територій становлять дуже серйозну загрозу.
На сьогодні рішення МАГАТЕ — статут організації передбачає моніторинг безпекової ситуації з експлуатації ядерних об’єктів — чітко постановляє Росії забрати звідти свої війська. Вони, звісно, цього не виконують. З українського боку існує зрозуміла, принципова, послідовна позиція. Якщо Росія далі не виконує, мають бути запроваджені жорсткі санкції проти компанії “Росатом”.
Ці жорсткі санкції мають стосуватися тих об’єктів, які Росія намагається будувати по всьому світу. Йдеться про атомні електростанції, постачання ядерного палива, обладнання та інші супутні послуги. Тобто “Росатому” потрібно подати чіткий сигнал: якщо вони роблять такі спроби — починаючи з анексії української території та закінчуючи фактично крадіжкою станції — за це необхідно притягувати до відповідальності.
Ще один момент: окрім того, що це ядерний шантаж і тиск на Україну, Росія таким чином намагалася зривати постачання української електроенергії до країн Європейського Союзу. Нагадаю, станом на початок вересня Україна експортувала електроенергії на близько 3 млрд євро, роблячи свій внесок у зміцнення енергетичної безпеки Європи. Тобто після того, як Україна об’єднала свої енергомережі з енергосистемами Євросоюзу, ми поводилися послідовно.
Росія ж намагалася це зривати для того, щоб закріпити постачання електроенергії ЗАЕС винятково на тимчасово окуповані території, включно з Кримом. Це також не вдалося. Тобто це не лише атака щодо України, а й черговий прояв агресії проти ЄС та європейської енергетичної безпеки.
— Кілька днів тому в британській газеті The Times з’явилася інформація, що Путін може провести ядерні випробування у Чорному морі чи в Арктиці — вони мають продемонструвати його готовність застосувати ядерну зброю. За даними інших джерел газети, НАТО розіслала своїм союзникам розвідувальний звіт про те, що Росія може провести випробування безпілотного підводного апарату “Посейдон”, здатного нести ядерну зброю. Атомний підводний човен К-329 “Белгород” прямує до Арктики, йдеться у звіті. За даними італійської газети La Repubblica, “Посейдон” мають намір випробувати в районі Карського моря. Росія завжди проводила випробування різноманітної зброї в Арктиці, але чи має вона право проводити ядерні випробування в акваторії Чорного моря?
— Звісно, не має. По-перше, є договори про нерозповсюдження ядерної зброї та інших видів озброєнь. По-друге, є не одна резолюція Генеральної асамблеї ООН. Перша — від 2014 року — підтримує територіальну цілісність та суверенітет України, не визнаючи анексію Росією Криму. Наступні резолюції Генасамблеї стосуються демілітаризації півострова і наказують Росії вивести свої війська.
Так, чинні міжнародні документи та міжнародні акти чітко забороняють як проведення випробувань, так і наказують забрати свої озброєння. Всі ці розпорядження Росія порушує досить часто, якщо не постійно. У 2019-2021 роках була інформація про те, що вони створили інфраструктуру на території окупованого Криму, де можна розміщувати та зберігати ядерні боєголовки. Про це було поінформовано міжнародних партнерів, про це говорили Міністерство закордонних справ України та Головне управління розвідки Міноборони. Такі об’єкти відстежуються, зокрема, через розвідувальні спільноти США, які координують діяльність з нами. Там літають літаки, працюють розвідники, супутники.
На сьогодні — якщо ми подивимося на всю інформацію — не видно того, щоб Росія вела підготовчі роботи для випробувань ядерної зброї в Чорному морі. А якщо про такі роботи стане відомо, ми дізнаємося про це.
У ядерному шантажі є також інформаційний елемент. Цього тижня він проявився у двох моментах. Перший — ситуація з торпедою “Посейдон” — невідомо, чи вона взагалі існує… У 2020-2021 роках її ще не було як такої, а зараз може йтися про те, що є один-два дослідницьких зразки, які мають проходити випробування щонайменше до 2024 року. І лише потім вирішуватиметься питання про прийняття на озброєння.
Думаю, з подачі Росії пішла інформація про те, що виходить підводний човен, і на ньому може бути “Посейдон” — вони зробили це демонстративно для того, щоб використовувати як елемент залякування та шантажу Заходу.
І другий момент, який також з’явився дуже дивним чином. Пам’ятаєте історію, нібито з центральних регіонів Росії виїхав ядерний потяг? Ну, скажіть, будь ласка, коли серед білого дня на невеликій швидкості, без стін та брезенту… Це робиться відкрито для того, щоб усі могли відзняти й потім поширити — таким чином, це також використовується як елемент інформаційної операції, спрямованої саме на НАТО, ЄС, наших західних партнерів. Ціль у них зрозуміла — похитнути підтримку України.
А щодо Чорного моря українська сторона неодноразово інформувала наших партнерів у Чорноморському регіоні — Румунію, Болгарію, Туреччину та Грузію про те, що мілітаризація Кримського півострова становить загрозу, зокрема для них. Тому необхідно координувати зусилля щодо вироблення механізмів безпеки цього регіону, які передбачають обговорення не ядерних загроз, а питань мирного співіснування та розвитку. Але це, звісно, буде можливим після деокупації Криму та встановлення там української влади.
— Напередодні колишній директор ЦРУ генерал Девід Петреус в інтерв’ю телеканалу ABC заявив, що США та їхні союзники знищать російські війська й техніку в Україні, якщо Володимир Путін віддасть наказ застосувати ядерну зброю. Він наголосив, що президент Росії розуміє невідворотність своєї поразки.
— Петреус — уже третій генерал, який попередив про завдання досить потужних ударів конвенційною зброєю, зокрема по окупованому Криму, по військових об’єктах.
Варто розуміти, що те, про що не можуть заявити офіційні особи, часто говорять відповідальні авторитетні особи, які вже не на посадах. Тож це чіткий сигнал.
До речі, зараз авіаносна група на чолі з авіаносцем Gerald R. Ford (серія атомних авіаносців ВМС США, — ред.) вийшла в Атлантичний океан, де плануються спільні навчання з ядерною державою Францією. Потім ці авіаносні групи зайдуть в Середземне море. Серед супроводжувальних авіаносця є кораблі, які можуть використовувати крилаті ракети “Томагавк” — а вони з Середземного моря до Криму точно дістають. Це ще один чіткий сигнал, превентивне зупинення можливих загроз.
Це те, про що говорив президент Зеленський, — Захід і НАТО, мають бути досить сильними й посилати сигнали агресору Росії про жорсткі катастрофічні наслідки — єдиній країні, яка зараз загрожує всьому світу ядерною зброєю. Окрім цього, таким превентивним чинником може стати озброєння України ракетами дальністю до 300 кілометрів, зокрема ATACMS.
Хочу нагадати, що Україна доєдналася до договору про нерозповсюдження ядерної зброї, зробивши величезний внесок у мирне існування на нашій планеті. Умовою нашого роззброєння був Будапештський меморандум. Відмову РФ від консультацій в межах механізму Будапештського меморандуму глава російського МЗС Лавров аргументував тим, що нібито ніхто не загрожує Україні ядерною зброєю. Так от — тепер погрожують, і механізми Будапештського меморандуму мають чітко поширюватися. Тобто гаранти безпеки мають надавати Україні, зокрема, військову допомогу.