Росія припиняє постачання газу Молдові та провокує кризу — реакція Кишинева (ВІДЕО)

Прапор Молдови. Фото: ukrinform.ua

У Молдові обмежили споживання електроенергії. З 1 січня в країні в години пік не працюватимуть деякі підприємства, обмежать користування ліфтами, вимкнуть освітлення у вітринах і архітектурне підсвічування. Про це повідомили на сайті уряду Республіки Молдова. Знизити споживання змушені через енергетичну кризу, яку в країні провокує Росія, інформує FREEДОМ.

Очікується, що з 1 січня 2025 року Росія зупинить постачання трубопровідного газу в Молдову. Російський “Газпром” оголосив про це, посилаючись на нібито несплату. Кишинів не визнає борг Тирасполя (Москва вимагає 709 млн доларів) і не планує його виплачувати.

За словами глави уряду країни Доріна Речана, міжнародний аудит не підтвердив передбачувані борги. У зв’язку з цим вирішено почати підготовку до націоналізації газової компанії “Молдовагаз”, 50% акцій якої належать російському “Газпрому”.

“Кремлівські політики тут, у Кишиневі, намагаються чинити тиск на уряд, щоб він погодився перекласти на плечі своїх громадян борг у розмірі понад 700 млн доларів. Цього боргу не існує. Можливо, вони були витрачені на яхти у свята, але вони не були витрачені громадянами Республіки Молдова”, — заявив Речан.

Незважаючи на те, що контракт Москви і Кишинева діє до кінця жовтня 2026 року, з осені 2022-го “Газпром” обмежив поставки до 5 млн 700 тисяч кубометрів газу на добу. Це значно менше, ніж споживання Молдови в зимовий період. З грудня того ж 2022 року весь природний газ, що поставляється Росією, йшов до Придністров’я: для побутових потреб і, насамперед, для генерації електроенергії на Молдавській ГРЕС. Та виробляє електроенергію і продає її на підконтрольні Кишиневу території. Це означає, що відсутність поставок газу може призвести до багатогодинних відключень електрики в усій країні, а від рішення Москви припинити постачання природного газу більшою мірою постраждає підконтрольне їй Придністров’я.

“Природний газ для споживачів правого берега Дністра купувався на регіональних і європейських ринках. Слід зауважити, що АТ “Молдовагаз” законтрактувало необхідні обсяги газу, які повністю забезпечать все споживання Правобережжя до кінця березня 2025 року”, — зазначив виконувач обов’язків голови правління АТ “Молдовагаз” Вадим Чебан.

Російський газ у Молдову транспортується через Україну. З 1 січня 2025-го Київ припинить його транзит. Є й альтернативний маршрут — трансбалканський газопровід через Туреччину. Однак “Газпром” підставою для припинення поставок називає не складнощі з транзитом, а саме так звані “неплатежі” з боку окупованого країною-агресором Придністров’я.

“Кремль намагається дестабілізувати ситуацію, вплинути на парламентські вибори та підірвати наш європейський курс. У такі моменти важливо зберігати єдність, солідарність і віру в Молдову та її народ. Також важливо раціонально використовувати енергію. Для Лівобережжя уряд спільно з партнерами підготував план надання гуманітарної допомоги нашим громадянам, які проживають там”, — заявила президентка Молдови Мая Санду.

Раніше в уряді Молдови пояснили, як діятимуть, щоб уникнути енергетичної кризи. У державі максимально наростять обсяг виробництва електроенергії.

Крім того, Молдова постачатиме електроенергію, якої бракуватиме, з Румунії. Кишинів розглядає і варіант додаткового імпорту газу для вироблення електроенергії на Молдавській ГРЕС. Не виключено, що Кишинів, у зв’язку з рішенням “Газпрому”, звернеться до Міжнародного арбітражу і вимагатиме стягнення з Росії компенсації.

Читайте також: Не виключено, що Молдова звернеться до міжнародного арбітражу у зв’язку з рішенням “Газпрому”, — Речан

Як повідомлялося раніше, контракт Москви та Кишинева діє до кінця жовтня 2026 року. З осені 2022 року “Газпром” обмежив постачання до 5,7 млн куб. м газу на добу.

Прямий ефір