В Україні працює державний проєкт “Єдиний центр пошуку російських військовослужбовців “Хочу знайти”. Цей проєкт допомагає родичам у РФ шукати військовослужбовців, які загинули або перебувають у полоні в Україні. У Росії не надають інформацію своїм громадянам про те, що з їхніми рідними та близькими, яких влада відправила воювати на війну проти України. Про свою співпрацю з проєктом сьогодні, 9 червня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповіла представниця громадського руху з пошуку військових армії РФ “Наш вихід” Ірина Криніна.
“Україна дійсно запустила державний проєкт “Хочу знайти”. Будь-який охочий родич із Росії може абсолютно безплатно звернутися у цей проєкт і залишити заявку в чат-боті “Хочу знайти”. Після того, як бот відповість, що людину знайдено в статусі військовополоненого, тоді можна записатися на консультацію. І тут уже підключаємося ми. Радимо, куди їм ще потрібно звернутися. Посилаємося на нашу дорожню карту. Вона розроблена спеціально з юристами. Там прямо по пунктах описано, куди звертатися і що робити, щоб якнайшвидше повернути військовополоненого додому, у сім’ю”, — розповіла Криніна.
За її словами, у родичів російських військовополонених дуже багато запитань щодо своїх рідних.
“Найпоширеніше питання — коли ж буде наступний обмін. Друге — як заповнити заявку на пошук. З цим бувають труднощі. Крім того, запитують, як зв’язатися з військовополоненим, як передати посилку, як присвоїти статус військовополоненого, якщо його не присвоєно, що зробити, щоб обмін відбувся”, — розповіла представниця громадського руху.
Вона також зазначила, що для багатьох російських військових, які перебувають у полоні, відеодзвінок, зроблений українськими журналістами, є єдиним доказом, що людина — військовополонена.
“Багато військовополонених не визнані такими в Росії. І родичі не можуть домогтися, щоб їхніх рідних визнали військовополоненими. Тому відеодзвінок із полоненим, який ми надаємо, є підставою, щоб визнати його військовополоненим і повернути на батьківщину”, — розповіла гостя студії.
Вона також дала пораду родичам російських військових, які вирушили на війну в Україну й зникли безвісти.
“Насамперед потрібно спробувати вийти на товаришів по службі. Тому що товариші по службі — прямі очевидці. Ось одразу ж бігти у військкомат, запитувати останнє місце знаходження. Сказати, що він не виходив на зв’язок, звертатися до військової частини, звертатися до Міністерства оборони. Крім того, вони можуть подати заявку відразу ж у чат-бот “Хочу знайти”. Там їм точно допоможуть”, — резюмувала Ірина Криніна.
Читайте також: Україна допомагає росіянам знайти своїх у полоні — деталі (ВІДЕО)