Європа пристосовується до нових енергетичних реалій. З наближенням зими уряди всіх країн знаходять рішення, щоб запобігти економічній кризі. Газові сховища вже заповнені на 82%, що більше від запланованого. Саме тому, на думку експертів, газову війну Росія вже програла. Європейські країни протистоять газовому шантажу, повідомляє FREEДОМ.
Біржові ціни на газ у Європі знижуються щодня. Така тенденція спостерігається третій тиждень. У понеділок, 12 вересня, ціни на газовому хабі TTF у Нідерландах опустилися до 2 064 дол. за тисячу кубометрів. Хоча ще наприкінці серпня біржова вартість газу в Європі перевищувала позначку 3 500 дол. за тисячу кубометрів.
“Ціни на електроенергію та газ падають. Вони все ще дуже високі, але вони падають. Є велика ймовірність, що восени атомні станції у Франції знову запрацюють і що німецькими річками можна буде перевозити більше вугілля для електростанцій, що працюють на вугіллі. Правильно й інше: Путін звів постачання газу до нуля. Він не може опуститися нижче за нуль, тому його джокер стає марним”, — сказав керівник відділу аналізу ринків капіталів у Baader Bank Роберт Халвер.
Щоб уникнути маніпуляцій на енергетичному ринку, в Євросоюзі заявили про необхідність встановити межу цін на російський газ. Поки що остаточного рішення не ухвалили. Але лідер Кремля Володимир Путін уже різко відреагував на це.
“А що — ухвалюватимуться якісь рішення, що суперечать контрактам? Та ми їх просто не виконуватимемо. І взагалі нічого не постачатимемо, якщо це суперечить нашим інтересам. У цьому разі економічним. Ані газ не постачатимемо, ані нафту, ані вугілля, ані топковий мазут. Нічого не постачатимемо”, — заявив президент Росії.
Усього кілька місяців тому подібні заяви привели б ринки в ступор і викликали б політичну паніку, але зараз це вже не так, пише видання Аtlantic Сouncil. Натомість є ознаки того, що Путін, можливо, перестарався і може ось-ось програти газову війну з Європою.
“Що найважливіше? Найголовніше, щоб ми припинили цю цінову маніпуляцію Путіна. Ми не можемо субсидувати високі ціни у довгостроковій перспективі. Ось чому ми маємо зараз і змінюватимемо структуру енергетичного ринку, щоб дешеві витрати перекладалися на споживачів, а високі витрати, як і раніше, визначали ринковий механізм, але більше не перекладалися”, — повідомив міністр економіки Німеччини Роберт Хабек.
Європа почала пристосовуватися до газової тактики Росії. І майбутній зимовий сезон може виявитися не таким складним, як спочатку багато хто побоювався в Європі.
“Ми створили спільне сховище, і це справді історія успіху, тому що зараз ми вже на 82% маємо спільне сховище у Європі. Як ви знаєте, наша мета полягала в досягненні 80% наприкінці жовтня. Тому ми промахнулися, і це добре”, — прокоментувала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Європейським споживачам рекомендують встановити сонячні батареї, теплові насоси та запастися дровами, щоб заощадити газ. А щоб зробити Європу менш залежною від Росії, в голландському порту Eemshaven (“Емсхавен”) відкрили плавучу установку зі зрідження природного газу. Річний обсяг цього терміналу — 8 млрд кубометрів газу. Його використовуватимуть три компанії: нідерландська, французька та чеська.
“Нині, за часів цієї війни в Україні, настав час прискорити енергетичний перехід. І найкращий спосіб забезпечити енергетичну незалежність для європейців — це ефективніше використовувати нашу енергію, стати самодостатніми в плані чистої енергії та диверсифікувати наші джерела енергії. У короткостроковій перспективі ЗПГ є одним із основних інструментів для досягнення цих цілей, і цей новий термінал є важливим внеском у зусилля всіх країн ЄС”, — сказав міністр з питань клімату та енергетики Нідерландів Роб Джеттен.
Такі термінали планують створити чи орендувати Німеччина, Естонія та Фінляндія. Польща розраховує ввести в експлуатацію трубопровід, яким надходитиме норвезький газ, до початку жовтня 2022 року. А Франція пообіцяла партнерам у разі потреби замінити природний газ на електроенергію цієї зими. Всі ці заходи свідчать, що Путін програє свою газову війну.
Читайте також: “Жест зневаги”: навіщо Росія спалює газ, шантажуючи Європу, пояснив нардеп
Нагадаємо, експерт енергетичних програм Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп висловив думку, що Росія продовжує газовий шантаж Європи й може не тільки повністю зупинити постачання газу, але й нафти зокрема. Енергетична криза — це не сама мета Кремля, кінцева мета — політична криза.