Росія програла в газовій війні проти ЄС й стоїть на порозі тектонічних зрушень, — Омельченко

Ілюстративне фото: Собеседник

Кремль програв у газовій війні проти Європи. Про це сьогодні, 25 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

“Газовий важіль був улюбленим методом шантажу у “Газпрому” зі старих часів. Шантажували вони і Україну, і Європейський Союз. Було дві газові війни, які, на думку “Газпрому”, завершилися успішно, й він думав, що й цього разу вийде. Але ми бачимо, що для нього ця поразка, яка сталася в цій газовій війні, була нищівною, і всі плани використати енергетичну зброю провалилися попри всі відчайдушні спроби Кремля змусити Європейський Союз прийняти його умови”, — сказав він.

На думку Омельченка, Кремль програв, бо ЄС врахував загрозу з боку РФ, диверсифікував постачання, почав економити енергоресурси та значно збільшив частку відновлюваних джерел енергії.

“Це в комплексі призвело до того, що сьогодні проблем із забезпеченням газом у Європейському Союзі не існує. Якщо подивитися на обсяги природного газу в сховищах ЄС, то вони на сьогодні на рекордному рівні. На кінець січня там знаходиться близько 80 млрд кубічних метрів природного газу, що в середньому на 11% вище, ніж у такий самий період довоєнного часу. І це дуже важливий фактор”, — сказав директор енергетичних програм Центру Разумкова.

Він окремо зазначив, що здешевлення природного газу впливає й на зменшення цін на електроенергію в Євросоюзі.

Що стосується Росії, то за словами Омельченка, очевидно, що Кремль зробив ставку на війну проти України. У результаті йде колосальне недофінансування низки сфер, зокрема й житлово-комунального господарства, соціальних програм.

“Відповідно, наслідки, які ми бачимо і в Новосибірську, і в Підмосков’ї, і в інших регіонах Росії. Невдоволення в Башкирії, яке вилилося в серйозні мітинги. Це тільки, як мені здається, початок цих тектонічних зрушень, які відбудуться в Росії в найближчі якщо не місяці, то роки”, — сказав Омельченко.

Прямий ефір