Аналітики агентства Molfar дослідили деталі роботи російського конструкторського бюро “Радуга”, яке випускає ракети різних видів. Конструкторське бюро розташоване на північ від Москви в місті Дубни. На супутникових фотографіях за адресою вулиця Жуковського, 2а розташований виробничий комплекс, орієнтовною площею 35 гектар, повідомляє FREEДОМ.
Конструкторське бюро запевняє, що займається високотехнологічним обладнанням для різних сфер економіки Росії. Однак за цим формулюванням ховається саме виробництво ракет. З 2004 року “Радуга” є частиною “Корпорації тактичне ракетне озброєння”. Зростання підприємства відбувалося протягом останніх 20 років, стверджують аналітики. Наразі його фінансові показники засекречені, проте відомо, що з 2017 по 2020 роки штат працівників збільшився з однієї до 12 тис. осіб.
Низка країн, такі як Україна, США, Канада, Швейцарія, Австралія, Японія, а також Європейський Союз ввели санкції проти конструкторського бюро. Найголовнішим замовником КБ “Радуга” є російська держава, свідчать дані розслідувачів, але продукція також надходить до Китаю, Алжиру, Єгипту, Сирії та Уганди.
Російський військово-промисловий комплекс здатний виробляти близько 100 ракет на місяць. Про це повідомив заступник начальника Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних Сил України, бригадний генерал Олексій Громов. Він зазначив, що Російській Федерації вдається зберігати темпи виробництва ракет, а за окремими зразками озброєння — підвищувати їх. Бригадний генерал пояснив, що це пов’язано з переходом російських підприємств на цілодобовий режим роботи, а також із використанням елементної бази, що закуповується в обхід санкцій. Водночас, за словами Громова, ракети все частіше розриваються над територією самої РФ.
“За нашими оцінками, за місяць російський ВПК здатний виробляти близько 100 ракет, зокрема понад 10 одиниць для ОТРК “Іскандер”, до 30 одиниць морського базування “Калібр” і до 60 одиниць крилатих ракет повітряного базування, включно з гіперзвуковими аеробалістичними ракетами “Кинджал”. Однак значна частина російських ракет не досягає своїх цілей. Завдяки західній допомозі, нині ми здатні збивати крилаті, балістичні та аеробалістичні ракети. Крім того, з початком запровадження міжнародних санкцій проти Росії значно почастішали випадки підриву ракет у повітрі, зокрема, над територією РФ. Ймовірно, це відбувається через так зване “імпортозаміщення”, коли вироблені в західних країнах високотехнологічні елементи замінюються на їхні російські або іранські аналоги, зокрема з побутових приладів. Позаштатні випадки застосування противником ракетного озброєння ретельно приховуються”, — заявив Громов в інтерв’ю “Укрінформу”.
Виробничі потужності російського концерну “Уралвагонзавод” будуть повністю спрямовані на виробництво танків. Про це заявили в корпорації “Ростех”, під управлінням якої перебуває фактично вся військова промисловість РФ. Це означає, що виробництво іншої профільної продукції, такої як поїзди, пасажирські залізничні вагони, вантажні залізничні вагони, вагони метро тощо, припиняється, оскільки 100% потужностей буде спрямовано на випуск військової техніки. На думку оглядачів Bulgarian Military, Росія намагається повернутися до радянської концепції багатотисячного танкового парку, оскільки через війну проти України російська армія відчуває їхній дефіцит. Нагадаємо, за даними Генштабу ЗСУ, з початку повномасштабного вторгнення в Україну, росіяни втратили вже понад 4,2 тис. танків.
У Вашингтоні вважають, що крім виробництва власної військової техніки, Росія має намір закуповувати зброю в Північній Кореї. Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що сильно сумнівається в тому, що міністр оборони РФ Сергій Шойгу нещодавно “проводив відпустку” в КНДР. Пхеньян, за даними військових експертів, має велику лінійку ствольної артилерії, якої зараз гостро потребує російська окупаційна армія. Є і снаряди для РСЗВ і мінометів. Також росіян можуть зацікавити північнокорейські САУ і танки.
“Ми бачимо, що для продовження своєї агресії проти України Росія відчайдушно потребує підтримки, зброї, де б тільки вона її не знайшла. Ми бачимо це в КНДР і на прикладі Ірану, який надав РФ безліч безпілотників, що вона використовує для знищення цивільної інфраструктури та вбивства мирних жителів в Україні”, — зазначив Ентоні Блінкен.
Видання “Верстка” змогло вивчити закриті дані російської митної статистики. Редакція з’ясувала, що через російський кордон проникають найрізноманітніші товари, включно з тими, що використовуються у військовій промисловості. Наприклад, для виробництва ракети Х-101 використовують процесор Intel, чипи від Xilinx і Texas Instruments, а також трансивер Analog Devices. Практично вся подібна електроніка надходить до Росії через Китай і Гонконг, а також Туреччину, ввозять її сотні тисяч компаній. Загалом від початку 2023 року в Росію імпортували чипи західних компаній на суму понад 502 млн доларів.
Міжнародна робоча група з санкцій проти Росії, яку очолюють керівник Офісу президента України Андрій Єрмак і директор Інституту міжнародних досліджень Фрімана-Споглі Майкл Макфол, у своєму звіті надала детальні рекомендації щодо того, як зупинити потрапляння критично важливих західних комплектуючих до Російської Федерації. За словами Єрмака, важливо не тільки значно посилити санкції, а й істотно вдосконалити порядки та практику застосування наявних обмежень.
“На 155 компаній, чия продукція була ідентифікована в російській зброї, 2022 року припадало 2,9 млрд доларів продажів критично важливих компонентів у Росію. При цьому поставки практично повністю здійснюються через треті країни. Необхідно негайно повністю припинити передачу Росії з демократичних країн технологічних складових для виробництва зброї, а також поступово повністю ізолювати Росію від торгівлі з вільним світом, за винятком кількох гуманітарних категорій. Так ми суттєво обмежимо можливість Росії виробляти нові ракети і поповнювати свій арсенал”, — вважає Андрій Єрмак.
Читайте також: Якщо війна Росії проти України затягнеться, то російські заводи зможуть збільшити продуктивність військової техніки, — Матвєєв
Нагадаємо, Росія модернізувала ракети Х-22 і “Онікс”, що підвищило в рази їхні характеристики.