Росія прагне самогубства, тому що не може змінити політичний устрій зсередини – Подоляк

Обсяг злочинів, які здійснюють РФ, просто немислимий — країна є і стане ще більшою шаленою загрозою. Але через свою консервативність світ не до кінця це розуміє, тому крок за кроком йде до ключових рішень. Натомість Україна ухвалила для себе рішення не відступати і до кінця відстоювати право на свободу. Про це в ефірі марафону FREEДOM заявив радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк. Щодо переговорів, за словами Подоляка, то Росія може піти на них, лише якщо зазнає суттєвих військових поразок.

— Росія, як і раніше, хоче влаштувати так званий суд над військовополоненими з полку “Азов”. Розкажіть докладніше про ситуацію.

— Росія демонструє абсолютну неадекватність у всіх розуміннях цього слова. Я думаю, багатьом громадянам Росії, які виступають із гучними заявами щодо українських військовополонених, слід подумати про свою подальшу долю. Вже час наймати адвокатів.

Навіть нейтральні організації починають вкрай жорстко говорити, що Росія порушує не тільки міжнародні конвенції, а й усі принципи людської моралі, йдучи на навмисне скоєння військових злочинів. Росія не може усвідомити, що зараз увесь світ на це дивиться у прямому ефірі. Вони думають, що такі хитрі — проведуть якийсь судовий процес, назвуть його “трибуналом”, покличуть туди двох людей з Еритреї та двох з Білорусі — і це буде міжнародний трибунал.

Вони, як і раніше, продовжують йти безглуздим шляхом “референдумів”, незаконної окупації, фільтраційних таборів, а також вивозять українських дітей та проводять незаконні судові засідання.

Спроба засудження наших військовополонених, які перебувають під захистом Женевської конвенції, це військовий злочин. Такий “трибунал” безумовно, закриє хвіртку можливості щодо будь-яких переговорів із РФ. У принципі, зараз це взагалі безглуздо, тому що Росія продовжує здійснювати обстріл наших територій, максимально жорстоко атакує цивільні об’єкти.

— Якщо справді це судилище відбудеться, як Ви вважаєте, Росія може втратити дипломатичні зв’язки із Заходом? Наприклад, із Туреччиною.

— На жаль, глобальна політика дещо консервативніша, інертніша. Багато представників політичних еліт західних країн буквально вчора чітко окреслили, що Крим — це невід’ємна частина України, і півострів має обов’язково повернутися до складу нашої країни в максимально короткі терміни. Про це на Другому саміті Кримської платформи заявив Реджеп Ердоган.

Але, на жаль, західна політика є консервативною. І ще є певні ілюзії, що можна якось закінчити війну за столом переговорів. Це дуже небезпечна ілюзія. Росія може сісти за стіл переговорів, тільки якщо зазнає суттєвої військової поразки. Це аксіома, яку, на жаль, поки що не до кінця нам вдалося пояснити нашим партнерам. Тому й з’являються дивні заяви про те, що якось конфлікт врегулюємо.

Немає жодних можливостей урегулювати конфлікт. І мені здається, що знову ж таки через консервативність мислення світ не може остаточно ухвалити для себе ключове рішення. На мою думку, ключове рішення — це публічно, в юридичних термінах позначити Росію країною-спонсором тероризму. Тоді це різко обрушить можливості для Росії працювати з третіми країнами, з якими вона веде ефективну торгівлю своєю сировиною, тобто отримує гроші для продовження війни. Так от цей юридичний статус різко підірве подібні можливості. Для нас це важливе питання. І поступово, мені здається, світ дедалі ближче до цього рішення, бо відбувається справді неймовірний обсяг навмисних злочинів.

Мені здається, що Росія навмисно йде шляхом самоізоляції. Тобто вона хоче все-таки дійти певного дна і показати, що ця цивілізація в такому вигляді має бути знищена. У мене особисто кристалізується думка, що Росія йде цим самогубним шляхом, тому що не може зсередини провести трансформацію своєї політичної системи.

— Як Ви вважаєте, Росію визнають країною-спонсором тероризму? Чи буде “остання крапля” у цій справі?

— Це не питання останньої краплі, а питання накопичувального розуміння того, що Росія у нинішньому вигляді не те, що не може бути бізнес-партнером, вона у нинішньому вигляді не може існувати, інакше це буде шалена загроза. Тому треба війну правильно закінчити. Але світ поки що цього не розуміє, і тому йде до ключових рішень покроково.

24 лютого де-факто відбувся другий референдум про незалежність України — Зеленський

— Замах на дочку політтехнолога Олександра Дугіна Дар’ю було розкрито російськими спецслужбами за два дні. Це дуже швидкі темпи з огляду на те, що вбивства російських опозиціонерів — Політковської, Нємцова, Листьєва — вони розслідують десятиліттями. Це про що свідчить?

— Ви запитали себе і самі ідеально відповіли. Сімейство Дугіна не має жодного впливу та значення для України. Так, вони закликали до війни, закликали вбивати українців, знищити нашу державу. Скажімо, вся ця євразійська неонацистська тусовка в РФ дуже активна, але вона дуже вузька та малозначима для України. На жаль, у сучасній Росії дуже багато таких суб’єктів, які закликають знищити нашу країну. Ми це чудово розуміємо. І пропагандистська цінність усунення Дугіної для України також незначна.

Це спланована внутрішня акція, яка має мобілізувати певні верстви населення — тепер вони мають ще більшу агресію вимагати мобілізції самої Росії, вимагати закручування гайок, внутрішнього терору, знищення будь-якої інформації, що стосується, як вони кажуть, дискредитації “спеціальної військової операції” та російської армії.

Я думаю, що такі ексцеси в Росії ще повторяться, тому що нинішня система там не може працювати через переконання та реформи. Вона працює лише через страх. І, відповідно, ці ексцеси — спроба загнати в страх країну.

— Можливо, вбивства Дугіної недостатньо для того, щоб оголосити загальну мобілізацію чи настільки сколихнути російську громадськість. Ймовірно, подібних ексцесів тепер варто боятися пропагандистам у РФ?

— Психологія війни передбачувана. Внутрішня ескалація призведе до внутрішнього безумовного терору. Тобто всі завзяті патріоти, пропагандисти будуть мішенями для внутрішнього поїдання в рамках посилення агресивних шовіністичних настроїв у Росії. Це обов’язково відбуватиметься, бо за такої інтенсивності війни та таких низьких успіхів необхідно буде перенести конфлікт на внутрішню територію. Під загрозою будуть пропагандисти, бо є медійними зірками для внутрішньої пропаганди РФ. Дракон, який не здатний спалити іншого дракона, почне спалювати себе зсередини. І, відповідно, пропагандисти потраплятимуть під удари російських силових органів.

Читайте також: День Незалежності у Києві: історії жителів області, які пережили окупацію

Наскільки достатньо запасів міцності російської економіки. Чи зможе РФ обійти санкції, що накладені на неї. І чому не варто чекати на швидкі результати від запровадження нафтового та газового ембарго проти Росії. Про це в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA повідомив директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін.

Прямий ефір