Молдавський суд обмежив діяльність партії “Шанс”, яку пов’язують із проросійським олігархом Іланом Шором. Причиною такого рішення став позов від Міністерства юстиції, в якому йдеться про те, що у фінансовій документації партії було виявлено порушення. Партія не зможе вести свою діяльність протягом наступних трьох місяців. Цей період включає і президентські вибори 20 жовтня, повідомляє FREEДОМ.
Згідно з опитуванням громадської думки від дослідницької компанії IMAS, найбільшу підтримку має нинішня президентка країни Майя Санду. Після поразки Ігоря Додона на виборах 2020 року Кремль зробив ставку на олігарха Ілана Шора. Але після того, як молдовський суд оголосив його в міжнародний розшук за фінансові махінації та заборонив його партію, політик утік до Росії. Там він, заручившись підтримкою інших проросійських молдавських сил, презентував блок “Победа”. Але як зазначають експерти, ані він, ані кандидат від блоку — Василь Боля — не мають підтримки в Молдові.
“Річ у тому, що, по-перше, сам по собі Василь Боля, він не є фігурою з достатнім рейтингом для того, щоб претендувати на якийсь більш-менш помітний результат. Тому я його шанси оцінюю як дуже невисокі. Так, звичайно, будуть кинуті величезні гроші. Так, буде активовано всю мережу Шора. Це кілька партій, які будуть за нього агітувати, за Василя Болю. Але я не думаю, що це дасть йому якийсь шанс на перемогу”, — вважає політолог, головний редактор медіаресурсу AVA-TV (Молдова) Андрій Андрієвський.
Крім просування своїх кандидатів, Кремль також намагається підірвати довіру до нинішньої молдавської влади. Для цього він поширює інформацію про те, що керівництво Молдови нібито хоче втягнути країну у війну й відмовитися від свого нейтралітету. Зокрема, російське МЗС на початку серпня заявило, що Молдова планує надати свої аеродроми для українських F-16. У Кишиневі це спростували.
“Це абсолютно очевидна дешева комбінація, коли МЗС Росії стає міністерством пропаганди, безпосередньо залученим до спроби маніпуляції громадською думкою в Республіці Молдова. Коли головною метою стає Майя Санду, та вся п’ята колона кричить з ранку до вечора, що вона веде Молдову до війни з Росією, веде Молдову в НАТО, веде Молдову “українським шляхом”, забирає гроші у пенсіонерів для мілітаризації Молдови”, — сказав у коментарі “Голосу Америки” депутат парламенту Молдови Оазу Нантой.
Також 20 жовтня разом із президентськими виборами в країні має відбутися референдум про євроінтеграцію. Курс на неї пропонують внести в Конституцію країни. Комуністична і соціалістична партії Молдови закликали його бойкотувати, а блок “Победа” закликав голосувати проти. Згідно з даними Міжнародного республіканського інституту, 53% опитаних готові проголосувати за євроінтеграцію країни. Але, як стверджують експерти, важлива не стільки перемога, скільки високий відсоток тих, хто проголосував.
“Проєвропейський вектор перемагає в цьому референдумі. Питання в тому, з яким результатом. Тому що перемогти з 50 плюс пару відсотків — це теж перемога. Але це перемога дуже невпевнена, яка дасть козир у руки проросійській опозиції, яка буде постійно повторювати, що приблизно суспільство навпіл розколоте, а ви нас тягнете в Європу. Тому тут важливо перемогти саме впевнено. Щоб це було 70 й вище. Якщо 80, то взагалі ідеально”, — сказав Андрієвський.
Але впливом на політику країни Кремль не обмежується. Москва має в Молдові ще й агентурну мережу. У серпні 2023-го після звинувачень у шпигунстві з країни було депортовано 45 працівників російського посольства. Також у червні 2024-го в Кишиневі порушили кримінальну справу проти Ігоря Горгана — колишнього начальника Генштабу країни, який передавав російській стороні інформацію про візити іноземних політиків до Молдови та передачу озброєння Україні. Крім того, 31 липня було затримано Іона Крянге — главу юридичного департаменту молдавського парламенту, а також службовця прикордонної служби Молдови. Їх підозрюють у передачі таємної інформації російському посольству.
Читайте також: Спостерігаємо загострення з боку Кремля, — Нантой про ситуацію в Молдові