Дія санкцій проти Росії повільна, але впевнена. Обмеження мають кумулятивний ефект. Про це сьогодні, 27 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.
“Тобто цегла до цеглинки, і ми отримуємо стінку, ми отримуємо якийсь будинок, у якому вже безпосередньо можна жити. І [раніше] ми говорили, що, напевно, середина 2023 року, в якому ми зараз живемо, покаже, як санкції діятимуть. І вже, власне, ці економічні ефекти накопичуватимуться, до того ж накопичуватимуться в абсолютно різних сферах. Але знову-таки, згадаймо останні заяви російських лідерів, вони говорили, що ну, давайте тоді, можливо, ухвалимо якусь угоду про припинення вогню, тобто якісь зондуються варіанти, але водночас однією з умов такої угоди є скасування, як вони називають, “нелегітимних санкцій”. Тобто санкції безпосередньо діють”, — сказав він.
Крім того, зазначив експерт, це не тільки проблема санкцій. Росія потрапляє в дуже непрості економічні відносини, наприклад, з Індією.
“Так, голосно Росія заявляла про те, що ми тепер експортуватимемо нафту, експортуватимемо до Індії, вони все в нас заберуть, все, що ми поставляли раніше на європейський ринок. Але ситуація виявилася абсолютно іншою. По-перше, не всю нафту, тому що Індії просто не потрібно стільки нафти. Це з одного боку. А з іншого боку, Росія перейшла на розрахунки в рупіях. А рупії — це неконвертована валюта, яка, з одного боку, нібито є, але, з іншого боку, її можна витратити тільки безпосередньо в Індії. Є різні оцінки, але переорієнтація коштувала російському бюджету або, скажімо, російській державі, десь приблизно 31-32 млрд дол., які застрягли в рупіях в Індії. І позиція Індії дуже проста: хочете використовувати рупії — не питання. Ми продаватимемо вам чай, прянощі, ще якісь речі. Але на рупії не купиш сучасних технологій”, — розповів Бураковський.
Зазначимо, що за даними Центробанку РФ, міжнародні резерви Росії знизилися майже до 570 млрд дол. У серпні тільки за один тиждень вони скоротилися на 6,5 млрд. Також, за інформацією аналітиків, Росія в липні скоротила видобуток природного газу майже на 7% порівняно з аналогічним місяцем минулого року. Але від початку 2023 року вона виробила 302 млрд кубометрів блакитного палива, що приблизно на 14% менше, ніж роком раніше. А саме від продажу газу і нафти країна отримує найбільше доходів. Водночас, за оцінками Міжнародного енергетичного агентства, загальні доходи Російської Федерації від продажу нафти впали на 27% порівняно з 2022 роком.
Читайте також: У великих компаніях серед олігархів і не тільки почалося змагання зі зміни своєї біографії, — Бураковський про вплив санкцій на росіян
Нагадаємо, як заявив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков, Захід продовжує роботу над новими пакетами санкцій проти РФ. Сфера охоплених ними галузей економіки країни-агресора розширюватиметься. Також було введено низку санкцій проти Білорусі.