Росія поки що не втрачає вплив у Центральній Азії — основні індикатори назвав Пойта

Ілюстративне фото: ap.org

Росія поки що не втрачає вплив у центральноазіатських країнах, і навряд чи саміт Китай — Центральна Азія зможе змінити ситуацію. Таку думку сьогодні, 11 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив керівник секції Азіатсько-Тихоокеанського регіону ЦДАКР (Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння) Юрій Пойта.

“Насправді щодо того, що Росія втрачає свій вплив у Центральній Азії, — про це йдеться вже десятки років, і десятки років цього насправді не відбувається. Я можу навести близько 20 індикаторів, за якими видно, що Росія не просто не втрачає свого впливу в Центральній Азії, а насправді його збільшила”, — сказав Пойта.

Зокрема, на його думку, РФ посилює свій вплив щодо військово-політичної ситуації. Жодна з країн Центральної Азії з 22 лютого не вийшла з Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ). За словами експерта, їм вигідно зберігати свої політичні режими за рахунок військ ОДКБ, як це, наприклад, було в Казахстані в січні 2022 року.

“Навпаки, всі заходи ОДКБ не просто виконуються, вони навіть інтенсифікувалися за багатьма напрямками. Економічна залежність країн Центральної Азії від Росії збільшується — цього року на 15%. І Росія є першим або другим партнером для всіх країн Центральної Азії і першим або другим інвестором… Тому тут я був би дуже насправді песимістичним щодо того, що Росія втрачає цей вплив. І Китай, за нашими спостереженнями, скажімо так, грає в тандемі з РФ”, — наголосив Пойта.

Він вважає, що навряд чи саміт Китай — Центральна Азія відірве зазначені країни від Росії. При цьому Китай розглядає країни Центральної Азії як такі, що розвиваються, з якими необхідно поглиблювати відносини.

“Тому що низка західних країн, вони розглядаються Китаєм як яструби, з ними неможливо поліпшити відносини, їх неможливо переконати. Але ті країни, які нібито такі нейтральні, які залежать від Китаю дуже серйозним чином, з ними можна працювати. І якраз завданням Китаю є посилення їхньої залежності, посилення політичної координації для того, щоб ці держави були дружніми до Китайської народної республіки”, — сказав Пойта.

При цьому експерт сумнівається, що Китай гратиме проти російських інтересів у центральноазіатських країнах.

Пойта також зауважив, що зазначені країни поглиблюють відносини з Російською Федерацією в низці секторів, що приносить колосальні ризики для їхньої незалежності в короткостроковій та довгостроковій перспективі. 

“Я був би доволі песимістичний щодо того, що поглиблення відносин із Китаєм може знизити все-таки залежність від російської сторони”, — сказав він.

Читайте також: Які питання обговорять на саміті Китай — Центральна Азія без участі Росії

Нагадаємо, з 18 по 19 травня в місті Сіань пройде саміт Китай — Центральна Азія. Міжнародні експерти відзначають важливий факт — саміт Китай проводить без Росії.

Прямий ефір