Росія продовжує погрожувати сусіднім державам анексією територій. Експрезидент РФ, а нині — заступник голови Ради безпеки Дмитро Медведєв у статті, опублікованій у російському виданні “Аргументы и факты”, надав власні оцінки російсько-грузинській війні 2008 року і порівняв її з повномасштабним вторгненням до України у 2022-му році. Медведєв заявив, що Грузію “пора лікувати від русофобії”, і пригрозив анексувати окуповані Росією території. Подробиці — в матеріалі FREEДОМ.
Ослаблена війною проти України, Росія намагається зберегти залишки впливу в регіоні. Звідси — агресивні заяви Дмитра Медведєва, впевнені експерти.
“Послаблена Росія, послаблений Кремль хоче вкотре шантажувати, наприклад, ті держави, які, як вважає РФ, це її, так би мовити, зона найвищого впливу. І тим паче, що зараз загострюється ситуація на Кавказі у зв’язку з Лачинським коридором і там, як то кажуть, криза в нашому регіоні може ще вплинути на ситуацію в Грузії і так далі. Думаю, що нині Кремль починає свою гру на Кавказі на тлі війни і вторгнення в Україну, на тлі того, що Росія слабшає і її позиції стають дуже хиткими в контексті пострадянського простору”, — каже політолог Вахтанг Маїсая.
Російська політична верхівка прагне підняти градус імперських настроїв. І переконати росіян у тому, що Москва все ще здатна впливати на міжнародну політику.
“Періодичні загострення заяв про те, що Росія приєднає або окуповані території Грузії, або щось подібне зробить у Придністров’ї, або Африці чи ще десь, це, як уколи наркотику для російської величі. Коли починається ломка і необхідна нова ін’єкція, випускається “алко-Дмитрий” або хтось інший, хто починає робити подібні заяви. І тут не варто недооцінювати Росію, адже, насправді, і дипломатичний вихлоп після цього є. Російські експерти, дипломати на різному рівні кажуть — дивіться, у Росії ще є механізми, щоб створити проблеми”, — зазначає політолог Олег Саакян.
Нагадав у своїй статті Медведєв і про неприпустиме, на його думку, прагнення Грузії стати членом НАТО і заявив про, нібито, “сплески русофобії” в країні.
У звичній для Кремля манері експрезидент Російської Федерації спробував залякати Грузію, мовляв, повторення подій 2008-го року ми не хочемо, але якщо виникнуть загрози — зволікати не станемо. Що саме він мав на увазі під погрозами — не уточнив. Зате однозначно дав зрозуміти — у випадку незговірливості, Росія анексує Абхазію і Південну Осетію.
“Це такий сигнал, мовляв, так, в Україні у нас зараз дуже важка ситуація, але, як казав один із героїв нашого улюбленого літературного твору, товариш Остап Бендер, у нас довгі руки. Найцікавіше, що в окупованій Абхазії сепаратисти навіть цю пропозицію прийняли, я б сказав, у штики, на відміну від Тбілісі. Офіційний Тбілісі і влада Грузії чомусь промовчали”, — каже Маїсая.
Ні президент, ні прем’єр-міністр Грузії не відповіли на відкриті погрози територіальній цілісності держави від офіційної особи — заступника голови Ради безпеки Росії. Заяву зробили лише в грузинському Міністерстві закордонних справ і закликали до мирного врегулювання конфлікту.
“Грузія неухильно дотримується політики мирного розв’язання конфлікту і цим шляхом забезпечення деокупації територій Грузії, примирення і мирного співіснування між населенням, роз’єднаним внаслідок війни”, — йдеться у заяві грузинського МЗС.
Грузинська влада у складній позиції, вона намагається балансувати і таким чином Росія натякає їй, що в будь-який момент може створити додаткові проблеми, зазначає Саакян.
“Я думаю, що грузинська влада не боїться подібних заяв, уже не кажучи про грузинське суспільство, в якому це викликає не більше, ніж роздратування”, — наголошує політолог.
Громадяни Грузії налаштовані рішуче і до компромісів не готові. Згідно з останніми соцопитуваннями, 78% респондентів негативно ставляться до безвізового режиму з Російською Федерацією. Абсолютній більшості громадян Грузії не подобається, що росіянам дозволено купувати нерухомість у їхній країні та реєструвати там підприємства. 38% опитаних вважають, що російських туристів не можна пускати до Грузії доти, доки РФ не поверне окуповані території.
Читайте також: Росіяни, які приїхали до Грузії, створюють проблеми для країни, — Хоштарія
Як повідомлялося раніше, грузинська опозиція пропонує запровадити обмеження для росіян. Йдеться про заборону на купівлю нерухомості та видачу віз для громадян РФ. Опоненти влади пояснюють свої вимоги тим, що до Грузії від початку повномасштабного вторгнення Росії до України в’їхали сотні тисяч росіян і придбали там житло. А така кількість представників країни-агресора, яка 15 років тому окупувала частину грузинських територій, становить загрозу суверенітету Грузії,