Росія пішла на зернову угоду, аби отримати преференції — деталі від експерта

Ілюстративне фото: agropolit.com

Росія уклала зернову угоду лише для того, щоб отримати для себе певні преференції. Про це сьогодні, 15 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав колишній постійний представник України при ООН, надзвичайний і повноважний посол України в США Володимир Єльченко.

“Це, по-перше, можливість експортувати власне зерно. А якщо вже зовсім правильно сказати, то більшість цього зерна — це вкрадене зерно”, — сказав він.

За словами Єльченка, Росія краде зерно в окупованому Криму, а також на територіях окупованої материкової частини України.

“По-друге, Росія все ще намагається якимось чином відновити пропуск аміаку та інших продуктів, добрив через трубопровід, який йде в Одесу. Це найкоротший і найвигідніший шлях. Росія, звичайно ж, дуже зацікавлена в тому, щоб це зробити. Але, я думаю, українська сторона ніколи на це не піде. Ну і третє, — це те, що під санкціями Європейського Союзу, США та інших країн перебувають кілька російських банків”, — пояснив дипломат.

Він уточнив, що йдеться про банки, які фінансують або виступають гарантами угод, пов’язаних з експортом зерна та інших сільгосппродуктів.

“На сьогодні ці банки всі під санкціями або більшість із них, вони не можуть здійснювати ці угоди, і, відповідно, російські та західні трейдери не можуть скористатися послугами цих банків”, — додав Єльченко.

Також він звернув увагу на інформацію, яка широко не висвітлювалася ані в українській, ані в російській пресі.

“У кількох портах на Балтійському морі — Клайпеда, Рига, є порти в Голландії — просто було заарештовано російські судна, які перевозили зерно і мінеральні добрива разом із товаром. Уже багато місяців ці кораблі стоять просто в такому замороженому стані: їх відмовляються віддати Росії, але й конфіскувати це зерно, добрива теж неможливо, тому що для цього потрібні спеціальні судові рішення”, — повідомив дипломат.

За його інформацією, одним із приводів приїзду генерального секретаря ООН до Києва якраз і було рішення або спроба розв’язати це питання.

“Я точно знаю, що кілька місяців тому навіть ціла група російських трейдерів приходила до Путіна і просили його допомогти якимось чином розблокувати ці проблеми, тому що вони зазнають величезних збитків, що абсолютно природно — санкції є санкції. Тож посередництво ООН було спрямоване здебільшого не стільки на допомогу Україні, скільки на спробу вирішити ці російські проблеми з тим, щоб Росія не перешкоджала продовженню цієї зернової угоди”, — сказав він.

Володимир Єльченко вважає, що Росія й надалі вдаватиметься до шантажу з питання зернової угоди, але крім неї в угоді беруть участь Туреччина, Україна та ООН.

Читайте також: Продовження зернової ініціативи тільки на 60 днів суперечить документу, підписаному Туреччиною і ООН, — Кубраков про ідею РФ

Прямий ефір