Росія перегляне ядерну доктрину: це чергові страшилки Кремля чи реальна загроза — думки експертів

Ілюстративне фото: ТАСС

Москва заявила, що змінить свою ядерну доктрину на тлі Курської операції, яку ЗСУ проводять у Росії. Щоправда, офіційний привід для перегляду звучав інакше.

Заступник глави МЗС РФ Сергій Рябков 1 вересня заявив російській пресі, що Кремль проаналізував ситуацію у світі, “включно, зрозуміло, з усім тим, що пов’язано з ескалаційним курсом наших західних супротивників у зв’язку з СВО”.

Українські експерти сходяться на думці, що ці заяви залишаться порожніми словами.

Путін знову марить ядерними ударами

Про зміну ядерної доктрини РФ у Кремлі говорять давно — політики активізувалися ще влітку. А ще раніше у Путіна регулярно погрожували Заходу та Україні ядерними ударами у відповідь на російські невдачі на фронті.

Згідно з чинною ядерною доктриною РФ може застосувати ядерну зброю у виняткових випадках, зокрема, у разі “загрози суверенітету” країни. При цьому Росія неодноразово заявляла, що захист Україною своїх територій, зокрема, тих, що вже окуповані, — це і є претензії на “нові землі РФ”.

Сергій Рябков, говорячи про зміну доктрини, пояснив, що наразі триває процес доведення відповідного документа, але коли завершиться ця робота — невідомо.

Згідно з “Основами держполітики РФ у сфері ядерного стримування” від 2020 року, застосування Росією ядерної зброї можливе в разі використання противником цієї або інших видів зброї масового ураження проти РФ та її союзників, надходження вірогідної інформації про старт балістичних ракет для атаки на Росію та її союзників, впливу супротивника на об’єкти, необхідні для дій ядерних сил у відповідь, а також у разі агресії проти РФ із застосуванням звичайної зброї, коли під загрозу поставлено саме існування держави.

А про такі “загрози” Путін неодноразово вже говорив, виступаючи перед росіянами. Таким чином, він і громадян країни залякує, і посилає сигнал Заходу, і намагається виправдати початок жорстокої війни проти сусідньої держави.

Директор ЦРУ Вільям Бернс у серпні закликав західних союзників не дати себе залякати ядерними погрозами Кремля, передає “Голос Америки“.

“Восени 2022 року був момент, коли, думаю, був справжній ризик можливого застосування тактичної ядерної зброї”, — сказав він під час спільного виступу з главою британської розвідки МІ6 Річардом Муром на події Financial Times.

За словами Бернса, наприкінці 2022 року провів зустріч із главою російської розвідки Наришкіним у Туреччині, де наголосив російській владі на наслідках можливого ядерного удару.

“Я ніколи не думав, однак, і це думка моєї установи, що нас має це лякати без потреби. Путін — забіяка. Він продовжить трясти зброєю”, — додав чиновник.

Думки експертів

Чому зміна ядерної доктрини РФ — це скоріше страхітливий міф, ніж реальність, в ефірі телеканалу FREEДOM міркували:

  • Олег Лісний, президент Аналітичного центру “Політика”;
  • Сергій Грабський, військовий експерт, учасник миротворчих місій у Косово та Іраку;
  • Віктор Ягун, військовий і громадський діяч, генерал-майор запасу СБУ, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.), директор Агенції реформування сектору безпеки, експерт із національної безпеки.

ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Розмови про ядерну доктрину — це переляк Кремля після початку Курської операції

— Росія працює з чужими страхами, спираючись на свої. Це парадоксально, але насправді РФ знає, що коли починає використовувати слово “ескалація”, а до нього ще додає ядерну компоненту в будь-якому вигляді, то на Заході “ховаються в будиночку”. І тому Росія завжди це використовує, коли їй зовсім погано.

Але вже не кожна країна на це реагує, вже трошки звикли до цих погроз, за якими не йде жодних наслідків.

Страхи РФ зрозумілі. Коли далекобійна зброя і відповідний дозвіл потрапить до рук українців, РФ буде змушена відводити деякі свої військові компоненти далеко за Урал, збільшуючи плече використання, плече логістики.

І тому їм потрібно зберігати обличчя. Тому й виникають ці погрози, ці “страшилки”. Причому зазначу, у кожної цієї “страшилки” є свій спікер.

Тому насправді Захід має зрозуміти вже давно, що боятися не варто. Варто переходити ці “червоні лінії”.

Тим більше було б дуже дієво використати деякі заходи, які використовує РФ, як, наприклад, під час окупації Криму. Чому Захід це не може зробити? На війні як на війні. Тут усі методи, які приводять до перемоги, щонайменше мають використовуватися.

Як показала практика, погрози РФ переглянути ядерну доктрину — всього лише слова. У доктрині є три пункти, після порушення яких РФ погрожує застосувати ядерну зброю. Один із них — перетин російського кордону. Як показала практика з операцією ЗСУ в Курській області, поки Путін не вважає, що Курська операція — загроза для його держави. І так у всьому.

СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: РФ вкотре залякує світ ядерною зброєю

— На сьогодні є гостра потреба перейти до розмов і перейти до отримання Україною далекобійних ракет, таких як “Тамагавк”. Адже Україна здійснила історичний наступ на Курську область. Цей наступ зламав взагалі поняття сучасного світу. Уперше в історії світової цивілізації країна, яка не володіє ядерною зброєю, вдерлася на територію країни, що володіє ядерною зброєю, і не отримала жодних наслідків за це.

Тобто вся концепція ядерного стримування просто у нас на очах полетіла в прірву.

Зміна ядерної доктрини РФ — це чергова качка. Напрочуд закономірно, що “лякалки” звучать з боку тих країн, які не мають ядерної зброї, або з боку Російської Федерації, або від тих, які мають зв’язки з РФ.

Не було жодної заяви, від країн-членів ядерного клубу, таких як США, Франція, Велика Британія і навіть Китай, про те, що вони спостерігають зміни алгоритмів бойового застосування або обслуговування ядерних об’єктів на території Російської Федерації.

Наші союзники, члени ядерного клубу, чомусь зберігають дивовижний спокій у цьому відношенні, навіть не коментуючи такі чутки.

З’явилася машина бойового управління ядерних сил. Ну і що? Вони постійно з’являються.

У Росії регулярно проводяться навчання сил і засобів ракетних військ стратегічного призначення. Проводяться регулярні заходи, причому вони показово проводяться для того, щоб справити враження на незміцнілі уми і дати поживу не особливо охайним засобам масової інформації.

Коли Росія востаннє проводила тестування ядерних припасів? Відповідь очевидна — ніколи. Вони навіть не мають можливості це робити, тому що у них відсутні такі полігони.

Ми вже не вперше йдемо цим колом і обговорюємо російські “лякалки”, які мають дуже малу ймовірність реального втілення в життя.

ВІКТОР ЯГУН: Ядерні амбіції РФ не підтримують ні Китай, ні Індія

— Питань щодо ядерної зброї в Російській Федерації набагато більше, ніж відповідей. Москва, напевно, просто не розуміє небезпеки того, що чим більше боєприпасів, тим більше грошей треба витрачати на їхнє утримання, на їхнє постійне обслуговування. РФ просто фінансово не витягує деякі речі. І в якому стані перебуває ядерна зброя, особливо високотехнологічна?

З Путіним дуже чітко про ядерну зброю говорили і лідер Індії, і лідер Китаю. Дві країни, які більш-менш підтримують економіку Росії на плаву і які є ядерними, попередили Путіна про те, що все може змінитися в раз.

Вони дуже чітко сказали, що це РФ може проводити війни десь на своїх кордонах. Але якщо РФ думає, що вони її підтримають, коли вона використає ядерну зброю проти неядерної країни, Москва глибоко помиляється.

Росія може використати ядерну зброю проти України, просто користі від цього взагалі ніякої немає.

США, які контролюють цей процес своїми технічними можливостями, не розбиратимуться — летить у бік України і за хвилину вибухне, чи вона летить через Північний полюс на Вашингтон. Вони просто натиснуть на кнопку у відповідь.

Читайте також: Російський ядерний шантаж — блеф чи реальна загроза? 

Прямий ефір