Газові сховища Європи наповнені на 90% — на два місяці раніше плану, пише Bloomberg. Це значно вище середнього п’ятирічного показника. До 2027 року Росія остаточно втратить європейський ринок газу, впевнені експерти. Спроби Кремля замінити експорт до Європи поставками до Китаю поки успіхом не увінчалися, інформує FREEДОМ.
Поставки газу в Європу десятиліттями були для Кремля не тільки джерелом надприбутків, а й інструментом політичного тиску.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Москва фактично втратила європейський ринок газу. ЄС запустив програму REPowerEU, яка дозволить повністю позбутися російського газу до 2027 року.
У 2023 році частка російського газу в Європі знизилася до 15% і продовжує падіння. У Брюсселі впевнені, що у них достатньо запасів, щоб безперешкодно вступити в опалювальний сезон.
“Згідно з останніми даними галузевої групи Gas Infrastructure Europe, 19 серпня запаси газу в сховищах континенту досягли 90% від їхньої місткості. Це більш ніж на два місяці випереджає встановлений Європейським Союзом термін досягнення цього рівня — 1 листопада. Наразі достатні запаси допомагають компенсувати ризики поставок”, — з публікації агентства Bloomberg.
31 грудня 2024 року закінчується термін дії контракту, за яким Росія здійснює транзит газу через територію України. Це унеможливить постачання пального в Австрію, Словаччину та Угорщину. Замістити втрату європейського ринку Москва хотіла поставками в Китай.
З 2022 року Путін активно лобіював будівництво газопроводу “Сила Сибіру-2”, але сторони так і не дійшли консенсусу. Пекін зажадав знизити ціну на газ до внутрішньоросійського рівня — 60 доларів за тисячу кубометрів. А це вчетверо дешевше, ніж те, що вже отримує КНР трубопроводом “Сила Сибіру”.
“Коли ви прокладаєте новий трубопровід, ви б хотіли, щоб ціни на продукт, що поставляється, були більш конкурентними. Сьогодні, у відносинах між Китаєм і Росією, це не так. Другий важливий момент — розрахунок у юанях. Росія незадоволена цим і намагається змусити Китай перейти на інший рівень відносин, розраховуючись у євро або доларах. Але насправді це не вдається, оскільки Росія не має сильної переговорної позиції, і Китай може диктувати умови”, — зазначає експерт Центру економічного відновлення Володимир Бужан.
Паралельно Росія намагається налагодити експорт скрапленого природного газу.
За даними Мінекономрозвитку РФ, у 2023 році країна експортувала 33 мільйони тонн пального морем. До 2027 року Росія планує наростити поставки до 56 мільйонів тонн, але і тут Москві доводиться діяти піратськими методами — через санкції.
У червні 2024 року ЄС ухвалив 14-й санкційний пакет. Серед іншого він містить заборону на перевалку скрапленого природного газу в європейських портах. Також низка СПГ проєктів потрапили під обмеження США.
“Вони будували термінали, але далі будувати не можуть. Усі проєкти заморожені, тому що це досить високотехнологічна галузь, і там працював великий консорціум партнерів, які вийшли з Росії і продали свої частки в цих проєктах. Сьогодні одна компанія в Росії будує СПГ, і в неї є знання в цій галузі, але обсяг робіт дуже невеликий. Флот із СПГ, особливо зі скрапленого газу, дуже обмежений і маленький, тому вони намагаються відправляти все на азіатський ринок”, — пояснює експерт Володимир Бужан.
За інформацією консалтингової компанії Windward з другого кварталу 2023 року понад півсотні російських суден перейшли у власність компаній з Об’єднаних Арабських Еміратів.
Але, як стверджують експерти, повторити практику використання нафтового тіньового флоту для поставок СПГ Росії не вдасться. Річ у тім, що ринок скрапленого природного газу значно менший, спеціальних суден теж небагато, а отже, і відстежити їх буде простіше.
Читайте також: США ввели великий пакет санкцій проти РФ — подробиці