Цивілізований світ убезпечує себе від контактів з путінським режимом через розв’язану Кремлем війну в Україні. Росія намагається примусити світ до комунікації ядерним і енергетичним шантажем, але це не спрацьовує, повідомляє FREEДОМ.
Після 26 років членства Росію вигнали з Ради Європи. У МЗС РФ пізніше заявили, що вийшли б і самі, адже всі члени Ради нібито русофоби. Одним із результатів того, що Росію виключили з Ради Європи, стало те, що росіяни, які живуть у країні, що посідає 107 місце зі 139 можливих у рейтингу верховенства права, позбулися можливості звертатися до Європейського суду з прав людини. Щоправда, Москва і так не виконувала рішення ЄСПЛ.
“Правова система Росії побудована таким чином, що людей, які дуже далекі від політики, затягує… Кримінальну справу можуть завести для виконання плану, і абсолютно невинна людина опиняється за ґратами. Для таких людей зменшилися можливості домогтися правосуддя”, — сказав доктор політичних наук, правозахисник Михайло Савва.
Ще одна демонстрація ставлення цивілізованого світу до країни-агресора — призупинення членства Росії в Раді ООН з прав людини. Це максимально можливий захід у цьому випадку. Геноцид і терор, які Росія здійснює в Україні, доводять, що для Кремля міжнародне гуманітарне право — порожній звук. А системні порушення прав власних громадян тепер підкріплені законами РФ. І російська судова система всього лише обслуговує режим.
“Кількість політв’язнів збільшилася, за оцінками “Меморіалу”. За їхніми оцінками — це близько тисячі осіб, але це визнані, розумієте? На жаль, у Росії в багатьох в’язницях тортури — це просто рутина. І якщо раніше завдяки розголосу ми могли бути впевнені, що “політзеків”… до них не так часто застосовували тортури, то тепер такої впевненості немає”, — зазначила правозахисниця Євгенія Чирикова.
Росії тепер немає і у Всесвітній туристичній організації ООН. РФ не зможе взяти гроші у Європейського банку реконструкції та розвитку. Організація економічного співробітництва — без Російської Федерації. Членство країни, що розв’язала криваву війну проти України, припинили в Баренцева/Євроарктичній раді, Дунайській комісії, Міжнародному союзі залізниць, Міжнародній раді архівів, Раді держав Балтійського моря. Москві більше немає місця в Міжнародному газовому союзі, Міжнародній організації стандартизації та ще в сотнях інших профільних організацій.
“Російську Федерацію виключали з професійних і галузевих асоціацій держав. Виключення Росії з цих систем дуже суттєво вдарить по її логістиці, по її економіці, в кінцевому ступені. Але її виключення унеможливить поширювати на Росію загальні правила, і вона стане менш безпечною. Але всі “червоні лінії” режим Путіна вже перейшов”, — вважає Савва.
Росія більше не спостерігач Європейської організації ядерних досліджень, адже саме вона зараз шантажує весь світ ядерною війною. Призупинено участь Москви в Міжнародній організації праці. Ще у квітні Європейська комісія зупинила участь РФ одразу в кількох грантових програмах із розвитку наукових досліджень, технологій, освіти, обміну студентів, наприклад, “Горизонт Європа”, “Еразмус+”. Росію, а заразом і Білорусь виключили з Болонського процесу і програм Європейського простору вищої освіти. Авторитетні виші попросили російських студентів зробити заяви з приводу російсько-української війни або подати на відрахування. У самій же Росії освіта стає все більш орієнтованою на ідеологію Кремля. Пропагандистські “розмови про важливе”, військова підготовка в школах, так звані військово-патріотичні рухи — все це спрямовано на виховання відданих режиму і не здатних до критичного мислення людей.
“Вища освіта починає діяти як не стільки освітній, скільки пропагандистський варіант. Це перехід до єдиної системи, фактичне знищення автономії вищих навчальних закладів. Як наслідок, ми вже таке бачили, — це так звана “лисенківщина” за сталінських часів, коли пропаганда була в голові навіть під час вивчення фізіології, фізики. І крім того, мілітаризація російської освіти, яка почалася практично з самого початку — після 2014 року”, — сказав експерт Центру громадянської освіти “Альменда” Олег Охредько.
Без ракет “Союз” щонайменше наступних пару років обійдуться в міжнародних космічних місіях. Європейське космічне агентство з Росією більше не співпрацює. Москва не змогла переобратися до керівного складу Ради Міжнародної організації цивільної авіації. Вигнали Росію з Євразійської федерації кіберспорту та Міжнародного паралімпійського комітету.
Із РФ продовжує йти бізнес. Згідно з аналітикою Єльського університету, понад тисячу компаній уже вийшли з російського ринку або призупинили там роботу. Близько 20 млрд євро російських активів заморожені в ЄС. Скорочується російський імпорт та експорт.
“Стан деградації, якому не видно кінця і краю. Але всі розмови про те, що російська економіка відновиться у 2025-му або 2027-му – повна фігня. Це просто повна фігня, тому що немає жодних чинників, які б цей тренд розвернули. Виняток — якщо закінчиться війна, але не перемир’ям, а так, як має закінчитися — поразкою Росії, повернення Росії в систему світового права і репарації”, — сказав економіст Максим Миронов.
Але Росія продовжує вести цинічну і безглузду війну в Україні. Російська армія обстрілює житлові квартали, критичну і цивільну інфраструктуру, вбиває мирних українців. Окупаційна влада незаконно депортує тисячі людей. І саме тому курс на ізоляцію РФ у 2023 році продовжиться. Партнери України, особливо Вашингтон, — за крок до визнання Росії державою — спонсором тероризму. Частина європейських країн уже зробили це.
“Російська Федерація опинилася в іншій ваговій категорії, колись до путінської агресії, до анексії Криму – це була країна, яка входила до вісімки лідерів, а зараз далеко-далеко на узбіччі”, — зауважив Савва.
До Конгресу США внесли законопроєкт, яким пропонують вигнати РФ із Ради безпеки ООН. Міністерство закордонних справ України офіційно ініціювало виключення Москви з Радбезу та ООН загалом. По-перше, Росія там незаконно, адже без належної процедури 31 рік тому вона просто замінила табличку СРСР на свою. Крім того, дії Російської Федерації не мають нічого спільного з миролюбністю та дотриманням міжнародного права — обов’язковими для члена Організації Об’єднаних Націй. Три десятиліття незаконного перебування Росії в ООН — це спонсоровані або розв’язані нею війни, терор, геноцид, окупація і тисячі невинно вбитих людей.
Читайте також: Найцікавіше буде наступного року: як вплинули санкції Заходу на економіку Росії (ВІДЕО)