Росія офіційно вважається ненадійним партнером (постачальником ресурсів) для держав-членів Європейського Союзу, США, Канади, Великої Британії та інших країн Британської співдружності. Про це сьогодні, 17 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев.
“І це визнано вже не тільки на словах, це вже визнано на рівні офіційному, на рівні занесення відповідних компаній до списку тих господарюючих суб’єктів, з якими краще не підписувати угоду. Безумовно, що рекомендаційні списки є в будь-якій державі, вони можуть бути оприлюдненими або прихованими від громадськості. Однак навіть за відсутності таких списків більшість транснаціональних корпорацій і великих компаній, які ставлять на перше місце соціальну відповідальність і дотримуються стандартів неписаних або навіть писаних стандартів соцвідповідальності, вважають за краще не мати справу з тими компаніями, тими державами, проти яких запроваджено санкції. Це компанії іранські, афганські, низки країн Африки, Північної Кореї. Ось тепер і компанії з РФ. Прекрасна у них компанія”, — сказав він.
Експерт зауважив, що навіть Радянський Союз мав кращих друзів навколо себе, ніж має зараз Російська Федерація, але це не означає, що небажаними російські компанії є для всіх без винятку держав світу.
“Ми бачимо, наскільки зросли постачання енергетичної сировини до країн на Азійському континенті. Це цілком зрозуміло, оскільки ні Індія, ні Китай не долучилися до режиму економічних санкцій проти РФ, та й країни Латинської Америки також не поспішають це робити, попри оптимістичну для України заяву. І компанії цих держав цілком зацікавлені в отриманні сировини за цінами, які значно нижчі за ринкові, десь там на третину, якщо говорити про ціну сирої нафти”, — каже Рябцев.
Водночас, уточнив він, і вони прагнуть уже більше думати і роблять свій вибір, бачачи вторинні санкції, які запроваджуються Сполученими Штатами, і чуючи обіцянки США ініціювати запровадження нового пакета санкцій проти компаній, які прагнуть обходити лазівки в законодавстві.
“І цей вибір полягає в тому, що або вони, побоюючись цих санкцій, припиняють співпрацю з компаніями, що постачають сировину, раптом помічаючи, як російські вуха зростають з офісів цих компаній, або вони вимагають більшої націнки або більшої знижки, залежно від того, що мається на увазі, націнки на надані ними послуги (страхування, транспортування), і знижки на ту сировину, яку вони перевозять. Адже тоді вони ризикують дуже багатьом своїм, своєю “діловою репутацією” тощо, перевозячи російську сировину”, — пояснив експерт.
Тому, вважає Рябцев, найголовніше, щоб Велика Британія та Сполучені Штати не зупинялися у запровадженні вторинних санкцій.
“Я назвав саме ці дві держави тому, що саме на їхній території розташована зараз основна кількість тих страхових компаній, які надають послуги фінансового характеру з надання страховок компаніям, що транспортують енергетичну сировину”, — резюмував експерт енергоринку.
Читайте також: Росія змогла переорієнтувати майже половину із заборонених обсягів експорту нафти, — експерт енергоринку
Нагадаємо, в деяких мережах автозаправних станцій (АЗС) РФ бензин закінчився, в деяких є, але доступний лише для корпоративних клієнтів. Як заявив експерт Центру економічного відновлення Володимир Бужан, причин, через які в Росії — країні, що видобуває нафту, набирає обертів паливний дефіцит, є чимало.