Росія обходить санкції для виробництва ракет. Як пише агентство Reuters, з квітня по листопад 2022 року в Росію надійшло електронних компонентів на 2,6 млрд доларів. Серед цих товарів — комп’ютерні чіпи низки американських компаній, які були виявлені в російських збройових системах, повідомляє FREEДОМ.
Журналісти Reuters спільно з оборонним аналітичним центром з Лондона провели розслідування і відновили глобальний ланцюжок поставок, який забезпечує технологіями Російську Федерацію. Один із них привів до Туреччини в компанію Azu International, засновником якої є Гоктюрк Агваз. Починаючи з березня цього року його компанія експортувала в Росію комплектуючих на суму щонайменше 20 млн доларів.
“Бізнес Azu International, який швидко зростає, не виник з нуля: Агваз управляє Smart Impex, компанією – постачальником IT-продуктів у Німеччині, яка постачала американські та інші комп’ютерні комплектуючі в Росію… У жовтні Smart Impex припинила експорт до РФ, щоб дотриматись торговельних обмежень ЄС, але продає товари в Туреччину — країну, яка не входить до ЄС”, — зазначили розслідувачі Стів Стеклоу, Девід Готьє-Вілларс та Моріс Тамман у матеріалі Reuters.
Розслідувачі встановили цілу низку імпортерів, які продовжують постачати електроніку в Росію в обхід санкцій. Крім Туреччини, були поставки з Гонконгу та інших регіонів, зокрема з ЄС, пише агентство. Зокрема, імпортом мікросхем Analog Devices займається компанія Elmec Trade, розташована в Таллінні. З квітня по жовтень, згідно з даними російської митниці, фірма відправила в Росію товарів на суму щонайменше 17 млн доларів.
“Генеральний директор Elmec Trade Олександр Фоменко повідомив агентству Reuters, що його компанія закуповує продукцію за офіційними каналами, дотримується всіх вимог законодавства і дотримується всіх санкцій та експортних обмежень. На запитання, як його компанія може продовжувати експортувати Analog Devices та інші західні чипи за кілька місяців після того, як виробники оголосили про зупинення продажів у Росію, він відповів, що “більшість” замовлень було розміщено торік… Постачання було затримано через збої в транзиті, пов’язані з пандемією. Analog Devices не відповіла на запити про коментарі”, — пишуть розслідувачі.
У компаніях Intel, AMD і Infineon агентству заявили, що дотримуються всіх експортних обмежень, і зажадали від партнерів припинити постачання в Росію. У Texas Instruments також заявили, що з кінця лютого припинили постачати електроніку в Росію.
“У митних документах, які Reuters придбав у трьох комерційних постачальників, не вказано точного типу напівпровідників та інших електронних продуктів, а також не показано, що відбувається з компонентами після їхнього прибуття в Росію. У серпні агентство Reuters повідомило, що чіпи масового виробництва західних компаній, які в багатьох випадках не підпадають під експортні обмеження, були виявлені всередині ракет і систем озброєння, розгорнутих російськими військовими в Україні”, — зазначають розслідувачі.
Купівля чипів через треті країни — одна зі схем, яку використовує Росія, щоб обходити санкції та отримувати комплектуючі, вважає військовий експерт Іван Ступак. Тому росіяни закуповують у країн СНД, зокрема, у Вірменії та Казахстану, побутову техніку, зроблену в ЄС, щоб потім розібрати її і отримати мікрочіпи, які використовуються для виробництва зброї.
“Тому придумали ось цю ось схему, коли не прямо через Російську Федерацію, а через країну, ще через країну, через прокладку плутаються сліди і ввозитися в Росію там із Вірменії, з Казахстану різні прилади, гаджети або самі деталі з Китаю, із Сінгапуру, із Таїланду, Тайваню, зі Сполучених Штатів, з Європи — звідусіль, тобто ці шляхи постійно відпрацьовують, постійно вдосконалюють”, — сказав Ступак.
Щоб комплектуючі не потрапляли в Росію, необхідний контроль, вважає експерт, — недостатньо лише введення санкцій:
“Тут уже треба більше давати їм поживи для роздумів: якщо до вас звертаються з метою постачання до Вірменії, зверніть на це увагу, це країна ризику, наприклад! Тобто вони повинні будуть звертати увагу. Ну, це робота, постійно потрібно звертати увагу цих компаній, тому що в них основне завдання — виробити якісно продукцію, виробити в строк і продати якомога вигідніше. Ось і все! А ось щодо санкційної політики, для них це важче, це факультатив, який не оплачується”, — зазначив Ступак.
За даними Reuters, влада США висунула обвинувачення у змові з метою закупівель військових технологій для оборонного сектору Росії в обхід санкцій 5 росіянам і 2 громадянам США. Передбачається, що один із росіян є співробітником ФСБ. Троє з цієї групи — один громадянин РФ і двоє громадян США — перебувають під вартою, четверо росіян все ще на волі.
Читайте також: Гра двох сторін: інвестиційний банкір розповів про санкційне протистояння Заходу і Росії