Росія не зможе замістити європейський ринок газу будь-яким іншим, — експерт

Иллюстративное фото: gettyimages.com

З 1 січня поточного року Україна припинила транзит російського газу через свою газотранспортну систему в Європу. І якщо більшість країн Європейського Союзу поставилися до цього з розумінням, то у словацького прем’єр-міністра Роберта Фіцо це викликало погрози у відповідь. Зокрема у відповідь на рішення України він пригрозив припинити імпорт електроенергії. За словами директорки Razom We Stand Світлани Романко, заява Фіцо — це насамперед політична заява, яка має на меті й надалі використовувати дешевий російський газ. Водночас вона зазначила, що Європа почала споживати більше російського скрапленого газу (СПГ). На цьому експерт акцентувала в ефірі телеканалу FREEДOM.

“Це політичні та економічні заяви. Насамперед — політичні. Тому що Словаччина хоче зберегти статус-кво 50% російського газу, який вони використовують у своєму енергоміксі. Припинення транзиту газу Україною не тільки позбавить можливості Словаччину отримувати дешевий російський газ, а й загалом вплине на виробництво країни, а також позбавить виплат”, — розповіла експертка.

Вона зазначила, що Словаччина навмисно не хоче відмовлятися від російського газу.

“Усі очікували, що Угорщина та Словаччина зроблять так само як Австрія, тобто відмовляться від російського газу. Але цього не сталося, тому що це пряма політична підтримка Росії”, — додала гостя ефіру.

Вона вважає: попри те, що Європа готувалася до того, що транзит російського газу буде зупинено, обсяги постачання скрапленого російського газу до Європи останнім часом істотно зросли.

“Як правило, цей газ постачається через інші країни, і в Європі його чомусь перестають вважати російським. Але насправді це не так. Тому потрібно посилювати контроль за постачанням газу, а саме — молекулами газу, щоб зрозуміти, скільки російського газу йде до Євросоюзу, і скільки відсотків СПГ потім іде на експорт. Розмови про це на рівні ЄС уже йдуть. Але відстежувати молекули газу — це вже завдання наступного року. Тут потрібно розуміти, що Росія не зможе замістити європейський ринок будь-яким іншим ринком. І незабаром російський газ залишиться непотрібний. А значить, грошей у Росії на війну проти України буде набагато менше”, — констатувала Світлана Романко.

Читайте також: Путіна позбавили одного з останніх важелів впливу на ЄС, — Сибіга про зупинку транзиту газу

Прямий ефір