Росія не зможе уникнути колапсу і не збережеться в тому форматі, в якому вона існує, — Полегкий про долю РФ після війни

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Після перемоги України у війні Росія не збережеться в тих формах, у яких була. А світові структури, які мали забезпечити безпеку, показали свою недієздатність в умовах радикальної кризи. Таку думку сьогодні, 27 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив академічний директор Центру публічної дипломатії Олексій Полегкий.

“Дискусія дуже різноманітна і немає однієї якоїсь відповіді на все це питання. Тому що, коли ми говоримо про долю Росії, ми говоримо, зокрема, і про долю взагалі загалом світової архітектури безпеки. Ми розуміємо, що чинні структури світові міжнародні, які повинні були забезпечувати безпеку, вони не змогли цього зробити, і вони не зможуть у тій формі, в якій вони існують, власне, це робити. Ні ООН, ні такі організації, як МАГАТЕ, Червоний Хрест тощо. По суті, більша частина міжнародних організацій показала свою недієздатність у ситуації такої радикальної кризи. Тобто в ситуації, коли одна держава, ще й член постійної ради ООН, ламає самі по собі підстави цієї міжнародної угоди”, — сказав він.

За словами експерта, в Росії зараз зруйновані всі громадянські інституції. Країна перебуває в стані колапсу і катастрофи.

“У Росії зараз немає суб’єктів, які здатні на це питання дати відповідь, тому що ті еліти, які зараз займаються, по суті справи, планомірним знищенням не тільки України, а насамперед, самої Росії, тобто нинішнє керівництво Росії планомірно займається таким самогубством. Це таке розтягнуте в часі самогубство з максимальною шкодою для всіх навколо. Ясна річ, тут немає бачення майбутнього, тут немає жодної позитивної програми. Тут є єдине — така тяга до смерті в масовому форматі. Відповідно, там шукати якоїсь відповіді на можливе майбутнє безглуздо. Опозиція або ж якісь маргіналізовані політичні сили в самій Росії зараз теж не являють собою, загалом, якусь дієздатність сили. Тобто те, що Путіну вдалося зробити, це, по суті, за 20 років, перш за все, зруйнувати російське суспільство на рівні базових інститутів, на рівні базових моральних цінностей, і точно так само зруйнувати інститути не тільки громадянські, а й державні. І минулий рік це був такий рік активної деконструкції державних інститутів у Росії. Росія перестає бути суб’єктом власного процесу, колапсу, демонтажу”, — каже Полегкий.

На його думку, ситуація у федерації розвивається в більш катастрофічному ключі в тому сенсі, що Росія не зможе уникнути колапсу.

“При тому, якщо раніше ще цей колапс міг бути у форматі більше такої стагнації, тобто тривалого процесу з певними, пом’якшувальними механізмами, то зараз я думаю, що основний сценарій — це колапс досить катастрофічний. І в ситуації цієї катастрофи Росія не зможе сама утримувати себе. Виникає питання — хто візьме на себе відповідальність за глобальну катастрофу в тій же Росії? Тому що це пов’язано з величезною дестабілізацією безпеки, з гуманітарними катастрофами, екологічними. Тут знову ж таки, ми не бачимо поки що тих суб’єктів, які готові були б узяти на себе таку відповідальність”, — пояснив Полегкий.

Він нагадав, що було багато очікувань від мирного плану Китаю. КНР намагається продовжувати свою послідовну, але реактивну позицію.

“Наприклад, той самий Китай, який теоретично є бенефіціаром зараз становища Росії на міжнародній арені, отримуючи майже безплатний доступ до величезних ресурсів. Але, як ми бачимо з його останніх навіть заяв, було багато очікувань від анонсованих планів Китаю якось там мирного плану. Але, по суті справи, з цього плану, який озвучив Китай, ніби за все хороше і проти всього поганого. Китай показує, що він не готовий узяти на себе функцію реального суб’єкта міжнародних справ. Тобто він так само намагається продовжувати свою послідовну позицію, треба віддати належне, але ця позиція реактивна. Тут немає проактивності в тому сенсі, що Китай не пропонує якоїсь нової моделі. У ситуації, коли вже ніби все зруйновано”, — розповів академічний директор Центру публічної дипломатії.

Він заявив, що після поразки Росія стане територією довготривалого хаосу, і світу потрібно зрозуміти, що з нею робити після завершення війни проти України.

“Я думаю, всі про це прекрасно розуміють, але ще не говорять відкрито, що Росія не збережеться в тому форматі, в якому вона існує. Що робити з цією величезною територією хаосу, який просто гряде? По суті справи, я думаю, розмови про це ведуться, але публічно про це не готові говорити практично ніхто. Ані Сполучені Штати, ані Китай, ані Європа поки що не готові сформулювати якусь продуктивну прагматичну політику або хоча б основні контури того світу, в якому ми матимемо справу з величезною територією досить довготривалого хаосу, це теж потрібно розуміти”, — вважає експерт.

Він констатує, що потрібно буде переформатовувати систему міжнародних відносин, нових міжнародних інституцій, які зможуть забезпечити умови, за яких право сили перестане бути основним інструментом вирішення спорів.

“Тому що Росія повернула світ у той стан, у якому право сили є базовим, є домінувальним над будь-якими формами угод. І в цій ситуації світ не зможе існувати, в цій ситуації ми будемо занурені в нескінченну низку конфліктів, до того ж досить великих і потенційно набагато небезпечніших, ніж тільки, припустимо, нинішня війна на території України. Ситуація тут я б не сказав, що дуже оптимістична, тому що поки що ми не бачимо жодну з, скажімо, груп, жодну з країн, яка реалістично б готова була взяти на себе відповідальність за такий стан справ. Відповідно, рівень викликів зростатиме. Що довше розв’язання цього питання затягуватиметься із серії якось воно нехай розсмокчеться саме собою, то з більшою кількістю проблем усі зіткнуться. Україна, зокрема. З одного боку, коли я говорю про колапс у Росії, для нас це і вихід, можливо, з цієї фази війни. Але в цьому немає нічого хорошого, тому що для України це, перш за все, величезна проблема у вигляді величезної зони постійного хаосу і небезпеки”, — резюмував Олексій Полегкий.

Читайте також: “Прямо не озвучено питання про майбутнє Росії”: Полегкий оцінив перспективу українського мирного плану

Прямий ефір