У Москві 21 лютого російський президент Володимир Путін виступив із щорічним посланням до Федеральних зборів.
Президент, за рішенням якого Росія повномасштабно воює проти України вже рік, майже не говорив про так звану “спеціальну військову операцію”. Він присвятив цій темі лише кілька тез, у комплексі звинувачуючи Україну і колективний Захід у “неонацизмі”. Також він торкнувся теми соціальної підтримки військових. Акцент Путіна був на економіці РФ, яка, за його словами, витримала західні санкції. Але головна заява російського президента стосується ядерної зброї.
Базові тези Путіна
Про війну та окупацію
Путін нічого не сказав про те, якими методами вже рік Росія воює проти України. Він лише зазначив, що воює “не проти народу”. Тим часом, майже щодня внаслідок російських обстрілів гинуть або отримують поранення жителі різних регіонів України. Вкотре Путін звинуватив Київ в ескалації ситуації на Донбасі і в завданні ударів по Донецьку та інших містах регіону. Про масовані обстріли українських міст президент РФ промовчав.
Азовське море він назвав тепер “внутрішнім морем” Росії. Водночас про трагічну долю Маріуполя, знищеного російськими військовими, — жодного слова.
Про економіку
На переконання Путіна, економіка РФ виявилася міцнішою, ніж думали на Заході, і в підсумку вона вистояла. Про причини санкцій російський президент “забув”. Адже їх не було б зовсім, якби Росія не почала повномасштабну війну проти України. При цьому російський президент кілька разів акцентував на тому, що тепер країна буде ще більше працювати на підтримку свого військового потенціалу.
Про ядерну зброю
Росія призупиняє свою участь у договорі про стратегічні наступальні озброєння (СНО). Ця заява стала неприємною сенсацією. Але, як стверджують експерти, саме на подібні заяви від Путіна чекали його затяті прихильники, які підтримують тотальну війну з Україною і колективним Заходом.
Тепер двосторонній договір між Росією і США про подальше взаємне скорочення арсеналів розгорнутих стратегічних ядерних озброєнь перебуває під питанням. За словами Путіна, РФ готова провести випробування ядерної зброї, якщо такі проведуть США.
Нагадаємо, договором було передбачено скорочення для кожної зі сторін розгорнутих ядерних боєзарядів до 1550 одиниць. Термін дії договору було вказано до 5 лютого 2026 року.
Думки експертів
Що стоїть за тотальними звинуваченнями з боку російського президента? Як варто трактувати його слова про ядерні випробування? Що ще Путін “сховав” у своєму посланні? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Андреа Калан, офіційний представник Держдепартаменту США;
- Ігор Айзенберг, професор Нью-Йоркського університету;
- Ігор Яковенко, російський журналіст, соціолог;
- Максим Яковлєв, завідувач кафедри міжнародних відносин, директор Школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії;
- Андрій Сидельников, росийській політик, лідер міжнародного руху “Говорите Громче!”;
- Андрій Піонтковський, росийській політолог і журналіст;
- Михайло Шейтельман, росийській політтехнолог і письменник.
КАЛАН: Не дивно, що РФ вийшла з “ядерного” договору
— Договір про стратегічні наступальні озброєння дуже важливий. Він уже стільки років існує в різних формах.
Згідно з договором, ми (представники США і РФ, — ред.) повинні були зустрічатися. Але російська сторона не хотіла зустрічатися, перешкоджала можливості для американських інспекторів робити свою роботу (інспектувати стан ядерної зброї на території РФ, — ред.).
Тож не дивно, що вони вийшли з договору. Але це, звичайно, нехороший знак. Ми будемо стежити за розвитком ситуації.
У мене немає інформації про те, чи будуть США виходити з угоди. Ми віримо, що міжнародні норми і договори формують базу дипломатичних відносин. Але договір працює тільки тоді, коли всі сторони дотримуються його правил. Тож подивимося.
Думаю, що експерти в Держдепартаменті зараз дуже уважно розглядають різні варіанти.
США хочуть миру, ми не хочемо, щоб було більше зброї, ми хочемо, щоб її стало менше у світі. А через Росію світ стає небезпечнішим. Російська агресія змушує США допомагати Україні захищати себе і передавати зброю її сусідам.
АЙЗЕНБЕРГ: Путін упустив момент, коли можна було домовитися зі світом
— Я б зазначив, що в промові Путіна багато пасажів, прямо запозичених із промови Геббельса 18 лютого 1943 року в берлінському Палаці спорту. Тоді Геббельс виголосив знамениту промову про тотальну війну. Усі пасажі Путіна проти Заходу повторюють Геббельса — все, що Путін говорив про “нацистський режим” в Україні. Тільки в промові Геббельса потрібно замінити слово “євреї” на “українці”, а слово “більшовизм” на “неонацизм”. Путін говорив, що треба піклуватися про ветеранів “спеціальної військової операції”, щоб бюрократії не було, щоб кожен був оточений турботою. Геббельс говорив рівно те ж саме про німецьких військових. Путін говорив про те, що 24 години на добу 7 днів на тиждень потрібно працювати на потреби армії. Геббельс говорив те саме. І Геббельс, і Путін говорили про те, що Захід мріє знищити їхні цінності.
Я не знаю, чи спеціально Путін або його спічрайтери запозичують тези з промов Геббельса. Можливо, вони просто мислять однаково.
Немає жодних сумнівів у тому, що Путіна чекає поразка. Він пропустив момент, коли міг би щось повернути назад після 24 лютого минулого року, у нього ще такі можливості були. Йому постійно телефонували президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц. До нього приїжджав канцлер Австрії Карл Нехаммер.
З Путіним весь час намагалися розмовляти, а тепер із ним ніхто не говорить.
Він рухається до того ж, до чого рухався Гітлер зі своїм Рейхом у лютому 1943 року. Але треба згадати історію, що після падіння Рейху війна тривала ще понад два роки і загинули ще мільйони людей.
Поїздка президента США Джозефа Байдена до Києва і його виступ у Варшаві підкреслюють те, що Росія повністю провалила все, що вона задумувала.
ЯКОВЕНКО: Замість переможної промови, путіністи почули бубніння
— Виступ був взагалі ні про що. Це був виступ людини, яка просто довго спала, прокинулася і виголосила промову, яку можна було б виголосити рік тому до війни або відразу після початку війни. У Росії все йде зовсім не так, як було задумано. Країна перебуває в ізоляції. На фронті Росія зазнає поразки, принаймні, не реалізуються ті плани, які були поставлені. В економіці — повний провал. У результаті Путін не відповів на жодне питання, яке реально існує в країні. Тому що йому нічого сказати, у нього немає жодного плану щодо виходу з цієї ситуації.
У відповідь на те, що Росія перебуває на межі важкої військової поразки, на межі знищення самої державності, людина говорить про те, що англіканська церква збирається створити гендерно нейтрального бога. Це відповідь на те, що фактично Росія перебуває в міжнародній ізоляції.
Путін заявляє про те, що Україну як антиросійську створили Австро-Угорщина і Польща. Це найнеадекватніший, найбожевільніший виступ з усіх, які в нього були за період правління.
Люди, які чекали на яструбиний, войовничий виступ, що він оголосить тотальну розбірку із Заходом тощо, нічого цього не почули. Було звичайне, сумне бубніння. Це виступ дуже пізнього Брежнєва, коли людина просто вимовляє певний набір слів про економіку, зовнішню політику, освіту, демографію тощо.
Треба ж ще враховувати неймовірний геополітичний ландшафт, у якому перебував цей виступ. Це виступ після того, як Захід в особі Байдена продемонстрував повну підтримку України і готовність кинути всю свою міць, що багаторазово перевищує міць Росії, на підтримку України.
Після візиту Байдена до Києва стало зрозуміло, що Росія приречена на тотальний розгром. Люди так і не почули від свого фюрера якогось ясного плану. Путін відверто не розуміє, що відбувається і не має жодних ясних орієнтирів для країни, якою він, на жаль, керує.
ЯКОВЛЄВ: Контраст Байдена і Путіна очевидний
— Путін щоразу заявляє, що антиамериканізм як зовнішня політика Росії спрямований на те, щоб згуртувати когось навколо неї тих, кому теж не зовсім подобається політика США. Він заграє з певними країнами Африки, Азії, Латинської Америки, показуючи, що якщо ви підтримуєте Росію, то ви ж проти США.
Америка дійсно іноді задає тренди, які не всім подобаються. Багато хто критикує, на тлі цієї критики навіть виникають радикальні рухи. Але ніхто не буде сперечатися, що Америка задає, зокрема, і тренди для демократичного світу, західних країн. Росія ж спрямована поглядом у минуле і просто жадає повернення радянського часу.
Але історія двох гідних один одного суперників (як було між СРСР і США, — ред.) вже не повториться. Росія за всіма показниками не тягне.
Коли Америка, як каже Кремль, “лізе” в якісь іноземні справи, то ми маємо один результат, зокрема захист демократичного світу від неоімперських амбіцій Кремля. А коли Путін бере у свої руки якусь тему, яка не особливо його стосується, виходить контраст.
Контраст у тому, що Байден говорить про те, що потрібно захищати свободу і демократію, що демократія має бути зубастою і вміти себе захистити. А Путін розповідає про якийсь моральний декаданс Заходу, згадує англіканську церкву тощо.
СИДЕЛЬНИКОВ: Росія хоче замаскувати ядерний удар під випробування
— Путін готується до затяжної війни і ядерної атаки, яку збирається прикрити випробуваннями. Яким чином це буде, складно сказати. Можливо, він дає сигнал і західним країнам про те, що не збирається йти ні на мирні переговори, ні тим паче на капітуляцію, і взагалі не збирається зупинятися.
Але й говорити про те, що зараз обов’язково станеться ядерний удар, теж було б неправильно. Але саме ядерна тематика в заявах Путіна — нова.
По-моєму, Путін — єдиний політик, який домігся саме наближення НАТО до російських кордонів. Ніхто стільки не зробив для того, щоб НАТО опинилося біля російських кордонів. Це повністю його “заслуга”, як і те, що Росія припинить, на мій погляд, існування після падіння режиму. І почнеться громадянська війна, що теж заслуга Путіна.
Я думаю, що ми побачили вкотре Путіна з пітерського підворіття, який не розуміє, що відбувається і намагається всіх залякати. Він періодично це проробляє, заграє тим самим із російським населенням, яке завдяки пропаганді бачить у ньому мачо, хулігана з підворіття.
Міжнародне співтовариство навряд чи піде на будь-які поступки. Які б червоні лінії Володимир Путін не окреслював, вони вже давно пройдені ним самим. Тому міжнародному співтовариству потрібно просто заплющити очі і готуватися до трибуналу, який має бути над Путіним та іншими військовими злочинцями, його посібниками.
Потрібно планомірно йти до визволення України, допомагаючи їй зброєю і технологіями, не звертаючи уваги на жодні заяви з російського боку.
Після анексії Криму 2014 року потрібно відкинути будь-які надії на те, що можна домовитися з російською стороною. Необхідно вводити все нові й нові санкції.
ПІОНТКОВСЬКИЙ: Путін зменшує оберти ядерного шантажу
— Путін присвятив 80% свого виступу взагалі питанням, які не мають жодного стосунку до війни. Він не говорив ні про цілі війни, ні про катастрофічний перебіг її розвитку. Він виступав, як “міцний господарник”: розповідав про плани підвищення ефективності виробництва, про автомобільну дорогу до Казані, про материнський капітал тощо. Начебто він не направив на смерть тисячі людей. Уже сотні тисяч людей загинули, і українці, і росіяни, а все — через його божевільні рішення.
Він, природно, наприкінці вдався до ядерного шантажу. Це його стандартний прийом. Але вперше його шантаж був якийсь невпевнений. Він хотів чимось похвалитися перед своїм народом, його агресивною частиною. І його підштовхували давно до цього — оголосити, що Росія починає ядерні випробування, проведе показовий вибух там, над океаном або над Атлантикою, щоб показати рішучість своїх ядерних намірів.
Насправді він дав гарантії, що не буде цього робити. Що він заявив? Він заявив, що, мовляв, у нас є відомості, що нібито американці готують ядерні випробування, збираються порушити договір про відмову від ядерних випробувань. І, мовляв, якщо вони це зроблять, то і ми так само вчинимо. На мій погляд, він зменшує оберти у своїх погрозах, шантажі.
Це зовсім не схоже на людину, яка обіцяла комусь дорогу в рай, а всім іншим — на цвинтар. Це позитивний сигнал.
ШЕЙТЕЛЬМАН: Путін дав зрозуміти, що ніколи не перестане воювати
— Людям, які сиділи в одному залі з Путіним на його виступі, неважливо, що він скаже. Він тут? Так, ми теж тут. Те, що ми поширюємо, правильно? Правильно. У нас нібито все добре — це правильно? Правильно. Путін теж каже, що з економікою все добре. Ми розповідаємо, що олігархів треба грабувати? Так. Ось основні меседжі.
І народ, ті нечисленні 100 мільйонів росіян, які підтримують Путіна, теж почули, що з грошима все буде нормально. Він також поставив їм тимчасову планку війни. Він сказав, що війна не скінчиться ніколи. Не прямо, але по суті він сказав, що люди, які воюють на фронті, кожні півроку отримуватимуть відпустку по 14 днів. Значить, що цих півріч буде ще багато.
Також він сказав, що коли Україна отримає далекобійні засоби ураження, російські війська повинні будуть відсунути лінію фронту ще далі. Тобто мається на увазі, що ця війна не закінчиться, просто буде зсуватися лінія фронту туди або назад, на думку Путіна.
Він ніяк не позначив, що Росія переможе.
Він також сказав, що Азовське море тепер — внутрішнє море Росії, є сухопутний коридор до Криму. Тобто він позначив завоювання. І тут йому доведеться відповідати, щойно українські війська звільнять Мелітополь і Бердянськ. Тут він уже підписався своєю кров’ю, не як кров’ю Сальдо за Херсон, а своєю власною, що Азовське море — тепер внутрішнє море РФ.
Стався своєрідний путінський камінг-аут, коли він сказав, що в Росії навчилися робити унікальні протези. А що, у вас, виявляється, є проблеми? У вас, виявляється, поранені? До цього ми такого не чули. Убиті, поранені на війні — це все новина.
Вихід Росії з ядерної угоди нам на руку. Поки США і Росія перебували всередині цієї угоди, жодна зі сторін не могла вдосконалити свою ядерну зброю. Але сьогодні Сполучені Штати, природно, займуться удосконаленням своїх ракет і взагалі розвитком свого ядерного потенціалу, і в них буде перевага.
Читайте також: Байден у Варшаві: подробиці візиту та розбір промови президента США