Не варто очікувати прямого зіткнення РФ і НАТО. Кремль діятиме гібридними методами. Зокрема, Росія створює напругу біля кордонів західного світу. Таку думку сьогодні, 30 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.
“Важко очікувати того, що Росія наважиться розпочати ще одну війну, цього разу вже з Північноатлантичним альянсом. Також складно уявити, що залежна від Росії Білорусь піде на такий крок. Інша справа — це нагнітання атмосфери і напруженості в контексті можливих військових загроз з боку цієї Союзної держави. Це, мені здається, найголовніша мета росіян. Але ми маємо розуміти, що в цьому регіоні Росія, найімовірніше, діятиме гібридними методами. Так само, як вона робить це вже від 2021 року, тому що саме міграційна криза стала передоднем повномасштабного вторгнення Росії до України”, — сказав він.
За словами експерта, найманці ПВК “Вагнер”, які прибувають до Білорусі, воювали в країнах Африки, Близького Сходу, налагодили багато там своїх контактів, а також способів вербування місцевого населення, і вони вже можуть більш ефективно використовувати цих людей.
“А це будуть далеко не всі цивільні особи, а й ті, які пройшли через свої військові конфлікти. Вони можуть в якості начебто цих мігрантів, спрямовані до кордону. Це можуть бути акції демонтажу або руйнування бар’єрів, побудованих за останні роки. Також там можуть бути спроби стикатися з місцевими службами, як це вже також відбувається останнім часом, навіть знищується автомобільний транспорт прикордонної служби Польщі, до прикладу. Тобто це все також буде елементом дестабілізації в регіоні”, — пояснив Желіховський.
Він акцентував, що особливі інтереси Росії спрямовані на регіон Сувалкського перешийка, який є найслабшою ланкою Північноатлантичного альянсу, розділяє країни Балтії від інших членів НАТО.
“Тому тут також ми бачимо, як часто пропагандисти Росії, а також їхні політичні, військові посадовці продовжують наполягати, що саме цей регіон варто підривати з двох боків — з Білорусі та Калінінградської області Росії. Тому я думаю, що саме такими методами. Звісно ж, прямого зіткнення навряд чи варто очікувати, бо спрацює 5-та стаття Вашингтонського договору, і тоді буде реакція всіх країн-членів Альянсу, проти чого Росія точно не встоїть. Але гібридна війна може спрацювати на руку Росії. І саме в цьому напрямку зараз рухається Кремль та її сателіт Республіка Білорусь”, — висловився кандидат політичних наук.
Желіховський наголосив, що в Польщі жодних планів на окупацію України немає і не буде, бо це абсолютно логічно.
“Ми є країнами-сусідами, які належать до цивілізованої спільноти. І в Польщі постійно говорять про те, що саме Росія — агресор, і саме вона від 2014 року вчиняє акти руйнувань, вбивств тощо. І тому вони допомагають нашій країні захиститися, і також самій не стати жертвою Росії, бо Польща ще не настільки сильна, щоб самостійно виступити в цій війні. Але в Польщі все більше і більше покращується її військова складова, проводяться різного роду реформи у військовій сфері. Багато контрактів підписується з різними країнами, зокрема, США, Великою Британією, Південною Кореєю для отримання різних видів військової техніки для ефективної протидії РФ. Єдине, що зараз дуже слабким місцем є північно-східний регіон, і ті гібридні дії, які може вчинити російсько-білоруський дует. Але я думаю, що з цією ситуацією Польща зможе впоратися, вона далі продовжуватиме допомагати Україні”, — підсумував експерт-міжнародник.
Читайте також: “Відволікають від України”: експерти відповіли на запитання, навіщо Росія погрожує Польщі
Нагадаємо, як заявив польський громадський діяч і вчений Ришард Купідура, солідарність не згасає. Позиції суспільства і влади Польщі продовжують бути єдиними у створенні надійного тилу для українського народу.