Росія намагається зберегти свою присутність на світовому енергетичному ринку шляхом формування не тільки нафтового тіньового флоту, а й газового. Таку думку сьогодні, 26 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт у галузі енергетики Геннадій Рябцев.
Він вважає, що РФ навряд чи вдасться успішно розв’язати питання з експортом скрапленого природного газу за допомогою тіньового флоту.
“Кількість газовозів у світі дуже обмежена. Якщо йдеться про всю кількість газовозів, які існують і ходять світовим океаном, то їх усього не більш ніж 750. І з цих 750 Північним морським шляхом Росія може пускати тільки 22. І навряд чи кількість таких суден може бути критично збільшена у найближчі кілька років. Немає просто на вільному ринку цього типу суден. Є, безумовно, можливість придбання суден невеликого дедвейту, тобто таких собі суден для перевалки скрапленого природного газу, але такими суднами велику кількість скрапленого природного газу неможливо експортувати”, — сказав експерт.
Водночас він зауважив, що є досить багато суден для транспортування скрапленого нафтового газу, які здійснюють перевалку цього ресурсу, зокрема, в порту Усть-Луга.
“Але у будь-якому разі цей факт, він тривожний, і він свідчить про те, що Російська Федерація не збирається опускати руки та буде прагнути реалізувати всі плани зі збереження своєї присутності на світовому енергетичному ринку, зокрема шляхом формування тіньового флоту, не тільки нафтового, а й газового”, — сказав Рябцев.
За його словами, якщо говорити про обсяги, то в кращому разі Російська Федерація постачатиме 50-70 мільярдів кубометрів скрапленого природного газу. Водночас до повномасштабного вторгнення РФ в Україну щорічно трубопроводом до Європи йшло близько 100-110 мільярдів кубометрів.
“Зрозуміло, що такі обсяги жодним чином неможливо буде компенсувати”, — наголосив Рябцев.
Читайте також: Перевезення танкерами скрапленого газу не покриє Росії втрату обсягів трубопровідного експорту, — Закревський
Нагадаємо, “Газпром” за 2023 рік зазнав рекордних збитків вперше за 25 років — 629 млрд рублів проти 1,226 трлн прибутку за 2022 рік. А до 2025 року річні втрати можуть сягнути 1 трлн рублів. Видобуток газу за останні два роки впав на 30% — до рівня СРСР 1978 року.