Росія намагається за допомогою Монголії проштовхнути проєкт газопроводу “Сила Сибіру — 2” — подробиці від Пендзина

Газопровід "Сила Сибіру". Фото: magadanmedia.ru

Росія намагається за допомогою Монголії проштовхнути проєкт газопроводу “Сила Сибіру — 2” для транспортування газу до Китаю. Про це сьогодні, 5 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економіст Олег Пендзин.

Він зазначив, що Монголія насправді дуже сильно залежить від російських енергоресурсів.

“У Російської Федерації є механізми тиску на Монголію. Причому у монголів насправді альтернативи немає. Географічно вони так розташовані, що по суті єдиним джерелом отримання енергоресурсів є Російська Федерація. Китай у цьому відношенні сам споживач енергоресурсів. Тому, природно, позиція росіян — проштовхнути через Монголію вигідні умови добудови труби. Наскільки це їм вдасться, ми подивимося. Я думаю, механізми пропозицій, врешті-решт, ціна енергоресурсу, політичні знижки на постачання нафтопродуктів, — теоретично це можливо. Питання принципово в іншому — у кінцевій точці споживача”, — сказав Пендзин.

Економіст наголосив, що Китай не демонструє великого бажання збільшувати залежність від російського газу.

“І обумовлює він це ще й ціновою ситуацією. Китай дуже добре й дуже швидко вчиться. І Китай прекрасно пам’ятає, що відбувалося у Європі 2022 року, коли насправді газ, який не потрапив до жодного санкційного пакета… По суті, європейські компанії та споживачі змушені були відмовлятися від російського газу у зв’язку з тим, що РАТ “Газпром” різко накрутив ціни. Я хочу нагадати, що за нормальної ціни газу десь у 400 євро за тисячу кубічних метрів у 2022 році росіяни продавали його по 2000 євро. Ну ось уявіть собі, що зробив РАТ “Газпром”, користуючись своїм монопольним становищем на європейському ринку”, — зазначив Пендзин.

Він нагадав, що Євросоюз через це швидко знайшов альтернативу, а частка російського газу на європейському ринку різко впала з 37% до 8%.

“Тому відразу, щойно почалося питання про збільшення постачань і будівництво нового газопроводу, Китай сказав: “Не питання. Але ціни внутрішньоросійські. І ніяких інших цін бути не може. Якщо готові, будуйте. Якщо не готові, нам це нецікаво”. Чисто китайська філософія. Тому в цій ситуації нічого дивного немає, що йде активний пошук компромісів. Хоча ще раз кажу, для Китаю російська економіка та російський ринок не є пріоритетним. Так, є політичні інтереси, але з економічного погляду європейці й американці набагато більші й набагато вигідніші. Тому в цій ситуації, я думаю, навряд чи будуть якісь суттєві компроміси”, — вважає Пендзин.

Читайте також: Монголія відмовилася заарештувати Путіна за ордером МКС — чи будуть наслідки (ВІДЕО)

Раніше повідомлялося, що будівництво російського газопроводу в Китай “Сила Сибіру — 2” остаточно зупинено. Магістраль мала проходити через територію Монголії. Але в плані національного розвитку країни до 2028 року проєкт “Сила Сибіру — 2” навіть не згадується. Будівництво газопроводу було заморожено через розбіжності між Москвою та Пекіном.

Прямий ефір