Росія все частіше робить спроби спровокувати НАТО. Розгортання в Балтійському морі тактичних кораблів з ядерною зброєю в лютому цього року, ядерний шантаж. До того ж — навчання стратегічних ядерних сил і провокації в повітряному просторі країн Альянсу. Аналітики вважають, що це стратегія Кремля, щоби досягти своїх цілей, інформує FREEДОМ.
У такий спосіб Росія прагне до переговорів із НАТО на своїх умовах, зазначають експерти. Тому все частіше влаштовує різноманітні провокації.
Одна з останніх сталася 5 травня поблизу берегів Румунії в акваторії Чорного моря. Там польський літак здійснював плановий політ у міжнародному повітряному просторі у співпраці з румунськими службами. І ледь уникнув зіткнення з російським винищувачем.
“Російський літак пролетів прямо перед носом польського літака, перетинаючи його траєкторію на небезпечній відстані, яку екіпаж оцінив приблизно в п’ять метрів”, — повідомила прикордонна служба Польщі.
Польський борт, за повідомленням прикордонної служби, зазнав серйозної турбулентності. Екіпаж тимчасово втратив контроль над літаком, через що він почав падати.
Після цього інциденту НАТО довелося піднімати бойову авіацію в повітря, щоб встановити контроль над ситуацією. І це не перша провокація з боку Росії.
26 квітня німецькі та британські винищувачі перехопили три російські літаки в небі над Балтійським морем. Су-27 разом із командирським літаком Іл-20 летіли без сигналу транспондера.
“З одного боку, Росія стверджує у своїй пропаганді, що вона воює з усім блоком НАТО. Тому, що програвати одній лише Україні їм здається абсолютно ганебним. Але з іншого боку, РФ не хоче прямого зіткнення з НАТО розуміючи, що в разі прямого зіткнення одразу отримає розгромну поразку”, — вважає політичний аналітик Українського інституту майбутнього Ігор Попов.
У березні 2023 року російські винищувачі влаштували провокацію щодо американського розвідувального безпілотника в Чорному морі. Внаслідок цього дрон упав і затонув, а командування США отримало своєрідний виклик до дій у відповідь.
На думку аналітиків, у такий спосіб Росія вдається до свого останнього аргументу, оскільки на полі бою не може домогтися перемоги у війні проти України.
“Оперативною метою Росії є угода про припинення вогню в Україні з тим, щоб отримати оперативну паузу. А стратегічна мета — про неї Володимир Путін говорив навіть на параді 9 травня. Стратегічна мета — зайняти те місце за світовим геополітичним столом, яке займав Радянський Союз”, — зазначив Попов.
Ще перед повномасштабним вторгненням в Україну глава Кремля висунув ультиматум НАТО — відійти до кордонів 1997 року. До того, коли країни Східної Європи стали членами НАТО. Але той ультиматум провалився. А Альянс за останній рік лише розширив свої кордони.
“Путін отримав те, чого він найбільше боявся, — розширення НАТО і його готовність дати відсіч ворогу. Сьогодні Альянс не тільки підтримує Україну політично, а й надає військову допомогу. В очах Путіна масштаби загрози від НАТО розширюються”, — сказав керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010) Микола Маломуж в інтерв’ю виданню “Фокус”.
Експерти не виключають, що Росія буде й надалі влаштовувати різноманітні провокації над територіями країн ЄС і НАТО. І вдаватиметься до ядерного шантажу. Оскільки, як вважають у Кремлі, потенційна загроза ядерного удару відкриває шлях до політичних домовленостей.
Читайте також: Інцидентом із російським Су-35 у Чорному морі РФ провокує НАТО на тлі поразок на фронті в Україні — думка Рябих