Бюджет Російської Федерації серйозно постраждає через введені в дію стелю цін та ембарго на нафту з Росії. Про це 13 січня в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав директор енергетичних програм “Центру Разумкова” Володимир Омельченко.
Він зазначив, що головним інструментом впливу на російську економіку є саме ембарго.
“Дійсно, я згоден, що з 5 грудня минулого року, як було запроваджено ембарго разом із прайс-кепом на нафту, доходи російського бюджету почали різко просідати, за оцінками Bloomberg, це 160 -170 млн доларів щодня. І після того, як 5 лютого буде накладено ембарго на нафтопродукти, то ця цифра може зрости до 270 мільйонів щодня. Тобто, дійсно, бюджет Росії серйозно постраждає на наступний рік. Я думаю, його доходи впадуть від цих заходів десь на 30%, на 50 — навряд чи. Хотілося б, але, на жаль, це дуже оптимістична цифра”, — сказав Омельченко.
Водночас він підкреслив, що не варто розраховувати, що це падіння доходів одразу ж призупинить військові дії Росії.
“У Росії ще поки що достатньо ресурсів для продовження війни. Країна велика, багата всіма ресурсами, достатньо у них запасів. Тому дійсно, скажімо, позначатиметься ембарго і цінова стеля на нафту і нафтопродукти, найімовірніше, вже після березня, у квітні. Особливо це, можливо, чутливо буде для російського бюджету, коли відчує кожен росіянин, я думаю, до осені наступного року, що може призвести до дуже серйозних соціально-політичних наслідків у самій Росії, аж до подій, схожих на ті, що відбулися в листопаді 1917 року”, — вважає Омельченко.
Експерт також зазначив, що Росія, втративши найліквідніші західні ринки, стала повністю залежна від ринку Китаю та Індії.
“Просто немає іншого вибору, у неї немає альтернативи. Інші ринки закриті, залишилися тільки серед великих Індія і Китай. Тому вони змушені йти на ті умови, на ті поступки, які диктують Китай та Індія”, — сказав Омельченко, додавши, що ці країни отримують російську нафту фактично на рівні собівартості.
Він наголосив, що слід пам’ятати і про втрати російського бюджету, що пов’язані з доходами від газу та вугілля.
“Вугілля теж становить велику частину доходів російського бюджету. Понад 12 трильйонів рублів втратить на наступний рік російський бюджет. Ці гроші компенсувати нічим. Тому доведеться їх Національному банку друкувати гроші. Це розкрутить інфляцію. І ми знаємо, до чого призводить високе зростання інфляції, знецінення рубля, підвищення вартості життя. Дійсно, цей процес відіб’ється на кожному росіянині, я підкреслюю, але це не станеться завтра або післязавтра. Це вони почнуть відчувати вже починаючи з весни. А пік цього процесу піде до кінця літа на початку осені цього року”, — вважає Омельченко.
Читайте також: Росія втрачає 172 млн дол. на день завдяки ліміту цін на нафту — прогнози експертів