Росія може спробувати “промацати” реакцію країн НАТО шляхом сухопутної операції з території Білорусі — думка

Володимир Путін і Олександр Лукашенко. Фото: gettyimages.com

Польща мала повне право збити російську ракету, яка 24 березня порушила повітряний простір країни, але не зробила цього. Тепер Росія продовжить провокувати країни НАТО. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог, експерт-міжнародник Максим Несвітайлов.

Він упевнений, що порушення повітряного простору Польщі було навмисним з боку РФ.

“Я впевнений, що вони (російське командування, — ред.) усвідомлювали те, що роблять. Це був сигнал, це був прояв сили, це був показовий жест — у цьому немає жодних сумнівів”, — сказав Несвітайлов.

На підставі не тільки національних оборонних доктрин, а й доктрин НАТО Польща мала право збити цю ракету.

“Немає жодної проблеми з боку НАТО. Для країн немає якихось обмежень з цього приводу. Нагадаю, країна НАТО збивала не тільки російську ракету, вони збивали російський літак. Я зараз говорю про Туреччину. Під час проведення операції в Сирії російський літак залетів у повітряний простір Туреччини на 16 секунд. [Президент Туреччини] Ердоган віддав наказ — і літак збили. І з боку НАТО не було жодних претензій до Туреччини за це. І ніхто не рахував, скільки секунд літак перебував у небі Туреччини. Тут історія полягає виключно в політичній волі та в рішучості правителя тієї чи іншої країни. І якби Польща збила ракету, то з боку НАТО не було б жодних санкцій чи якихось закидів”, — наголосив експерт.

Несвітайлов також нагадав, що в листопаді 2022 року в польському селищі Пшеводув, що розташоване біля кордону з Україною, впала російська ракета, внаслідок чого загинуло двоє людей. Також уламки російських безпілотників неодноразово падали на територію Румунії.

“У зв’язку з цим складно сказати, що має статися, щоб спонукати країни НАТО до дій у відповідь. Ми чули заяву представника МЗС Польщі, що НАТО розглядає можливість збивати ракети, але для цього потрібен дозвіл з боку України, потрібно враховувати міжнародні наслідки тощо. Я бачив якісь коментарі, що купол над країнами НАТО закриє і територію заходу України тощо. Але, якщо чесно, у найближчій перспективі мені в це не віриться”, — зазначив він.

Нерішучість країн НАТО відповідати на провокації Росії в повітряному просторі, на думку експерта, лише підштовхне країну-агресора до нових дій.

“Я припускаю, що вони спробують зробити ще якісь провокації. Можливо, через Білорусь, оскільки на території Білорусі Росія розмістила не просто ядерну зброю, вона цим збільшила суб’єктність Лукашенка на міжнародній арені. І хоча Лукашенко формально не має права розпоряджатися цією зброєю, але все ж таки він теж трохи загрожує, як і Путін. Тому цілком можливо, що з боку Білорусі спробують промацати, наскільки далеко можна зайти [в провокаціях]. Останні місяці ПВК “Вагнер” працювала з білоруською армією — можливо, неспроста. Можливо, це стосуватиметься якраз провокацій на кордоні [з країнами Балтії]. Мовляв, ось ми спробували за допомогою зальоту ракет, тепер спробуємо промацати, до якої міри можна зайти в плані сухопутних операцій”, — вважає Несвітайлов.

Читайте також: Чому Польща не наважилася збити російську ракету у своєму повітряному просторі — думки експертів

Нагадаємо, під час масованого обстрілу України 24 березня одна з російських крилатих ракет на 39 секунд порушила повітряний простір Польщі. Повітряні сили країни підіймали в небо винищувачі F-16, однак ракету не збивали. Варшава поінформувала союзників по НАТО про чергове порушення кордону Альянсу ракетою країни-агресора і зажадала від Росії пояснень. Проте посол РФ не з’явився в польське МЗС для роз’яснення інциденту.

Прямий ефір