Росія вивела на орбіту супутник, який може бути протикосмічною зброєю. Про це заявив представник Пентагону Патрік Райдер. Також він зазначив, що російський космічний об’єкт зараз перебуває на одній орбіті з урядовим супутником США, інформує FREEДОМ.
Космічне суперництво між Росією та США набирає обертів. Наприкінці квітня Москва наклала вето на японсько-американську ініціативу про заборону перегонів озброєнь у космосі, яку підтримали 13 із 15 членів радбезу ООН.
Коли ж Кремль висунув власну резолюцію про нерозповсюдження озброєння в космосі — за неї проголосували лише сім членів ООН, а Рада безпеки відхилила таку пропозицію Москви.
Як повідомляють у Вашингтоні, таким чином Кремль хоче відвернути увагу світу від розміщення власної ядерної зброї на орбіті.
“Ми чули, як Путін публічно заявляв, що Росія не має наміру розміщувати ядерну зброю в космосі. Якби це було так, Росія не наклала б вето на цю резолюцію… Світ не заплющуватиме очі на її небезпечні та безпрецедентні зусилля з розроблення нового супутника з ядерним пристроєм, що підриває її зобов’язання за Договором про космос і суперечить думці переважної більшості членів Ради безпеки”, — наголосив представник США в ООН Роберт Вуд.
Космічна діяльність Росії не вперше викликає підозру. Ще на початку лютого 2022 року Кремль випустив на орбіту супутник “Космос-2553”. The Wall Street Journal із посиланням на американських чиновників повідомляє, що він призначений для тестування компонентів потенційної протисупутникової зброї, яка може нести ядерний пристрій.
“За словами росіян, цей космічний корабель призначений для наукових досліджень, але американці вважають це твердження неправдоподібним. Хоча США знали, що РФ зацікавлена в ядерному протисупутниковому потенціалі протягом багатьох років, лише нещодавно вони змогли краще визначити хід програми. Потенційно така зброя… Може знищити супутники в тій частині космосу, де домінують американські урядові та комерційні об’єкти, включно з угрупованням Starlink від SpaceX”, — з публікації The Wall Street Journal.
Як стверджують експерти, Росія провела величезну роботу з підготовки ґрунту для запуску в космос ядерної зброї. Москва може вивести протисупутниковий ядерний пристрій, який може загрожувати космічним кораблям на низькій навколоземній орбіті. Там, за їхніми словами, перебуває багато супутників американських компаній та урядових установ.
Аналітики вважають, що російська ядерна зброя в космосі слугуватиме насамперед з метою шантажу.
“Я не виключаю, що на якихось переговорах або за допомогою манівців вони піднімуть тему таку: якщо ви хочете, щоб ми зобов’язалися припинити роботи та не дислокували таку зброю, наприклад, у космосі або інші нові ракети, окей. Але тоді зобов’язуєтесь, наприклад, що в Києві буде дружній нам режим і не буде ніколи Україну прийнято до НАТО та жодна західна зброя не буде постачатися до України”, — зазначає експерт з питань безпеки, колишній офіцер поліції Ізраїлю Сергій Мигдаль.
Нагадаємо, ще 1967 року США, Велика Британія та СРСР підписали договір про нерозміщення в космосі ядерної та іншої зброї масового знищення. Згодом до нього приєдналося більше сотні країн.
Із середини 2000-х Москва намагалася створити оновлену версію угоди. Але поки що до ініціативи Кремля долучилися лише союзники Росії в Африці та Азії.
Читайте також: Шантаж космічних масштабів: експерти пояснили, чому РФ ветувала резолюцію ООН про заборону ядерної зброї в космосі