Росія модернізує авіабомби: як їй це вдається і чим їй можна завадити — думки експертів

Російська керована авіабомба. Фото: Рособоронекспорт

Росія відновила виробництво авіабомб ФАБ-3000, які можуть призвести до утворення 150-метрової вирви та нанесення серйозних травм людям у радіусі кількох сотень метрів від місця вибуху. 

За даними видання Defense Express, у Росії вже впроваджуються комплекти модернізації для перетворення цих бомб на планерні моделі (КАБи), що мають підвищену точність і дальність ураження. Ці комплекти вже успішно застосовуються на бомбах ФАБ-250, ФАБ-500 і ФАБ-1500. Очікується, що в найближчому майбутньому такі комплекти також будуть встановлені на бомби ФАБ-3000.

Застосування керованих авіабомб на території України

Авіаційні бомби сьогодні для російської окупаційної армії є основним інструментом, за допомогою якого вона прориває українські лінії оборони, розкриває укріпрайони та завдає ударів по рубежах українських захисників. 

За словами експертів видання Defense Express, відпрацьована конструкція з модернізації ФАБів уже масштабується. Це означає, що на випробування, доопрацювання і запуск у виробництво авіабомб ФАБ-3000 відводяться мінімальні терміни. 

Нести ці бомби може літак Ту-22М3. Навіть при збільшенні габаритів літака через встановлення комплекту УМПК (уніфікований набір модулів планування і корекції) на зовнішній підвісці це буде здійсненно. Однак існує ймовірність, що російські військові спробують встановити ФАБ-3000 на бомбардувальник Су-34, хоча експерти висловлюють сумніви щодо реалізації цього “вельми нетривіального завдання”.

“Це потребуватиме вирішення цілої низки завдань. Але, найімовірніше, ворог упевнений, що зможе, або вже наблизився, або вже вирішив ці завдання. Тому поява в арсеналі ворога і таких засобів ураження є доволі вірогідним і вкрай загрозливим сценарієм”, — кажуть експерти в матеріалі Defense Express. 

Крім того, росіяни здійснюють модернізацію керованих авіабомб. Після чого вони стають більш прицільними. Про це заявив командир батальйону ударних безпілотних авіаційних комплексів “Ахіллес” 92 ОШБр Юрій Федоренко в ефірі “Радіо NV”. За його словами, російські КАБи суттєво впливають на ситуацію в зоні бойових дій. 

“Ти не чуєш приходу. Просто в якийсь момент, приміром, ти пересуваєшся на машині (це власний досвід), відбувається дуже-дуже потужний вибух, унаслідок якого машину майже відкидає вибуховою хвилею, і в тебе летить усе, що підійматися вибуховою хвилею”, — каже Юрій Федоренко. 

Надважкі керовані авіабомби Росія активно застосовувала під час штурму Авдіївки. КАБами Кремль обстрілює населені пункти в Сумській області. 27 березня армія РФ уперше завдала удару по Харкову за допомогою керованого боєприпасу великого калібру. Йдеться про бомбу УМПБ Д-30 СН, виготовлену на базі ФАБ-250. 

Боротися з коригованими авіаційними бомбами можна трьома способами. Про це говорить військово-політичний оглядач Олександр Коваленко. За його словами, перший спосіб боротьби з КАБами — це ППО великого радіуса дії.

“Є засоби протиповітряної оборони, які дозволяють знищувати цілі на дистанціях до 100 і більше кілометрів. Насамперед це комплекси від наших міжнародних партнерів, щоб випросити й отримати які у нас йдуть довгі місяці. Друга компонента протидії — це, звичайно ж, авіація у вигляді винищувачів типу F-16 з авіаційними ракетними комплексами типу “повітря-повітря” — до 100 і більше кілометрів дальність ураження цілі. Тобто основний орієнтир іде на знищення не стільки самої бомби, яку знищити практично неможливо, скільки на знищення літака, який її несе”, — каже Коваленко.

Ще один спосіб, який називає Коваленко, — це оперативно-тактичні ракетні комплекси.

“Це може бути ATACMS. По тимчасово окупованих територіях можна застосовувати ракети з бойовою частиною касетного типу, які відмінно працюють саме по таких об’єктах як аеродроми. Відзначається серйозна присутність російської тактичної авіації на аеродромах, а тому завдання ударів по них це також дуже важливий компонент”, — пояснив військово-політичний оглядач.

Думки експертів

Як Росія модернізує свої авіабомби? Де і як вони застосовуються на території України? Як українські сили можуть протидіяти КАБам і ФАБам? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Наталія Гуменюк, начальниця Об’єднаного координаційного центру Сил оборони Півдня України; 
  • Ігор Романенко, генерал-лейтенант, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
  • Денис Попович, військовий оглядач; 
  • Олексій Гетьман, військовий експерт.

НАТАЛІЯ ГУМЕНЮК: Армія РФ активно використовує авіабомби на Запорізькому напрямку 

— Росіяни продовжують використання керованих авіабомб на Запорізькому і Сєвєродонецькому напрямках. Це серйозний сектор, де вони поки що почуваються більш менш вальяжно. Що стосується використання тактичної авіації на Херсонському напрямку, то там для армії РФ є певні складнощі.

Наприкінці минулого року на Херсонському напрямку армія РФ втратила 3 літаки та після цього використання керованих авіабомб скоротилося в рази, аж до нуля. 

Раз на 7-10 днів вони наважуються направити один із літаків тактичної авіації з керованими авіабомбами. На Херсонському напрямку росіяни знову скинули 4 керовані авіабомби по тих населених пунктах на правому березі, які вже, отже, досить потужно розгромлені. 

На Запорізькому та Сєвєродонецькому напрямках армія РФ продовжує використовувати авіабомби для забезпечення підтримки штурмових груп. Як правило, авіація відпрацьовує перед тим, як починається штурм, — намагається знайти наші позиції та значущі соціальні об’єкти. 

ІГОР РОМАНЕНКО: Росіяни випробовують авіабомби, атакуючи українські міста

— Росія ще не закінчила модернізацію керованих авіабомб, тому що проблематично перемістити особливості 250-500-кілограмових боєприпасів на 3000-кілограмові — ті ж крила, які допомагають їм маневрувати та підвищують точність. Також є проблеми з носіями — літаками.

Зараз для таких бомб пристосовані Ту-22 і наше військове керівництво думає, як би боротися з цими засобами доставлення. З літаками Су-34 є проблеми, бо дві бомби мають скидатися одночасно. А за наявності двох таких багатотонних бомб літак стає легшою мішенню для знищення засобами протиповітряної оборони. 

Росіянам важко зважиться на використання “сушок” після того, як вони зазнали досить суттєвих втрат своїх літальних апаратів. Тому вони шукають компроміси для застосування керованих авіабомб, які, з їхньої думки, показали свою ефективність. Тепер вони шукають можливості, щоб доставляти більш важкі бомби вагою 1500 і 3000 кілограмів. Але з тритонними бомбами зараз це, скоріше, випробувальні польоти. І, на жаль, випробування проводяться в бойових умовах на території нашої держави. 

Зараз такі випробування керованих авіабомб у бойових умовах росіяни армія РФ проводить атакуючи великі міста України. Їхня мета — знищити споруди, які можна використовувати для оборони, а потім здійснювати штурм населених пунктів. Їхній підхід зрозумілий. Нам потрібно цьому протистояти. Насамперед з погляду знищення засобів, з яких запускаються такі бомби, – тобто знищувати літаки. Для цього потрібні зенітно-ракетні комплекси дальнього і середнього радіуса дії та ракети до них. 

У складі військової допомоги від Німеччини на понад 1,5 млрд євро найбільш пріоритетними для нас є боєприпаси для західних систем ППО.

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: У РФ збільшилася кількість позаштатних сходжень ФАБів

— Ця модернізація авіабомб фактично скопійована з американських технологій. У РФ зрозуміли, що можна використовувати авіабомби, які ще залишилися на складах радянської армії. Таким недорогим варіантом модернізації армія РФ вирішила для себе кілька питань. 

Було збільшено можливість використання цих ФАБів. Їх ефективне застосування на лінії бойового зіткнення дає певні тактичні успіхи. Проте росіяни були змушені визнати чергові так звані позаштатні сходи боєприпасів на території РФ. Йдеться про Бєлгородську область, де російська авіація скидає на голови своїм громадянам авіабомби. 

Російська авіація скидала на Бєлгородську область ФАБи з бойовим зарядом — 1500. Кількість позаштатних сходжень ФАБів збільшилася останнім часом. Відзначається успішна робота української ППО, нібито через яку російські літаки змушені скидати авіабомби на своїй території, щоб піти на антиракетний маневр. 

ДЕНИС ПОПОВИЧ: Росія використовує авіабомби, попри те, що літаки-носії збиваються 

— Активна участь російської авіації в бойових діях пояснюється тим, що вони використовують авіабомби. Це є втіленням їхньої переваги в повітрі. Кориговані авіабомби — це потужний засіб, за допомогою якого росіяни намагаються розкривати нашу оборону. 

Приклад — Авдіївка, де через постійне і потужне використання КАБів українським силам довелося покинути місто. Були й наступні події, коли противник намагався розірвати нашу оборону за допомогою цих засобів ураження. 

Авіабомби — це дуже потужний засіб і ворог не відмовлятиметься від його використання, навіть попри те, що російські літаки збивають.

Я не думаю, що армія РФ надалі відмовиться від використання авіабомб. Засоби ППО, які є в розпорядженні ЗСУ, можуть збивати літаки-носії. Ворог повинен зрозуміти, що краще поберегти літаки, тому що Росія буде їх втрачати зі швидкістю, що перевищує можливості поповнення запасів авіації. Поки що, з погляду росіян, це ціна, яку вони готові заплатити. 

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Росіяни модернізують авіабомби, щоб вони могли коригувати політ

— У росіян були так звані “тупі” авіабомби — ФАБ-250, ФАБ-500, ФАБ-1500. І вони вирішили зробити універсальний модуль планування і коригування. Такими модулями вони намагаються оснастити ФАБ-250, ФАБ-500 і ФАБ-1500. Це дає бомбам можливість планувати. 

Залежно від того, з якої висоти скинули авіабомбу, на якій швидкості летів носій, тим далі вона може пролетіти.

У КАБах уже від самого початку закладено універсальний модуль планування і коригування, ці бомби є керованими. Найбільш просунуті варіанти мають головку самонаведення, яка дає змогу не тільки планувати, а й коригувати політ. 

Додатково, за американською технологією, встановлюється пороховий заряд. Поки що це апробується. Це необхідно для того, щоб збільшити швидкість польоту авіабомби. Виходить уже не бомба, але ще не крилата ракета, яка може долати відстань до 100 км. 

Поки що немає інформації про те, що подібні авіабомби запустили в масове виробництво. Також росіяни додали універсальний міжвидовий планувальний боєприпас — це система, яку можна ставити практично на будь-яку бомбу для того, щоб коригувати політ. Це досить небезпечно. 

Читайте також: Російські окупанти не можуть проводити масовані атаки постійно, їм потрібен час для накопичення ракет, — Коваленко

Прямий ефір