Росія “кошмарить” країни НАТО безпілотниками: союзники шукають вихід (ВІДЕО)

БпЛА Shahed. Фото: gettyimages.com

Подбати про захист свого повітряного простору слід країнам НАТО. Зокрема, західним і південним сусідам України. Останнім часом на їхню територію російські безпілотники залітають дедалі частіше. А реакції поки що — нуль, повідомляє FREEДOM.

Постріли, гул безпілотника і нарешті — вибух. До таких реалій уже звикли мешканці румунського прикордоння. Від української території їх відділяє лише річка Дунай. Місцеві неодноразово ставали свідками атак по Ізмаїльському морському порту. Також нерідко вранці виявляли сліди обстрілів — випалену землю та залишки дронів.

“Навіть якщо Росія ненавмисно завдає ударів по території НАТО, вона, безумовно, готова піти на небезпечний і провокаційний ризик. Адже атакуючи Україну так близько до кордонів Альянсу, росіяни точно усвідомлюють, що деякі з цих безпілотників або балістичних ракет можуть приземлитися на території країн НАТО. Ще рік тому ми мали справу з поодинокими інцидентами, але зараз їх дедалі більше”, — зазначив заступник помічника генерального секретаря НАТО (2010-2018 рр.) Джеймі Шей.

Ані Румунія, ані Польща, ані Латвія, куди теж залітали російські “Шахеди”, поки що навіть не намагалися об’єкти збивати. Влада стверджує, що стежила за траєкторією повітряних цілей — і не побачила серйозних ризиків. Здебільшого дрони падали або до, або під час підняття по тривозі літаків-винищувачів. Але насправді сусіди України мають обмежені можливості з нейтралізації чужих безпілотників біля кордонів. Адже традиційно засоби ППО розташовуються поблизу від військових баз, великих міст і аеропортів — у глибині країни.

“Чого не мають країни НАТО, так це того, що накопичила Україна за останні два з половиною роки. А саме — великої кількості мобільних груп ППО. І справді, якщо подивитися на показники перехоплення українцями “Шахедів” і “Гераней”, то бачимо чималу частку. І збиті вони були мобільними групами ППО, яких немає у західних держав. Тому часто, коли йдеться про безпілотники, які приземлилися в країнах НАТО, в безпосередній близькості від кордону, — їх просто не було чим збити”, — прокоментував провідний аналітик Королівського інституту оборонних досліджень RUSI Джастін Бронк.

НАТО дотримується політики невтручання. Однак західні сусіди України наполягають на своєму праві збивати російські дрони, щоб не допустити трагедії. Усі три країни — і Румунія, і Польща, і Латвія — посилюють протиповітряну оборону на кордонах.

“Якщо цей дрон впаде на супермаркет і багато людей загине, то очевидно, що градус політичної напруги стрімко зросте. Якщо ж це вважатимуть легковажними діями Росії, а не навмисними, то менш імовірно, що члени НАТО активують п’яту статтю щодо колективного захисту. Утім, я не вважаю, що НАТО слід чекати ситуації, пов’язаної з п’ятою статтею, перш ніж вирішити, що варто, вочевидь, більш ефективно захищати власний повітряний простір уздовж кордонів”, — заявив Джеймі Шей.

У НАТО впевнені: ці випадки — безтурботні, небезпечні, але не навмисні. Тому, найімовірніше, Москві за них поки що нічого не буде. Політики й військові експерти також сходяться на тому, що порушення повітряного простору західних країн — випадковість. І найчастіше — наслідок збоїв у роботі дронів. Але водночас не виключають, що таким чином Москва може випробовувати Захід.

“Я не сумніваюся, що росіянам дуже цікаво побачити реакцію, коли такі помилки відбуваються. Тому що це допоможе вирішити, чи можуть вони чинити додатковий тиск, випробовуючи терпіння НАТО. Такою завжди була їхня модель поведінки, навіть до вторгнення в Україну. Вони тиснуть, тиснуть, щоб побачити, коли їм чинитимуть опір. І щойно стикаються з ним — негайно відступають”, — пояснив Джастін Бронк.

Польща згодна збивати безпілотники в українському просторі. Про це навіть сказано в угоді з безпеки, підписаній Києвом і Варшавою в липні. Але знову ж таки, без зеленого світла від НАТО дій не буде. І досі найкращим рішенням є забезпечити Київ усіма необхідними засобами для знищення дронів країни-агресора. Тоді подібні ситуації просто не повторяться. Захід пообіцяв українцям більше систем ППО і ракет до них на ювілейному саміті НАТО на початку липня. Але з восьми обіцяних систем Patriot (“Петріот”) поки що Україна отримала лише одну.

Читайте також: РФ навряд чи піде на ескалацію із Заходом: ядерний шантаж Кремля оцінив Постернак

Прямий ефір