Росія — Іран — КНДР: як співпраця диктаторських режимів посилює загрози для безпеки у світі (ВІДЕО)

Кім Чен Ин і Володимир Путін на тлі армії КНДР. Фото: gettyimages.com

Північна Корея (Корейська Народно-Демократична Республіка, КНДР) вирішила застосувати жорстку стратегію протидії США. Про це за підсумками зустрічі Кім Чен Ина з партійними та урядовими чиновниками повідомило агентство Reuters. Крім того, Пхеньян пообіцяв зміцнювати відносини з так званими дружніми країнами — насамперед із Росією. Як співпраця диктаторських режимів Росії, КНДР та Ірану розвивалася у 2024 році — у матеріалі журналістів FREEДОМ.

Військовослужбовець Збройних сил України, який бере участь в операції в Курській області, Кирило Сазонов розповідає, як російська армія використовує північнокорейських солдатів. 

“Йде група в 30-40 осіб, розгортається в ланцюг або в колону, і це, даруйте, для наших кулеметів, мінометів, наших операторів дронів просто чудова мішень, і вони в цьому полі залишаються, тому така тактика себе не виправдовує. Така тактика — шалені втрати”, — каже він. 

Масштабні втрати в лавах північнокорейців підтверджують і самі росіяни. Служба безпеки України перехопила розмову медсестри з Московської області з її чоловіком, який воює проти України. 

“Поклали корейців до нас у госпіталь. Учора поїзд був. Теж, так, приблизно 100 осіб. Сьогодні ще 120. Це вже 200. А скільки їх ще там? Одному богу відомо!”, — розповіла медсестра. 

У Міноборони Великої Британії втрати, яких зазнають військові КНДР у Курській області, назвали “значними”. У США і Південній Кореї впевнені — вони обчислюються сотнями. 

“Кілька сотень північнокорейських військових, які воювали разом із російськими силами проти України, були вбиті або поранені під час бою в Курській області РФ. Північнокорейські сили, здається, не загартовані в боях, що призводить до значних їхніх втрат”, — сказав високопоставлений військовий чиновник США в анонімному коментарі агентству Associated Press. 

Тактика російських командирів щодо військових із КНДР подібна до тієї, яку вони застосовують до власних солдатів, зазначили в українському Центрі протидії дезінформації. Їх кидають у “м’ясні штурми”, а після — намагаються приховати втрати. 

Російські військові спалюють обличчя загиблих північнокорейців, щоб ускладнити їхню ідентифікацію, заявив президент України Володимир Зеленський. За його словами, загалом із КНДР перекинули в Росію понад 12 тисяч солдатів. Крім того, Пхеньян передає Москві техніку та озброєння.

“Загалом переміщено понад 100 одиниць техніки різних типів, серед яких 170-мм самохідні артилерійські установки М-1989, 240-мм реактивні системи залпового вогню М-1991. Наразі з території КНДР на територію Росії переміщено понад 60 одиниць 170-мм САУ М-1989 Koksan”, — йдеться у відповіді Головного управління розвідки Міністерства оборони України на запит агентства “Інтерфакс-Україна”. 

Станом на початок грудня 2024-го російська армія застосувала проти України близько 60 північнокорейських ракет. Йдеться про балістичні KN-23. Ба більше, тільки 30% артснарядів, які використовували російські військові, були вироблені у РФ, повідомило агентство Bloomberg наприкінці жовтня 2024-го. Решту 60% передала Північна Корея, ще 10 — Іран. 

“За нашими оцінками, Північна Корея відправила в Росію понад 20 тис. контейнерів із боєприпасами, включно з щонайменше 6 мільйонами важких артилерійських снарядів, а також понад 100 балістичними ракетами”, — заявила представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд. 

Натомість Російська Федерація постачатиме в КНДР 600-700 тис. тонн рису на рік, заявив південнокорейський депутат Ві Сон Лак. А зарплата залучених проти України північнокорейських військових становитиме 2 тис. дол. — приблизно в тисячу разів більше, ніж середньомісячна зарплата в КНДР станом на 2022 рік.

Більша частина російських грошей, ймовірно, не дійде до солдатів та їхніх родин, а залишиться у влади КНДР.  

Крім того, як пише The New York Times, Пхеньян отримає від Москви сучасні технології та системи озброєнь. Така тісна співпраця між Росією і КНДР стала наслідком стратегічного договору про партнерство, фактично військового союзу. Путін і Кім Чен Ин підписали його 19 червня 2024 року. У середині листопада його ратифікував Пхеньян, на початку грудня — Москва. 

“Думаю, що багато в чому цьому сприяли початкові невдачі Росії в агресії проти України. Росія відчайдушно потребувала додаткової допомоги, тому зміцнила свої відносини з Північною Кореєю. І, на жаль, це вулиця з двостороннім рухом. Адже не тільки Росія отримує допомогу від Північної Кореї, а й КНДР отримує багато чого від Москви. З потреби вона знову зміцнила свої відносини з Іраном. І ці країни, і Іран також виграли від цих відносин”, — сказав держсекретар США Ентоні Блінкен. 

На початку грудня німецьке видання Flug Revue повідомило, що росіяни доставили в Тегеран перші два літаки Су-35. Це багатоцільові винищувачі четвертого покоління, їхня експортна вартість становить близько 100 млн дол. Ісламська республіка, ймовірно, зможе отримати від Росії 50 таких бортів. Так РФ платить Тегерану за спонсорування нічних кошмарів українців — дрони-камікадзе “Шахед” і технологію їх виготовлення. 

Москва тпп Тегеран також ведуть переговори про надання країні-агресору балістичних ракет. 

“Іран є активним учасником цієї війни проти України, проти нашої незалежності. Були аргументи Ірану, що “ми тільки продаємо — це тільки бізнес”. Але це не тільки бізнес, тому що вони ліцензії передали Росії, побудували відповідні фабрики. Ба більше, вони навчали російські війська. Чи перебували іранці на території Російської Федерації та навчали, як керувати дронами? Так”, — заявив президент України Володимир Зеленський. 

Військово-технічне співробітництво Росії та Ірану дестабілізує ситуацію не тільки в Україні, а й на Близькому Сході, заявили в українському зовнішньополітичному відомстві після загострення війни в Сирії. 

“Понад 13 років війни в Сирії принесли народу цієї країни неймовірний біль і страждання. Понад півмільйона сирійців загинули, мільйони громадян Сирії стали біженцями та вимушеними переселенцями. Саме Москва і Тегеран несуть основну відповідальність за деградацію ситуації в Сирії. Жахливі злочини, скоєні режимами Асада, Путіна та іранських аятол проти сирійців, поставили під загрозу виживання Сирії як єдиної незалежної держави”, — йдеться в повідомленні на сайті МЗС України. 

Співпрацю Москви, Тегерана і Пхеньяна складно назвати дружбою. Аналітики сходяться на думці, що це, скоріше, ситуативне партнерство країн-ізгоїв — через брак інших союзників. Але від цього їхня взаємодія не стає менш небезпечною. Обмінюючись людьми, енергоресурсами, технологіями, військовою технікою та зброєю країни зменшують руйнівний вплив світової ізоляції. І загрожують державам — основним союзникам НАТО поза альянсом — Ізраїлю та Південній Кореї.

“Росія, Китай, а також Північна Корея та Іран напружено працюють, щоб спробувати послабити Північну Америку та Європу, розколоти нашу свободу. Вони хочуть змінити світовий порядок. Не створити більш справедливий порядок, а встановити власні сфери впливу. Вони нас випробовують. А решта світу спостерігає. Ні, ми не у війні. Але ми, вочевидь, і не в мирі також”, — заявив генеральний секретар НАТО Марк Рютте.  

Квартет автократій Москва — Тегеран — Пхеньян — Пекін найбільші світові медіа називають не інакше, як “віссю зла” і порівнюють із німецько-італійсько-японською віссю під час Другої світової війни.  

Міжнародні оглядачі впевнені: питання про те, чи здатний світ сьогодні успішно протистояти співпраці диктаторських режимів, яка, окрім усього іншого, порушує одразу кілька резолюцій ООН, стоїть дуже гостро. 

На думку генерального директора Аналітичного центру нової американської безпеки Річарда Фонтейна, є й те, що вселяє оптимізм. Це зміцнення і розширення НАТО, а також подвоєний розмір оборонного бюджету Японії. Але, за його словами, Північноатлантичному альянсу слід прискорити зусилля. 

Читайте також: “Гарматне м’ясо” для двох диктаторів: втрати солдатів Північної Кореї на фронті та їхня реальна роль у війні проти України 

Прямий ефір