Російське Міноборони, очевидно, почало боротьбу з українськими морськими дронами, які регулярно атакують Чорноморський флот.
Сумарно тією чи іншою мірою пошкоджено 26 кораблів і один підводний човен ЧФ РФ. Навесні 2022 року Чорноморський флот складався з понад 70 кораблів і вважався “непотоплюваним”. Через два роки Україні вдалося вивести з ладу п’яту частину, а також будівлю штабу ЧФ РФ у Севастополі.
Чорноморський флот РФ у небезпеці
17 березня міністр оборони РФ Сергій Шойгу приїхав на окупований Кримський півострів до командного пункту Чорноморського флоту Росії у Севастополі. Судячи з пресрелізу Міноборони, темою поїздки стала боротьба з українськими морськими дронами, які топлять кораблі поблизу Криму.
Так, Шойгу заявив, що необхідно “вдень і вночі проводити постійні тренування щодо відбиття атаки противника, а також підвищувати живучість кораблів і суден, і захищеність об’єктів інфраструктури”.
“Щодня необхідно проводити тренування з особовим складом. Тренування з відбиття повітряної атаки та атаки безекіпажними катерами. Проводити вдень та вночі, щоб у нас усі екіпажі були готові”, — йдеться у пресрелізі Міноборони РФ.
Під час своєї поїздки Шойгу також заявив, що необхідно встановити додаткові вогневі засоби та великокаліберні кулеметні стрілецькі комплекси для ураження безпілотників.
Раніше в середині лютого 2023 року стало відомо про те, що з посади командувача Чорноморського флоту РФ було усунуто адмірала Віктора Соколова. Про це повідомила британська розвідка.
“Проводячи аналогію з його попередником Ігорем Осиповим, можна припустити, що це, найімовірніше, результат успіху України у потопленні різних кораблів під його командуванням. Стиль керівництва Соколова також міг відіграти певну роль у його звільненні”, — йдеться у зведенні британської розвідки.
Відомо, що на місце Соколова призначено його заступника — віцеадмірала Сергія Пінчука. Звільнення відбулося наступного дня після атаки на російський десантний великий корабель “Цезар Куніков”. Це була велика перемога Сил оборони України у Чорному морі. Операцію ГУР високо оцінили в НАТО та назвали її великим досягненням.
“Кілька місяців тому мало хто вірив, що це можливо. І зараз фактично експорт зерна з України відбувається навіть без угоди з Росією, тож це свідчить про навички та компетенцію Збройних сил України. Це насамперед результат того, що вони роблять самі — вони це зробили, це їхні навички та їхня сміливість. І, звичайно, допомога та підтримка від союзників НАТО також важлива”, — цитує Радіо Свобода генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга.
У ніч із 4 на 5 березня спецпідрозділ Головного управління розвідки Міноборони України реалізував чергову успішну операцію. Внаслідок атаки дронами Magura V5 української розробки російський патрульний корабель “Сергій Котів” отримав пошкодження корми, правого та лівого бортів.
Корабель “Сергій Котов” був атакований у територіальних водах України поблизу Керченської протоки. Вартість судна — близько 65 млн доларів. Патрульні кораблі такого типу є носіями крилатих ракет “Калібр”, якими російська армія обстрілює мирні міста.
На балансі російського Чорноморського флоту є ще три такі кораблі. Екіпаж кожного — близько 80 осіб. Про долю тих, хто ніс службу на кораблі “Сергій Котов”, у Міноборони РФ не повідомляють, тоді як у Головному управлінні розвідки Міноборони України заявили — внаслідок атаки судна загинуло 7 людей, 6 поранено, решті 52 вдалося евакуюватися.
Сили оборони України кардинально змінили ситуацію у Чорному морі, кажуть аналітики. Росія більше не домінує у регіоні. Наразі російські кораблі змушені буквально ховатися від можливих атак української армії. Експерти пояснюють: ЗСУ успішно комбінують різні види озброєнь — ракети різної дальності поразки та морські дрони.
“Військово-морські сили використовували дрони з Другої світової війни. Проте сучасні типи кораблів, що нагадують швидкісні катери, начинені вибухівкою, в руках українських сил стали ключовим потенціалом на морі після повномасштабного вторгнення Росії”, — йдеться у повідомленні Міністерства оборони Великобританії у соціальній мережі Х.
Експерти Інституту досліджень міжнародної безпеки стверджують, що успіхи Сил оборони України на морі допоможуть убезпечити мирні міста від обстрілів.
Думки експертів
Як колишній командувач Чорноморського флоту РФ втратив кораблі і пішов у відставку? Чи може Росія захистити свій флот від атак українських морських дронів та якими методами? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Дмитро Плетенчук, речник Військово-морських сил ЗСУ;
- Владислав Селезньов, ексспікер Генштабу ЗСУ;
- Андрій Риженко, капітан першого рангу ВМС України.
ДМИТРО ПЛЕТЕНЧУК: Росіяни намагаються посилити захист Чорноморського флоту
— Після кожної серйозної поразки та кожної втрати в морі керівництво ВМС РФ завжди бере паузу для того, щоб зорієнтуватися та знайти спосіб протидіяти нашим ударам. Не варто недооцінювати росіян, тому що вони постійно шукають рішення, як відбивати наші атаки.
Міністр оборони Шойгу приїжджав до окупованого Криму та роздавав вказівки про те, що треба побороти українські морські дрони. І зараз росіяни посилюватимуть заходи у цьому напрямі.
Швидше за все, відбуватиметься додатковий огляд акваторії, додаткові польоти літаків та гелікоптерів. Можливо, буде додано гідроакустичні та радіолокаційні прилади для виявлення морських дронів на далеких рубежах.
Для того, щоб проводити ефективні навчання з відбиття атак морських дронів, необхідно виходити в море. Були вже прецеденти, коли росіяни запускали безекіпажні маломірні плавзасоби як мішені та відпрацьовували стрільбу з вертольотів.
Театр бойових дій у Чорному морі показує позитивну динаміку. Той, хто має ініціативу, той і диктує свої правила.
ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Росіяни намагаються створити аналоги українських морських дронів
— Дієвих рішень, які можуть стабілізувати ситуацію в Чорному морі для російського Чорноморського флоту, не існує у природі. Росіяни намагатимуться знищувати наші кораблі? Але 33 бойові кораблі та кораблі забезпечення фактично назавжди залишилися в портах і гаванях на території тимчасово окупованого Криму та Севастополя. Частина наших бойових кораблів була серйозно пошкоджена або затоплена ворожими силами в лютому-березні 2022 року.
Діяти симетрично до України російський Чорноморський флот не має можливості. Також він не має можливості діяти в північно-західній частині акваторії Чорного моря, тому що є загроза від наших морських дронів та ракет “Нептун”, “Гарпун”.
Для мене очевидно, що українські сили й надалі рубатимуть залишки Чорноморського флоту РФ. Все це робиться для того, щоб максимально послабити бойовий потенціал всього російського угруповання, яке діє як в акваторії Чорного та Азовського морів, так і, відповідно, на території тимчасово окупованого Криму та Севастополя.
Якби російські воєначальники діяли з міркувань раціональності, то вони ухвалили б рішення про передислокацію залишків російського Чорноморського флоту з околиць окупованого Криму. Але очевидно, що політичний тиск навряд чи дозволить реалізувати це абсолютно раціональне рішення. Можливо, противник шукатиме шляхи вирішення — посилювати охорону та оборону своїх бухт та гаваней, де знаходяться кораблі. Але навряд це буде ефективно.
Росіяни намагаються створити із перехоплених українських морських дронів свої аналоги. Швидше за все, ці аналоги вони будуть використовувати для того, щоб порушити зернову ініціативу, яка зараз реалізується українською стороною за співпраці з європейськими партнерами. Фізично атакувати українські кораблі Росія не має змоги. Не так багато кораблів у складі українських сил оборони залишилося.
АНДРІЙ РИЖЕНКО: Адмірал Соколов відзначився великими втратами флоту
— Ми бачимо, що як тільки кількість втрат бойового ядра Чорноморського флоту досягла 25%, зняли з посади командувача ЧФ адмірала Соколова. Пробув він на цій посаді недовго. Усе його правління характеризувалося тим, що вперше після закінчення Другої світової війни було знищено штаб Чорноморського флоту, який знаходиться у центрі Севастополя. Системно почали знищувати кораблі великого класу.
Політичне керівництво Росії дуже обурюється через втрату кораблів Чорноморського флоту. Вони намагаються навести лад, ось відправили Шойгу розбиратися і посилювати заходи безпеки. Останні кілька тижнів у морі не було кораблів Чорноморського флоту, мабуть, там розпочали якесь перезавантаження.
Призначили нового командувача військово-морських сил РФ — ним став адмірал Моісеєв. Раніше він командував Північним флотом, а ще раніше — Чорноморським. Не знаю, наскільки йому вистачить організаторських здібностей змінити ситуацію, бо втрати досить серйозні, а завдання Чорноморського флоту щодо участі у війні ніхто не знімав.
У Росії надзвичайно вертикальна система управління. І навіть заміна людини високого рангу не може сильно впливати на ситуацію. Все одно у них усі проблеми вирішує Путін.
Читайте також: Знищення Кримського мосту порушить логістику російських окупантів — розбір Поповича