Росія хоче, щоб Запорізька АЕС працювала на неї: візит місії МАГАТЕ на станцію обговорюємо з Денисенком

Вадим Денисенко. Фото: censor.net

1 вересня захоплену російськими військами Запорізьку атомну електростанцію (м. Енергодар) відвідала делегація Міжнародного агентства з атомної енергії на чолі з гендиректором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі.

Міжнародні експерти мають перевірити:

  • фізичний захист станції;
  • ядерну безпеку АЕС;
  • дотримання норм під час поводження з ядерними матеріалами.

Делегація була на території ЗАЕС кілька годин. Рафаель Гроссі уточнив, що це був перший тур ключовими зонами станції, МАГАТЕ побачила “головні речі”, тому ухвалила рішення залишити частину делегації на станції. З 13 експертів на ЗАЕС до 3 вересня залишилося 5 фахівців агентства.

Очікується, що 6 вересня гендиректор МАГАТЕ зробить заяву щодо ситуації на ЗАЕС на засіданні Ради безпеки ООН, яке ініціювала Російська Федерація.

Яким буде підсумковий звіт місії МАГАТЕ, чому росіяни все ж таки допустили фахівців на захоплену територію і що відбуватиметься на ЗАЕС далі — в ефірі телеканалу FREEДОМ говоримо з радником глави МВС України Вадимом Денисенком.

— Чому Росія, з одного боку, говорила про необхідність візиту цієї місії, але, з іншого боку, перешкоджала цьому?

— Один із планів росіян полягав у тому, щоб у перші дні дійти до Південноукраїнської атомної електростанції (розташована у місті Южноукраїнськ Миколаївської області, — ред.). Якби вони захопили Південноукраїнську АЕС, вони могли б у дуже короткий час зупинити Запорізьку АЕС і зробити серйозний енергетичний колапс як мінімум у південно-східній частині України. На щастя, це не вдалося, але це був один із елементів плану захоплення України з 24 лютого.

Але у них у руках опинилася Запорізька АЕС. І вони розпочали спроби синхронізувати її з російськими енергосистемами.

Близько місяця тому українська компанія “Енергоатом“ зробила заяву про те, що у росіян з’явилася програма, яка дозволить їм спробувати синхронізувати роботу Запорізької АЕС із російськими енергосистемами. Це можна було зробити лише через лінії електропередач, які йдуть до Криму. А якщо бути точнішими, вони йдуть через підстанцію Джанкоя.

Тобто росіяни планували синхронізувати роботу Запорізької АЕС із російськими енергосистемами, після чого запустити на територію ЗАЕС місію МАГАТЕ. До цього відмовлялися взагалі говорити про місію МАГАТЕ.

Місія лише констатувала б факт, що станція працює на Російську Федерацію. Фахівці поїхали б, висловивши своє “занепокоєння”, але не більше.

Через багато обставин у росіян згорів трансформатор на Джанкойській підстанції. А перед цим упала одна з ліній електропередач. Тож план перемикання АЕС на російську енергосистему було зірвано на деякий час. Такі трансформатори неможливо відновити за кілька днів. На це знадобиться щонайменше місяць або більше. У зв’язку із цим вони погодилися пропустити місію МАГАТЕ.

Головна мета росіян щодо Запорізької АЕС залишається незмінною — зупинити її роботу з українськими енергосистемами та перевести її на російські енергосистеми.

На жаль, поведінка керівника місії Гроссі викликає як мінімум занепокоєння. Він мав би наполягти, щоб разом із ним на станцію зайшли журналісти. Він мав наполягти на багатьох інших речах. На жаль, він цього не зробив. Із представників місії МАГАТЕ на станції залишилося кілька людей. Ми не розуміємо взагалі, яка їхня мета і що вони там роблять.

І можна з упевненістю говорити, що 6 вересня Гроссі на засіданні Ради безпеки ООН скаже, що МАГАТЕ переживає, але станція працює у штатному режимі. Як то кажуть — все дуже погано, але добре.

— Багато експертів кажуть, що синхронізувати Запорізьку АЕС із російською енергосистемою практично неможливо, що це досить складно. А Ви як вважаєте?

— Я більш ніж впевнений у цьому. Але я не енергетик та не ядерник. Після моїх розмов із фахівцями я дійшов висновку, що це складно, але можливо. І я розумію, що це найголовніша мета Російської Федерації на сьогодні.

— Росія наполягла, щоб у складі делегації був також фахівець із балістики. З огляду на те, що саме російські війська обстрілюють станцію та Енергодар, вони намагаються цим відвести від себе підозру, сподіваючись, що фахівці не помітять, хто насправді обстрілює станцію?

— Я можу лише сказати, що з погляду балістики одна людина за два-три дні не зможе провести експертизу.

Тому сказати, звідки був постріл, а тим більше хто стріляв — просто нереально.

У звіті не планують давати дані про те, хто обстрілював місію тощо (під час прямування місії в Енергодар російські військові обстрілювали дорогу та місто — ред.). Але зробити якийсь більш-менш ґрунтовний звіт одній людині за два-три дні, побувавши на станції, просто фізично неможливо. Тому якщо щось і буде, ми повинні розуміти, що це профанація.

Читайте також: Росіяни намагаються перетворити місію МАГАТЕ на безплідну екскурсію по ЗАЕС, — звернення Зеленського

— У МАГАТЕ раніше заявляли, що станція має бути демілітаризована. Тобто там не повинні бути якісь війська взагалі. Військові машини, які там стоять, росіяни назвали військами хімічного та радіаційного захисту. А у місії, мабуть, їм повірили. Бо вони навіть не з’ясовували, що то за машини.

— Для мене загадкою було те, що ніхто не захотів навіть відкрити тенти та подивитися, що всередині цих машин. Якщо це війська хімічного захисту, то мають бути якісь серйозні лабораторії. Отже, мають бути певні технічні речі, які супроводжують у будь-якому разі такі війська.

Якщо машина порожня, то навіщо вона стоїть тут? Її не можна вивезти із машинного залу? Це елементарні питання, які б поставив журналіст на практиці першого курсу. Навіть цього ніхто не спитав.

Хімічні війська на танках не їздять. Адже до цього в машинних залах Запорізької АЕС було важке озброєння, бронетранспортери. А танки стояли безпосередньо біля реакторів. Про що ми можемо говорити далі?

Тому в цьому випадку мій настрій тривожний, я дуже переймаюся цим звітом.

— Ми можемо припустити, що на Гроссі хтось чинив тиск?

— Я цього не можу констатувати. В мене таких даних немає. Але поведінка Гроссі точно була дуже дивною, як і поведінка всієї делегації.

— Як, на Вашу думку, може розвиватися ситуація далі? Нічого не зміниться чи, можливо, зменшаться обстріли?

— Я вважаю, що далі росіяни робитимуть усе можливе, щоб перевести станцію на російську систему. Тому їм не потрібна постійна місія МАГАТЕ на Запорізькій АЕС. Їм потрібно в принципі вирішити це технічне питання. І після цього вони вже з радістю скажуть, що готові бачити місію МАГАТЕ на Запорізькій АЕС. Сподіваюся, цього ніколи не буде.

У принципі я розумію, що в них часто займаються трансформатори. В них часто падають лінії електропередач і тому нічого такого їм зробити не вдасться. Але, на жаль, поки що ситуація дуже напружена.

— Очевидно, що українська сторона перешкоджатиме переключенню станції, щоб ЗАЕС залишилася українською?

— Це наша станція. Це наша територія, тому тут ми маємо повне право робити все, що хочемо.

Читайте також: Російські окупанти не дають можливості МАГАТЕ ознайомитися з реальним станом справ на ЗАЕС, — “Енергоатом”

Прямий ефір