Російська пропаганда намагається максимально розгойдати протиріччя, які природно присутні в українському суспільстві, щоб використати їх для провокацій. На відміну від України, де “Майдан” — це форма діалогу між суспільством і державою, Росія хибно інтерпретує його як захід із перехоплення влади.
Паралельно пропаганда РФ продовжує використовувати ще кілька старих методів з розколу українського суспільства.
Операція “Майдан-3”
Президент Володимир Зеленський, спілкуючись із журналістами, розповів про погрози з боку Росії щодо підготовки в Україні умовного “Майдану-3”.
“Операція називається “Майдан-3″. Вона покликана змінити президента. Можливо, не шляхом вбивства. Вони будуть використовувати будь-які інструменти, які в них є. Ідея була до кінця року. Але, як ви бачите, ми можемо з цим жити”, — заявив президент України.
За словами радника глави Офісу президента України Михайла Подоляка, Росія намагається наростити свою присутність в інформаційному полі. При цьому використовується не тільки примітивна пропаганда, а й більш тонкі технології.
“Пішло багато негативних статей, великі об’ємні роботи в соціальних мережах, є багато іншої негативізації. Для цього вони перейшли навіть на українську мову, використовують її активно, щоб масштабувати проблемні зони, які в нас є. Наприклад, проблеми з мобілізацією. Звичайно, вони є, і вони будуть, — заявив Михайло Подоляк.
Російські спецслужби масштабують і гіпертрофують, щоб спровокувати в українських громадян невдоволення владою. У Кремлі сприймають “Майдан” як технологічне перехоплення влади.
“А це природний розвиток відносин між суспільством і державою. Коли держава виявляється несинхронізованою з надіями суспільства – тоді суспільство виходить. Мовляв, дивіться, цей соціальний договір нас не влаштовує, ми хочемо його переписати. Ви готові переписати? Держава, як правило, каже “ні”, тому що вона консервативна. І тоді виникає Майдан”, — підкреслив Михайло Подоляк.
Основні тези Кремля для розпалювання конфліктів усередині України обговорили експерти
Які методи може використовувати Кремль для того, щоб розгойдати конфлікти в українському суспільстві? Які теми більш чутливі для громадян України? І як протидіяти дезінформації та не піддаватися на маніпуляції? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали:
- Андрій Шаповалов, в.о. керівника Центру протидії дезінформації при РНБО;
- Михайло Притула, полковник запасу СБУ, експерт військової контррозвідки;
- Роман Цимбалюк, журналіст.
АНДРІЙ ШАПОВАЛОВ: Пропагандисти понесуть відповідальність за розпалювання ненависті
— Росія просуватиме тему про те, що Україну все-таки зможуть схилити до переговорів. Так чи інакше ця тема мусується. Такер Карлсон (американський журналіст проросійських поглядів, — ред.) в одному з інтерв’ю говорив, що відбудуться перемовини, в яких Росія збереже частину окупованих територій і Крим. Нібито Росію не можна перемогти на полі бою.
Розганяються наративи, що Зеленський — диктатор, взяв під контроль усі ЗМІ, заборонив опозиційні політичні партії. Скасування виборів – цей напрямок буде розганятися.
Окремо виносяться тези про відсутність свободи слова і гоніння на церкву.
Ще одна тема для фейків — що в України на сьогодні немає виходу. І що нібито Байден і Зеленський будуть змушені піти зі своїх постів і не підуть на нові вибори. Нібито Захід втомився від війни і переговори на умовах Росії — це єдиний шлях до припинення військових дій.
Усі ці напрямки ми уважно відстежуємо в Центрі протидії дезінформації. Щойно ми бачимо, що той чи інший фейк розганяється або має популярність, ми одразу ж максимально чітко і конкретно розкладаємо його на атоми і пояснюємо, чому та чи інша інформація не відповідає дійсності.
Пропагандисти мають розуміти, що рано чи пізно вони так чи інакше понесуть відповідальність за розпалювання ненависті та за ведення активної інформаційної війни, яка призвела до геноциду в Україні. І їм доведеться відповідати не просто за те, що вони брехали або викладали свою альтернативну точку зору, а за те, що вони закликали до геноциду.
МИХАЙЛО ПРИТУЛА: Кремль хоче, щоб Україна перестала воювати
— Якщо ми подивимося на історію попереднього “Майдану”, то там було дві сцени. Першу сцену у 2013 році ставили люди, які взагалі не мають стосунку до патріотичних сил в Україні. Люди, які були дружні з колишнім послом Росії в Україні, з міністрами, які втекли, і деякими екструдованими політиками, які втекли. Тобто це були абсолютно проросійські люди з російськими паспортами. Зараз вони просто зникли.
Сенс у тому, що перша сцена була поставлена не тими людьми, які поставили другу. Починався “Майдан” з іншою метою — для того, щоб потім розігнати студентів і сказати, що у вас нічого не вийшло. І “Майдан” закрити. І таким чином зробити фальстарт.
На сьогоднішній день Росія готує провокацію і, безумовно, вони зобов’язані це готувати. Такі обов’язки у посадових осіб. Нерозумно думати, що вони цього не роблять.
Потрібно шанобливо ставитися до противника, навіть якщо він божевільний. Вони можуть готувати такі операції “під чужим прапором” — очолити протестний електорат іншої країни. Якщо ми бачимо політиків, які просувають свою гіпер-проукраїнську позицію, то є підстави вважати, що вони працюють не на Україну.
Перша обов’язкова теза – розгойдування мовного питання. Це стандартна річ. Друга теза, яка буде обов’язково експлуатуватися — Зеленський поганий, усіх здав і не виконує свої обов’язки.
РОМАН ЦИМБАЛЮК: Насамперед будуть розгойдувати мовне питання
— Якщо ви хочете організувати в Україні “Майдан” або, як каже Володимир Путін, держпереворот — вартість цього процесу 5 млрд. доларів. Порівняно зі щоденною вартістю війни для них це копійки.
Хочеться сказати росіянам: якщо ви думаєте, що це все робиться за гроші, то спробуйте зробити щось подібне.
Але тут справа навіть не в “Майдані” чи держперевороті. Їхнє завдання — зробити так, щоб Україна здригнулася зсередини і перестала воювати. Відповідно, вони вигадують різні версії того, хто з ким посварився, хто з ким має напружені стосунки.
Незважаючи на всі внутрішні проблеми, у суспільства є розуміння.
Навіть люди, у яких є якісь вимоги, особливо дружини і матері мобілізованих солдатів, які виходять на пікети та акції, не кажуть, що Україні треба здатися.
У людей свої конкретні вимоги і представникам влади потрібно з ними працювати. Якщо вимоги не можна виконати — пояснити з якої причини.
Зараз активно розганяється тема мови. Уже відзначилися двоє людей: Олексій Арестович — захисник російської мови та Ірина Фаріон, яка вважає, що українську мову захищають недостатньо. Ці два маркери, в першу чергу, говорять про те, що ці товариші пішли кудись не туди.
Ця тема мови, яка зараз вкидається, як вона допомагає Україні перемогти? Ніяк. Навіть навпаки.
Реакція суспільства, незалежно від того, якою мовою говорять люди, однакова. Фаріон піддали обструкції студенти Львівського університету, які з великою ймовірністю говорять українською мовою. Вони прекрасно розуміють, що це технологія, яку використовує ворог.
Це не означає, що людина — агент Кремля. Вона може бути просто ідіотом.
Читайте також: Не тільки Соловйов зі Скабєєвою: про підрозділи російської пропаганди та її працівників розповів експерт