РФ готувала сценарій з гібридного нападу на країни Балтійського моря. Це передбачало б глушіння систем GPS, кібератаки і подальшу висадку десанту на шведському острові Готланд. Метою Кремля є відрізати зв’язок країн із зовнішнім світом. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
Він підтвердив, що процес глушіння GPS-навігації в країнах Балтії є частиною гібридної агресії з боку держави-терориста.
“Росія розглядає зараз різні сценарії. Балтійське море — у зоні її особливої уваги. Спроби, які робили щодо пошкодження інтернет-кабелів, які йдуть дном Балтійського моря, тому що вони проводять там провокативні свої дії, проводили там і військові навчання різного характеру. Два роки тому, якраз перед початком повномасштабного вторгнення російських військ до України, на російських федеральних каналах у токшоу активно обговорювали питання щодо необхідності проведення масштабної операції з глушінням системи GPS, з кібератаками і з подальшим висадженням десанту на шведському острові Готланд. Це ті плани, які, як то кажуть, рукописи не горять. Вони, звичайно, можуть затирати архіви, коли захочуть”, — сказав Мусієнко.
Експерт зазначив, очевидно, що це стратегії, які розроблялися раніше — для агресії як проти балтійських країн, так і потенційно проти Швеції та Данії. Тому й йшлося про острів Готланд.
“І ці сценарії, якщо подивитися публікації Bild, які описували ймовірні плани нападу Росії на країни Балтії, там теж є один із пунктів, який передбачає, що Росія проводитиме гібридні акції, зокрема й потужні кібератаки, але не лише кібератаки, а глушитиме будь-які сигнали зв’язку із супутниками, щоб унеможливити на період агресивних дій безпосередньо зв’язок із зовнішнім світом тощо, наскільки це можливо. Це повною мірою важко зробити, але, тим не менш. Тобто вони розглядають такі сценарії. І як видно, це плани, які розроблялися раніше. І вони демонструють, що ці плани зараз стають дедалі ближчими. Якщо раніше про них тільки говорили, то зараз вони їх використовують уже на практиці, що, очевидно, підвищує рівень загроз”, — каже Мусієнко.
Водночас всі країни Балтійського моря готувалися до таких гібридних дій з боку Росії.
“Естонія — це взагалі центр фактично кібербезпеки всього блоку НАТО. Але Росія теж намагається вдосконалити певні плани, змінити їх, використовувати, пробувати. Вони пробуватимуть в будь-якому разі. Але й технології не стоять на місці, і Росія постійно намагається діяти, щоб знаходити нові рішення для блокування сигналів GPS. Але це дорога з двостороннім рухом. Те ж саме роблять країни Балтії, які працюють і вдосконалюють свої технології. Країни Балтії як ніхто розуміють, що для них загрози надзвичайно великі на сьогодні. А також Швеція і Данія, тому що для них потенційно теж. Тому що моделювання, завдання тактичного ядерного удару на російсько-білоруських навчаннях “Захід” у різні роки передбачали завдання ударів тактичною ядерною зброєю не тільки по Варшаві, а й по Данії, і по Копенгагену. І очевидно, що ці плани так чи інакше теж присутні, тому до них готуються”, — розповів експерт.
Ба більше, вважає він, проведення гібридних операцій та їхня роль тільки зростатиме.
“Зараз ми спостерігаємо, що Росія, не запровадивши фактично у конвенційний спосіб бойові дії і не намагаючись зараз запровадити їх проти країн Балтії, намагатиметься використовувати різні способи для проведення різних гібридних дій. Вони передбачають кібератаки, GPS, використання російськомовної меншини в Естонії та Латвії насамперед з метою пробувати дестабілізувати ситуацію. Також вони на якомусь етапі передбачають і проникнення під виглядом нелегальних іммігрантів певних елементів з боку Росії, роль яких буде розгойдувати ситуацію, тобто проводити певні диверсійні дії. Я думаю, що це насамперед ті загрози, які на сьогодні найактуальніші, але, вочевидь, їх розуміють у країнах Балтії”, — резюмував Олександр Мусієнко.
Читайте також: Росія є і буде загрозою, але ми — сильніші: інтерв’ю з міністром оборони Естонії Ханно Певкуром
Нагадаємо, коментуючи інформацію про глушення сигналу GPS над кількома країнами Європи російською РЕБ у Калінінграді, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко висловив думку, що Росія використовує гібридні методи, успадковані від Радянського Союзу, для перевірки меж дозволеного у країн Північноатлантичного альянсу (НАТО) та Європейського Союзу, застосовуючи тактики провокацій і диверсій.