Джерела, близькі до адміністрації Путіна і міністерства оборони Росії, розповідають про плани Кремля мобілізувати найближчим часом щонайменше 300 тис. осіб, пише видання “Верстка”. Про формування нових військових підрозділів заявив міністр оборони Росії Сергій Шойгу. Кремль взявся розробляти новий план мобілізації відразу після президентських псевдовиборів.
Про те, що Росія збирається почати формувати дві нові армії, створення яких раніше анонсували в міністерстві оборони РФ, повідомляє і британська розвідка. Але поки що точна дислокація і склад цих підрозділів невідомі, хоча, найімовірніше, це буде поєднання механізованих, бронетанкових, артилерійських і логістичних підрозділів.
Як Росія намагається поповнити лави своєї армії
На колегії Міноборони РФ Шойгу заявив, що до кінця року в Росії сформують дві загальновійськові армії та 30 з’єднань. А це означає, що під нову хвилю мобілізації потраплять близько 200 тис. російських громадян.
“У війська можуть насильно призвати резервістів, “загнати на контракт” строковиків, а також мобілізувати росіян, які перебувають у запасі. У кількох військкоматах і держструктурах у Москві “Верстці” підтвердили, що займаються підготовкою “броні” від мобілізації, а джерела в Міноборони розповіли про підготовку зборів, за підсумками яких щонайменше частину “запасників” можуть мобілізувати або змусити підписати контракт і відправити воювати в Україну”, — повідомляє Telegram-канал “Верстка”.
При цьому, за даними британської розвідки, навіть якщо владі вдасться набрати необхідну кількість людей, нові підрозділи російської армії можуть зіткнутися з низкою проблем.
“Однак, з огляду на обмеженість підготовки в Росії, широке використання застарілого обладнання та проблеми з інфраструктурою, цілком імовірно, що ці підрозділи зазнаватимуть аналогічних проблем із ресурсами”, — йдеться в повідомленні Міністерства оборони Великої Британії в соціальній мережі X.
Мобілізація дісталася і до столиці Росії. У Москві почали масово розсилати повістки через портал mos.ru. Влада стверджує: мобілізація через інтернет поки що проходить у тестовому режимі. Тому російські правозахисники радять у разі отримання повідомлення не приходити до військкомату особисто, а уточнювати інформацію поштою.
“Не турбуйтеся про штрафи за неявку за повісткою. По-перше, ми виходимо з того, що за неявку за електронною повісткою до відповідальності притягнути неможливо внаслідок відсутності підзаконних актів для регулювання, а також реєстру військового обліку та реєстру повісток. По-друге, військкомати все ще не навчилися правильно притягати до відповідальності, а отже, штраф можна буде легко оскаржити. По-третє, за неявку за повісткою на уточнення даних не можуть порушити кримінальну справу за ухилення від призову”, — пояснює Telegram-канал “Рух свідомих відмовників”.
Яка мета створення нових формувань російської армії, невідомо. Аналітики Інституту вивчення війни припускають, що може йтися про підготовку до агресії проти країн НАТО. Але цілком імовірно, що Кремль намагається хоча б частково компенсувати втрати російської армії у війні проти України.
Ймовірно, що Кремль може готувати наступальні дії на Запорізькому та Харківському напрямках.
“Наступний за планом — Харків зі збереженням міста. А це можливо тільки в разі оточення. Не вистачає 300 тисяч рил. Тому все вже готово до мобілізації 2.0”. Він додав, що Харків “ніхто не хоче перетворювати на другий Маріуполь”, навпаки, “є ідея зробити його вітриною того, що росіяни “вміють воювати цивілізовано”, — сказало в інтерв’ю виданню “Верстка” джерело у внутрішньополітичному блоці адміністрації Путіна.
Джерела зазначають, що темпи набору сильно знизилися. Для порівняння: на початку 2023 року контракти укладали по півтисячі осіб на день, зараз це 20-30 осіб. Тому прогнозують, що весняний призов буде більш жорстким у всіх регіонах — навіть у Москві, підкреслюють експерти.
Експерти наголошують, що теракт, який стався 22 березня в “Крокус Сіті Холі”, де, за попередніми даними, загинули 140 людей, Путін може використати для так званого згуртування нації та посилення мотивації росіян іти на війну проти України. У Кремлі вважають, що саме українські спецслужби причетні до організації теракту.
Думки експертів
Чи готовий Кремль розпочати нову хвилю мобілізації і якою вона може бути? Як росіяни намагаються заповнити свої бойові втрати? Чи зможе Міноборони підготувати новобранців для ведення бойових дій проти України? Чи варто очікувати великого російського наступу? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Наталія Пелевіна, російська опозиційна політикиня;
- Ольга Романова, директорка російського фонду “Русь сидящая”;
- Олексій Гетьман, військовий аналітик;
- Ян Матвєєв, військовий експерт;
- Денис Попов, військовий оглядач;
- Віктор Ягун, генерал-майор запасу СБУ.
НАТАЛІЯ ПЕЛЕВІНА: У Росії посилять повзучу мобілізацію
— Вочевидь, Путін не хоче зупиняти війну та оголосить нову хвилю мобілізації, бо псевдовибори вже позаду. Жодних стримувальних сил у Росії зараз немає, немає опозиції, тому що вона вся виїхала з країни, окрім якихось окремо взятих людей, у яких немає жодного впливу. Найголовніше — в Росії немає громадянського суспільства, воно знищене.
Попри те, що в Кремлі вважають, що їм усе зійде з рук, діяти все одно доведеться хитріше. Піддавати мобілізації, найімовірніше, будуть регіони, які не є центральними або ключовими для влади. Москву і Пітер, як і раніше, не будуть сильно зачіпати. Мобілізація буде повзуча, щоб без надриву і драматизму.
Владі взагалі не обов’язково озвучувати ті чи інші дії, у країні немає прозорості. Буде потихеньку мобілізувати людей, враховуючи масштаби Росії, це буде не так сильно помітно.
Навіть якщо Путін виступить по телевізору і скаже, щоб усі росіяни йшли на війну, якихось помітних хвилювань у суспільстві очікувати не варто.
ОЛЬГА РОМАНОВА: Кремль не збирається зупиняти військові дії
— Досі було три головних джерела поповнення живої сили на фронті: завербовані ув’язнені, контрактники з глибинок і люди, які нещодавно отримали громадянство Російської Федерації, як от ті самі таджики, яких зараз звинувачують у теракті в “Крокус Сіті Холі”. І всі ці три джерела в Росії вичерпалися.
У Кремля для поповнення живої сили, по суті, залишаються мобілізовані та строковики. Останні, звісно, на фронт іти не можуть. Але після року служби дуже багатьох із них примушують підписувати контракти. А чим відрізняється строкова служба в Бєлгородській області від фронту? Нічим. Це такий самий фронт.
Буде готуватися мобілізація, тому що неспроста були розмови про захоплення Харкова. І неспроста Путін і Медведєв погрожують країнам Балтії. Вони не збираються зупинятися і рано чи пізно їм знадобиться нове гарматне м’ясо.
ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: У РФ є 100 тис. осіб, які проходили бойову підготовку всю зиму
— У РФ уже є 100 тис. осіб, які всю зиму проходили тренування і бойове злагодження. Ці люди вже готові. Тепер із них формуватимуть дві нові армії плюс додатковий підрозділ, батальйони, бригада. Армія — це мінімум 40 тис. осіб.
Кремль планує мобілізувати 300-400 тис. осіб після висловлювань Пєскова про війну і Путіна про те, що на Росію напали. Ці мобілізовані поповнюватимуть ті військові частини, які зазнали найбільших втрат на фронті. Їх будуть доукомплектовувати та відправляти в зону бойових дій. Формувати цілу армію з новобранців ніхто не буде, це абсурдно навіть для РФ.
Недостатньо просто роздати зброю сотням тисяч людей. Армія — це ціла структура, яка вимагає професіоналізму. Основою стануть ці 100 тис. осіб, які всю зиму проходили підготовку. Резерв, який вони збираються залучити, буде пущений в дію пізніше.
Очікувати якихось серйозних наступів варто наприкінці травня або на початку літа. Тоді ці бойові підрозділи будуть готові для того, щоб спробувати на якомусь із напрямків завдати серйозного удару.
У Кремлі знали, що буде теракт, але закрили на це очі. Це було зроблено для того, щоб підняти градус напруги в суспільстві. Їм потрібно показати, що на них напали.
Пєсков уже назвав “СВО” війною. Якщо вони поміняють юридичний статус “спеціальної військової операції” на війну, то проблем із мобілізацією не буде.
ЯН МАТВЄЄВ: Найкращий варіант для Путіна — примусова мобілізація
— Для російської влади після псевдовиборів ризики знизилися і тепер вони ухвалюватимуть непопулярні рішення. У Кремля є варіант продовжувати вербувати добровольців на контрактну службу. Таким чином сподіватися, що вони переможуть у цій війні на виснаження. Але також Кремль може прийняти радикальне рішення — мобілізувати певну кількість людей у той чи інший спосіб.
Найбільш робочий варіант для Путіна — це примусова мобілізація. Усі зусилля пропаганди все одно не призводять до масштабного потоку добровольців на фронт. Тож намагатимуться відправляти людей на війну насильно. Коли — це вже справа Кремля.
Якби ситуація на фронті для російської армії була складною, були б небезпечні атаки з боку ЗСУ, то, напевно, вони б прискорили б цей процес. Зараз вони перебувають у ситуації, коли можуть вибирати.
Тепер у Кремля, по суті, розв’язані руки. У Путіна з’явилася велика можливість проводити репресії всередині країни та застосовувати радикальні міри у веденні війни.
ДЕНИС ПОПОВИЧ: Путіну потрібно звинуватити Україну в теракті, щоб обґрунтувати мобілізацію
— Крім мобілізації в Росії ще може бути стандартний призов на військову службу. Йдеться про 120-150 тис. осіб. Плани щодо поповнення армії РФ на 300 тис. осіб, можна порівняти з тими втратами, яких зазнали росіяни під час свого осіннього наступу. Тобто таким чином Кремль хоче заповнити втрати.
Для того, щоб різко збільшити чисельність військ і оперувати на якихось нових напрямках, то потрібно різко і суттєво наростити чисельність військ. Йдеться про відкриття нових ділянок фронту. Але тут постає питання оснащення цих військ, їхнього навчання і бойового злагодження. Росії потрібні, як мінімум, молодші командири, яких потрібно навчити, – а це не швидкий процес.
Зараз російська армія збирає 100 тис. осіб для того, щоб почати якийсь наступ на одній із тих ділянок, які зараз перебувають у фокусі їхньої уваги. Поки що немає ознак того, що вони переміщують війська для відкриття нових фронтів.
Що стосується мобілізації в рамках теракту в “Крокус Сіті Холі”, то все залежить від того, наскільки Кремлю вдасться приплести до цієї події Україну. Російська пропаганда зараз активно працює над цим, хоча вже ІДІЛ заявив про свою відповідальність за цей теракт. Звинуватити Україну Путіну потрібно для того, щоб обґрунтувати мобілізацію. Судячи з усього, у нього це не вийде.
ВІКТОР ЯГУН: Для того, щоб захопити велике місто в Україні, потрібно 1 млн осіб
— У Росії великі безповоротні втрати на війні в Україні. Є ще супутні втрати. Загалом це становить близько 1 тис. осіб на день і 30 тис. на місяць. Зараз ми чуємо про те, що у РФ планують мобілізувати сотні тисяч людей. Щоб мобілізувати 300 тис. осіб, потрібно хоча б 50 тис. на місяць.
Я думаю, у них вийде мобілізувати таку кількість людей, тому що Міноборони готувалося ще до псевдовиборів. І ми говорили про те, що активна фаза почнеться після 1 квітня. Варто зазначити, що мобілізація в Росії офіційно не припинялася. І мобілізаційний потенціал у РФ досить великий.
Росія може набрати людей по невеликих містечках і селищах, але їх же потрібно якось одягнути та чимось годувати. Поповнювати запаси людей простіше, ніж забезпечувати їхню військову діяльність. Для того, щоб з нуля створювати цілі підрозділи, потрібно десь брати техніку і командний склад.
Я завжди дивуюся, коли росіяни починають розповідати про те, що вони підуть на Київ або будуть оточувати Харків. Для забезпечення повноцінної операції із захоплення великого міста в Україні російській армії треба близько 1 млн солдатів. Потрібне величезне угруповання.
Читайте також: Росія не здатна провести велику наступальну операцію: аспекти війни обговорюємо з військовим аналітиком Томом Купером