Молдовський депутат Олександр Нестеровський, засуджений на 12 років в’язниці за сприяння проросійській партії “Шор”, втік у невизнане Придністров’я за сприяння посольства РФ. Про це повідомили в Службі інформації та безпеки Молдови. Як Росія допомогла уникнути правосуддя Нестеровському і які кроки у відповідь зробив Кишинів, розбирався FREEДОМ.
Олександр Нестеровський — соратник скандального проросійського олігарха Ілана Шора. За незаконне сприяння його партії депутата-втікача і притягнули до відповідальності. За кілька годин до судового засідання пропагандистські ЗМІ Кремля повідомили, що російський диктатор Володимир Путін запропонував Нестеровському отримати російське громадянство на тій підставі, що його переслідує молдовська влада.
“19 березня суд Кишинева сектора Буюкани засудив депутата парламенту Олександра Нестеровського до 12 років в’язниці та штрафу 500 тисяч леїв за пасивну корупцію і створення умов для незаконного фінансування політичної партії. За даними прокуратури, він отримав від олігарха-втікача Ілана Шора щонайменше $35 тис. за те, що перейшов із Партії соціалістів у “Відродження”. Також, за версією прокурорів, Нестеровський умовляв ексдепутата Аріну Спетару створити проєвропейську партію, яка діятиме в інтересах Шора, і під наглядом правоохоронців передав їй $50 тис. і 100 тис. леїв”, — повідомило видання NewsMaker із посиланням на дані Служби інформації та безпеки (СІБ) Молдови.
Те, що організувати й здійснити втечу Нестеровському допомогла Росія, сумнівів не викликає, підтвердив директор СІБ Александру Мустяце. Дії РФ у спецслужбі називають частиною механізму гібридної агресії проти Молдови.
“Це не перший наш досвід. У нас багато прикладів, коли Російська Федерація, у багатьох випадках за участю посольства, вживає недружніх заходів щодо Молдови. У цьому випадку йдеться про втручання Російської Федерації в судову систему, що неприйнятно. Уявіть собі, якби Республіка Молдова виявилася залученою в судовий процес Російської Федерації. Це непривабливі речі, які не сприяють скільки-небудь справедливим відносинам із Росією”, — зазначила президентка Молдови Мая Санду.
Незабаром після інциденту Міністерство закордонних справ у Кишиневі викликало посла РФ у Молдові Олега Озерова. Той сказав, що нібито нічого не знає про роль російської дипмісії у втечі засудженого депутата.
Також у зовнішньополітичному відомстві Молдови заявили про висилку трьох російських дипломатів. Серед них, як повідомив Озеров, Олександр Андрєєв — дипломат, який має зв’язки з російськими військовими й акредитований у Молдові всього за тиждень до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
“МЗС направило російському дипломату ноту, в якій оголосило трьох співробітників посольства Росії персонами нон грата. Рішення молдовської влади ґрунтується на явних доказах діяльності, що суперечить дипломатичному статусу на території Республіки Молдова. Згадані дипломати збираються покинути країну”, — йдеться у повідомленні Міністерства закордонних справ Молдови.
У російському МЗС заявили, що рішення Кишинева нібито є необґрунтованим. Висилку дипломатів там назвали “частиною антиросійського курсу” і заявили, що у внутрішні справи Молдови нібито не втручаються, і одразу ж пообіцяли дати жорстку відповідь. Тепер, як повідомило інформаційне агентство IPN, посольство Росії в Кишиневі залишиться лише з шістьма дипломатами та 15 технічними співробітниками.
Читайте також: Трьох співробітників посольства Росії у Молдові оголосили персонами нон грата