Росія більше не здатна контролювати ситуацію в Чорному морі — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У середині липня 2023 року Москва заявила про вихід із Чорноморської зернової ініціативи, яка дозволяла експортувати українське продовольство з чорноморських портів. За цим послідували масовані ракетні удари російської армії по українських зерносховищах і портовій інфраструктурі. А всі судна, що прямують в українські порти, Кремль пообіцяв знищувати як потенційні військові об’єкти, що можуть перевозити боєприпаси та зброю, інформує FREEДОМ.

“Раніше вона окупувала Азовське море, з величезною гордістю і помпою оголосивши його внутрішнім морем Росії. Тобто, досягла своєї мети, адже і до 2014 року намагалася його контролювати попри двосторонні угоди, попри український контроль над Керченською протокою. Зараз така сама історія з Чорним морем. Російська Федерація спочатку декларує свій намір, а потім досягає, треба їй завадити”, — наголосив координатор міжнародних проєктів Центру Разумкова Олексій Мельник.

От тільки стати господинею Чорного моря в Росії не вийшло. Україна продемонструвала свої методи впливу на активність Чорноморського флоту РФ. І це стало унікальним прикладом того, як сторона конфлікту, яка не має власного значного флоту, може успішно проводити операції на морі, вважають експерти. 

“Після атак на десантний корабель “Оленегорский горняк” і танкер SIG у Чорному морі російський флот уже не здається таким невразливим”, — сказав представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов.

“Росія, яка почала говорити про Чорне море мало не як про своє внутрішнє, тепер має зрозуміти, що не контролює жодної його частини. Жоден корабель Російської Федерації не перебуває в безпеці. “Нова геополітична реальність” значно посилила позиції України в переговорах щодо продовження зернової угоди. Росія більше не може вести їх з позиції сили. Навпаки, Кремлю потрібні переговори з СБУ про “нафтовий коридор” для своїх кораблів”, — зазначив політичний та економічний експерт Тарас Загородній.

Після виходу Російської Федерації із зернової угоди та заяви Кремля про фактичну військову блокаду Чорного моря, Київ попередив, що з 21 липня розглядатиме судна, що прямують до морських портів країни-агресора та до українських морських портів на окупованих Росією територіях, як такі, що перевозять вантажі військового призначення. 

“Ми попереджали, що Україна не хоче ніякої війни, і що якщо вони почнуть стріляти – у нас не так багато кораблів. Але вони повинні чітко розуміти, що до кінця війни в них буде нуль кораблів, нуль, якщо вони не перестануть вбивати цивільне населення України”, — заявив президент Володимир Зеленський.

Битва за контроль над морем може мати серйозні наслідки для глобального ринку енергоносіїв і продовольства, зазначають експерти.

Для Росії контроль над Чорним морем є очевидною військовою метою і однією з причин, через яку 2014 року вона анексувала Крим. Ось тільки досягти цієї мети не виходить. 

Відсутність у Російської Федерації кораблів і зниження інтересу західних зернових трейдерів до бізнесу з Москвою збільшили зростання витрат на перевезення російської пшениці, пише Reuters. 

На думку експертів, ескалація в Чорному морі вдарить по обсягах російського експорту, оскільки судноплавні компанії остерігаються відправляти в російські порти свої кораблі.

https://www.youtube.com/watch?v=ZZP2ehkpLSk&ab_channel=FREE%D0%94OM

Читайте також: Путін не може програти у війні проти України, але йому потрібен перепочинок у вигляді перемир’я, — Гетьман

Нагадаємо, російська армія сьогодні вночі, 14 серпня, в кілька хвиль здійснювала повітряну атаку по Україні, застосувавши 15 безпілотних літальних апаратів (БпЛА) Shahed (“Шахед”) та 8 крилатих ракет “Калібр”. Усі ці повітряні цілі були знищені українськими захисниками.

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак відреагував на атаку, заявивши, що росіяни — божевільні терористи, які б’ють по цивільних об’єктах та магазинах.

Прямий ефір