Росія змушена піднімати ціни на газ для населення, щоб збільшити доходи. З 1 липня газ подорожчає більш ніж на 11%, повідомляє Міністерство оборони Великої Британії. На їхню думку, таким чином “Газпром” хоче компенсувати збитки, спричинені відходом компанії з європейського ринку, інформує FREEДОМ.
2023-й став першим за 25 років збитковим роком для “Газпрому”. Чисті фінансові втрати компанії склали 7 млрд доларів. Аналізуючи звіти газового монополіста за підсумками минулого року, експерти Financial Times дійшли висновку, що до 2035 року компанія зможе експортувати лише третину довоєнного обсягу газу. Крім зниження експорту, “Газпром” також зіткнувся й зі зносом своєї енергетичної інфраструктури. Її ремонт залежить від західних комплектуючих, на які діють серйозні обмеження. У виданні вважають, що все це призведе до того, що компанія перестане фінансувати російський держбюджет та сама потребуватиме дотацій.
“Компанія проситиме: “Лібералізуйте внутрішні ціни на газ або випишіть нам великий чек і перестаньте обкладати нас податками… Перестаньте сподіватися на те, що ми фінансуватимемо уряд — уряд сам має нас підтримувати”, — сказав учений Гарвардського університету, експерт енергетичного ринку Крейг Кеннеді в коментарі Financial Times.
Зниження прибутку “Газпрому” насамперед пов’язане з відмовою європейських країн закуповувати російський газ. Інформаційна кампанія ЄС, спрямована на зниження залежності від російських енергоресурсів, призвела до падіння частки РФ на європейському ринку з 40% у 2021-му до 8% у 2023-му. Євросоюз планує повністю відмовитися від російського газу до 2027 року. Не останню роль у цьому зіграє перекриття трубопроводу, що проходить через територію України та постачає газ до Європи. 31 грудня 2024-го термін контракту між Москвою та Києвом про транзит добігає кінця.
“Європейська газотранспортна мережа досить розвинена для того, щоб до кінця року задовольнити всіх після того, як закінчиться газотранспортний контракт. Так, це буде істотно дорожче, ніж російський газ, тому що від самого початку була ціна, набагато лояльніша для цих країн з боку Росії. Але ніякого глобального дефіциту ресурсу, зупинки економіки й замерзання Європи, як це любить у своїх роликах демонструвати Росія, 100% не буде”, — сказав президент асоціації “Газові трейдери України” Андрій Мизовець.
Після витіснення з європейського ринку, Москва покладала великі надії на Китай. КНР імпортує близько 23 млрд кубометрів газу щорічно. Але це лише дев’ята частина довоєнного російського експорту в Європу. Кремль активно веде переговори про збільшення поставок, але Пекін не зацікавлений виділяти занадто велику частку свого ринку Росії. Також КНР наполягає на зниженні ціни попри те, що вона вже й так на третину нижча за європейську. Крім цього, Росія нарощує газову співпрацю з Іраном для подальшого експорту до Індії та Пакистану, але експерти стверджують, що великої вигоди від цього Кремль не отримає.
“Усі країни цього регіону дуже добре вміють торгуватися. І знаючи становище Росії, я більш ніж упевнений, що умови, на які зможе погодитися Іран, дуже сильно не сподобаються росіянам. Плюс передача, ще далі транспортування цього газу до Індії — це дуже тривалий процес у дуже нестабільному насправді регіоні. Тому я думаю, що цей процес не увінчається успіхом”, — сказав Мизовець.
Зменшення поставок трубопроводами Росія хоче компенсувати поставками скрапленого газу морськими шляхами. У 2023-му РФ експортувала 33 млн тонн СПГ, до 2027-го планує збільшити цю цифру до 56 млн. У листопаді 2023-го США наклали обмеження на низку компаній і суден, причетних до російських СПГ-проєктів. Пізніше в 14-му санкційному пакеті Євросоюз заборонив використовувати об’єкти ЄС для перевалки російського СПГ у треті країни. Аналітики стверджують, що це не зможе завдати нищівного удару по галузі, але зменшить значні доходи, які Росія отримує від продажу та транспортування СПГ.
Читайте також: Збитки “Газпрому” перекладаються на плечі звичайних росіян, — економічний експерт
Раніше економічний оглядач і публіцист Максим Блант розповів, що після втрати європейського ринку російський “Газпром”, який завжди був одним із найбільших платників податків РФ, став глибоко збитковою компанією.