Російські заморожені активи поки що не передають Україні — думка економіста

Ілюстративне фото: slovoidilo.ua

Передання заморожених російських активів Україні насамперед залежить від політичної волі країн, де розташовані ці активи. Чи є політична воля у США та їхніх союзників по “Великій сімці” (G7) зробити цей крок. Про це сьогодні, 24 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

За його словами, російські суверенні державні активи, за різними оцінками, становлять від 300 до 340 млрд дол. І вони переважно перебувають навіть не в США, а в ЄС — у Бельгії, головній європейській біржі Euroclear. Там розташовані активи російського Центробанку.

“І розмови про це йшли від самого початку. Але нагадаю, що Європейський Союз ще торік і Європейський центральний банк говорив про те, що такий крок підірве довіру до валюти Євросоюзу — до євро. І в цьому плані застопорилася ситуація, оскільки провідний фінансовий інститут ЄС не був до цього готовий”, — уточнив Ус.

Щодо США, то, за інформацією економіста, там менше російських активів.

“Проте основна проблема така, що все-таки світ, у якому ми живемо, багато в чому будується на принципах так званого вашингтонського консенсусу, де є недоторканність приватної власності, чи то державної, чи то тієї, що належить окремим юридичним особам. Проте, постулат, що не можна чіпати власність, їм заважав у переданні активів Україні”, — каже він.

Однак, паралельно з цими заявами йшли дискусії про те, що треба відходити від цих принципів.

“І зараз ми бачимо на практиці, як США (як лідер західного світу) кажуть, що “знаєте, а давайте все-таки відійдемо від цих правил, ми самі собі створили рамки, які нам заважають далі рухатися”. І я сподіваюся, що зараз цей процес отримає нове дихання. Єдине, що я все ще залишаюся на думці, що всі ці російські активи поки що не передають Україні просто тому, що їх хочуть зберегти до моменту, коли знадобляться кошти на відновлення України повоєнне. Бо та допомога, яку Україна отримує зараз, термінова для підтримки життєдіяльності. А допомога, яка буде потрібна в майбутньому, — це значно більші обсяги. Я зустрічав цифру, що потреба відновлення України вже до 400 млрд євро, тобто більша, ніж арештовані активи. Ось тоді вони й будуть потрібні”, — резюмував Іван Ус.

Читайте також: G7 планує конфіскувати заморожені активи РФ для України: як це працюватиме — оцінки економістів і політологів

Нагадаємо, як заявив професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу, банкір та економіст Олександр Савченко, США мають великий досвід щодо конфіскації як суверенних, так і приватних активів. Це було в Ірані, в Афганістані, і в деяких інших країнах, навіть у Венесуелі. США повинні показати приклад.

Прямий ефір