Після введення нових санкцій США і Великої Британії проти російської нафтової промисловості міжнародні ціни на нафту зросли, а рубль ослаб. Про це повідомляє “Голос Америки”. Крім того, побоюючись санкційних обмежень, Китай, Індія та інші країни тепер відмовляються приймати танкери з російським паливом, повідомляє FREEДОМ.
10 січня Вашингтон і Лондон ввели санкції проти найбільших російських нафтових компаній. Під обмеження потрапили також понад 180 танкерів тіньового флоту РФ. За даними агентства Reuters, санкції вже дали перші результати: щонайменше 65 суден дрейфують біля берегів Китаю, Сінгапуру та Росії. Разом з тим, експерти також відзначають нове і вкрай важливе обмеження для Москви в цьому пакеті санкцій.
“Введено вперше дуже серйозні санкційні обмеження проти двох російських страхових компаній, які страхували тіньовий танкерний флот. Йдеться про “Іногсстрах” і “Альфастрахування”. Саме ці компанії забезпечували страхову підтримку тіньового танкерного флоту для того, щоб вони технічно могли покинути порт. Тому що потрібно розуміти, якщо у вас немає страховки вантажу, корабля та екіпажу — ви не зможете покинути порт за міжнародними правилами морського транспорту, які існують нині”, — пояснив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
За даними компанії Kpler, що відстежує пересування суден, три російські танкери, які потрапили під санкції США, зараз перебувають у водах біля східного Китаю. На їхньому борту — понад 2 млн барелів сибірської нафти марки ESPO. Усі три танкери вийшли з порту Козьміно на початку року, проте пізніше змінили курс і тепер стоять на якорі біля узбережжя.
“Судно Huihai Pacific мало прибути в провінцію Шаньдун 15 січня після навантаження майже 770 тис. барелів нафти ESPO… Судно Mermar вийшло з Козьміно 5 січня з більш ніж 755 тис. барелів нафти сорту ESPO і мало зайти в порт Яньтай цього тижня, але зараз очікує біля узбережжя… Судно Olia вийшло з російського порту 7 січня з майже 709 тис. барелів цього сорту нафти та також прямувало до Яньтаю, але зараз перебуває в Жовтому морі”, — йдеться в публікації агентства Bloomberg.
Олег Пендзин висловив думку, що Китай буде гранично обережним у будь-яких діях, пов’язаних із санкційними обмеженнями США, щоб зайвий раз не підставитися під час переговорів, наприклад, щодо тих самих митних зборів.
“Тому, гадаю, незалежно від гучних заяв китайського керівництва з приводу співпраці з РФ, вони будуть дуже ретельно відстежувати питання, пов’язані з санкційними обмеженнями проти Росії”, — вважає економіст.
Після введення міжнародних санкцій проти російської нафтової промисловості найбільшими покупцями російської нафти стали Китай та Індія. Однак аналітики впевнені, що нова низка обмежень змусить ці країни скорочувати закупівлі в Росії та переорієнтуватися на постачальників із країн Близького Сходу, Африки та США. Президент Сполучених штатів Джо Байден наголосив, що після чергового пакета санкцій, спрямованого проти доходів Москви від продажу нафти й газу, ціни на нафту стабілізуються, повідомив його радник Джейк Салліван.
“Попит і пропозиція на ринку нафти дуже добре забезпечені, ціни на нафту стабілізуються в такому місці, яке не накладе надмірного тягаря на американських споживачів. І, з одного боку, ми можемо вдарити по кишені Путіна, а з іншого боку, не надто сильно вдарити по кишені американців”, — заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
На сьогоднішній день встановлена країнами G7 стеля цін на російську нафту становить 60 дол. за барель. Однак низка держав ЄС — Швеція, Данія, Фінляндія, Латвія, Литва та Естонія — вже закликають Європейську комісію ще більше знизити цей ліміт. У своєму листі до Єврокомісії вони заявляють, що таке рішення допоможе скоротити доходи Москви для продовження війни проти України, не викликавши при цьому шоку на ринку.
Читайте також: НАТО розглядає можливість запровадження санкцій проти тіньового флоту РФ, — Шольц
Нагадаємо, Вашингтон запровадив санкції щодо найбільших експортерів російської нафти — “Газпром нефти” і “Сургутнефтегаза”. Bloomberg вважає цей санкційний пакет найжорсткішим від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Нові обмеження щодо російського енергетичного сектору також ввела Велика Британія. У Білому домі впевнені — це серйозний удар по економіці країни-агресора.