Російські СПГ-проєкти руйнуються санкціями — подробиці (ВІДЕО)

Проєкт "Арктик СПГ-2". Фото: Новатек

США ввели санкції щодо двох компаній та двох суден, які співпрацюють з російським проєктом “Арктик СПГ-2”. Уряд Сполучених Штатів продовжить оперативно та рішуче реагувати на спроби реалізувати підсанкційний проєкт та розширити енергетичні можливості Росії, заявив представник Держдепартаменту США Метью Міллер, передає FREEДОМ.

Після початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія зазнає збитків через відмову європейських країн від російського трубопровідного газу. Небажання Китаю нарощувати обсяги імпорту поставило під сумнів плани Росії замістити європейський ринок газу азійським. Москва зробила ставку на постачання скрапленого природного газу (СПГ). І досягла певних успіхів, за підсумками 2023 року посівши четверте місце у світі з експорту СПГ. Але у 14-му санкційному пакеті Євросоюз заборонив використовувати європейські порти для перевалки скрапленого газу. А Вашингтон ввів обмеження щодо компаній та суден, які співпрацюють із російськими СПГ-проєктами. У четвер, 5 вересня, під санкції США потрапили дві компанії: Gotik Energy Shipping та Plio Energy Cargo Shipping, а також два їхні кораблі.

“Gotik та Plio Energy є зареєстрованим власником та комерційним менеджером, відповідно, газовозу СПГ New Energy. New Energy використовував обманні методи доставлення, включаючи відключення своєї системи автоматичної ідентифікації, для навантаження вантажу з підсанкційного проєкту “Арктик СПГ-2” за допомогою перевалки з судна на судно… Ми також ідентифікуємо ще одне судно під керуванням Plio Energy, Mulan, як власність, у якій у Plio Energy є частка”, — повідомив представник Державного департаменту США Метью Міллер.

Санкції США щодо російських СПГ-проєктів стали причиною відмови від участі в них багатьох партнерів. Росія змушена зберігати газ із флагманського арктичного проєкту, пише Financial Times. За місяць, за даними відстеження суден та супутникових знімків, три судна завантажили скраплений природний газ з “Арктик СПГ-2”. Водночас одному з газовозів Еверест Енерджі довелося розвантажитися на плавучому газосховищі “Саам” в Мурманській області. Два інші судна поки що залишаються у російських чи європейських водах. Росії доведеться докласти чимало зусиль, щоб зберегти обсяги експорту СПГ, кажуть експерти.

Передбачалося, що до 2035-2040 року частка російського СПГ на ринку зросте з 8% до 30-40%. Ці плани повністю провалено. Під забороною опинився не лише “Арктик СПГ-2”, а й ті проєкти, які ще далекі до здійснення, але щодо яких були великі види. “Новатек” також не зможе запустити проєкт “Арктик СПГ-1″, завод СПГ у Мурманську і багато чого ще… Що не менш важливо: введені проти Росії обмеження ніяк не вплинуть на світовий газовий баланс”, — прокоментував аналітик нафтогазового сектору Михайло Крутіхін в коментарі “Голосу Америки”.

Попри такі непрості перспективи, російська влада не скоротить фінансування військово-промислового сектора, вважають експерти. Війна проти України — пріоритет Кремля.

“Витрати військового відомства, наскільки це буде можливо, вони нарощуватимуть. Витрати репресивного апарату зростатимуть навіть у більшій прогресії, з більшим кроком, якщо порівнювати з витратами військового відомства. Але витрати на населення, на “соціалку” зменшуватимуться, і це відбуватиметься доти, доки умовно ці витрати на соціальні програми не прагнутимуть нуля”, — вважає економіст, радник президента України (2019-2024 рр.) Олег Устенко.

2024 року Росія планує витратити на війну майже 11 трлн рублів — 6% ВВП. Для російського бюджету навантаження безпрецедентне. Як зазначають аналітики, витрати на цей сектор є однією з основних причин розгону інфляції.

Читайте також: Росія остаточно втратить європейський ринок газу до 2027 року — що далі (ВІДЕО)

Раніше повідомлялося, що Росія планує використовувати тіньовий флот для експорту скрапленого газу (СПГ). Москва почала скуповувати танкери, здатні перевозити СПГ, ще 2023 року. За рік, за даними консалтингової компанії Windward, Росія передала півсотні танкерів у власність фірм з Об’єднаних Арабських Еміратів. Аналітики вважають, що таким чином Москва готується до посилення західних санкцій щодо експорту російського зрідженого газу. У липні 2024 року Європа погодила нові кроки проти російського нафтового тіньового флоту. Жорсткі заходи щодо боротьби з російськими танкерами, які використовуються для обходу санкцій, схвалили 44 держави.

Прямий ефір