Російські шпигуни та агенти впливу Кремля вже давно діють у країнах Європи — деталі від Ступака

Іван Ступак. Фото: uifuture.org

Підривна діяльність Росії проти України та країн Західної Європи почалася задовго до 2014 року. Про це сьогодні, 25 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив військовий експерт Українського інституту майбутнього, колишній співробітник СБУ Іван Ступак.

“Коли країни Західної Європи розслабилися, вважали, що немає “імперії зла”, що немає кому протистояти, можна займатися бізнесом, можна займатися екологією, Російська Федерація прекрасно усвідомлювала, що потрібно підтримувати розвідувальні органи на належному рівні, залишати диверсійні елементи. Ось, вони працюють. Правильно було сказано, що Болгарія, Чехія ставали плацдармами для такої диверсійної роботи”, — сказав він.

Експерт наголосив, що російські диверсанти вже після 2014 року знищували представників українських спецслужб.

“Максим Шаповал, начальник спецназу Головного управління розвідки, був підірваний в автомобілі в Києві. Олександра Хараберюша, полковника контррозвідки, підірвали в Маріуполі. А скільки випадків ми ще не знаємо — скільки було невдалих спроб, скільки спроб було зірвано… Російська Федерація реально працює в цьому напрямку дуже тривалий час. Потрібно визнати, що є напрацювання, вони знають, як працювати, труїти, підривати, розстрілювати — це все є”, — сказав Ступак.

Що стосується відносин РФ із західними країнами, то через сильну інтеграцію Росії у світовий економічний простір, на думку експерта, дуже довго переважало переконання, що грошима можна розв’язати будь-яке питання.

“Навіть Радянський Союз у моменти найвищого напруження, коли була риторика, які капіталісти, буржуї, але газ, нафту ніхто не чіпав, газ ішов до Європи, нафта йшла до Європи: риторика окремо — грошики окремо. Тут Путін вирішив грати з вентилем: хочу — закручу, хочу — відкручу. Ось до чого це призвело”, — сказав Ступак.

Він також прокоментував новину про активізацію шпигунів РФ у Європі, зокрема й тих, що мають дипломатичний статус. Крім того, Росія використовує й агентів впливу для тиску на світову спільноту.

“Багато не тільки шпигунів, але ще є такий термін “агент впливу”. Це не ті люди, які можуть, як у кіно показують, знайти якийсь секретний документ, дістати секретну камеру, сфотографувати його і вибігти, передати якійсь розвідці документи. Агенти впливу — це люди, які не мають допуску до якоїсь секретної інформації, нічого розповісти не можуть, нічого такого екстраординарного не знають. Але вони вхожі до якихось певних кабінетів… Часто дуже вербують людей із журналістського середовища, із середовища блогерів, у яких є якась група, на яку вони можуть впливати”, — сказав експерт.

Він навів як приклад дискусію, яка тривалий час точилася в Німеччині з приводу відмови від атомних електростанцій нібито у зв’язку з небезпекою, яку вони можуть нести, і щодо переходу на природний газ.

“Де ж узяти подешевше? Хто ж може нам поставити досить-таки дешевий газ? А це може Росія. Тобто ось такими підводками й займаються агенти впливу, щоб укласти контракт там на 10-20-30 років. І ось весь профіт для Російської Федерації в цьому і полягає”, — зазначив Ступак.

Експерт пояснив, що країни Європи тривалий час заплющували очі на те, що робила РФ, тому що на контррозвідку тиснули політики, зацікавлені у вливанні в економіку російських грошей.

Читайте також: У Росії не стало більше шпигунів, а стало простіше видавати за шпигунів і зрадників кого завгодно, — адвокат

Нагадаємо, німецьке видання Der Spiegel за підсумками дослідження разом із партнерськими організаціями припускає, що керівник представництва Росії при Європейському Союзі Кирило Логвінов, який базується в Брюсселі, ймовірно, є російським шпигуном під дипломатичним прикриттям.

Прямий ефір