Генеральний прокурор США Меррік Гарланд оголосив, що конфісковані активи підсанкційного російського олігарха Костянтина Малофєєва на суму 5,4 млн дол. передадуть Україні. Про це повідомляє CNN. Путінські олігархи збагатилися коштом держави, але не хочуть ділитися із суспільством, тоді як найбільші бізнесмени, такі як Білл Гейтс або Воррен Баффет віддають частину свого капіталу на благодійність, повідомляє FREEДОМ.
Так, 3 лютого у Вашингтоні Гарланд заявив, що США здійснять першу в історії передачу конфіскованих російських активів, щоб допомогти відновити зруйновану війною Україну. Йдеться про суму 5,4 млн дол., що належать Малофєєву — власнику телеканалу “Царьград ТВ”. Малофєєв потрапив під американські санкції 2014 року, а 2022-го його звинуватили в порушенні санкцій. За даними прокурорів, Малофєєв намагався переказати гроші з рахунку в денверському Sunflower Bank діловому партнеру в порушення санкцій США.
“Я санкціонував першу в історії передачу конфіскованих російських активів для використання в Україні. Ці активи конфіскували слідом за оголошенням, яке я зробив у квітні минулого року, про висування обвинувачення російському олігархові Костянтину Малофєєву, внесеному до списку за обвинуваченням в ухилянні від санкцій. Тоді ж я оголосив про арешт мільйонів доларів з рахунку однієї з фінансових установ США за слідами ухиляння Малофєєва від санкцій”, — повідомив генеральний прокурор США.
Рішення американського колеги підтримав генеральний прокурор України Андрій Костін, який заявив на пресконференції, що крок Міністерства юстиції США — це сигнал для тих, хто думає, що залишиться з імунітетом, вчиняючи міжнародні злочини.
“Це чіткий сигнал. Не буде імунітету і безкарності за міжнародні злочини. Водночас ми всі знаємо, що міжнародні злочини вчиняються окремими особами, і тільки притягаючи їх до відповідальності разом із Російською Федерацією, ми можемо вважати справедливість відновленою”, — сказав Костін.
Найближчим часом російський олігарх Роман Абрамович передасть Україні 2,3 млрд фунтів стерлінгів, виручені від продажу футбольного клубу “Челсі”, повідомляє The Telegraph. Для оформлення продажу клубу Абрамовичу довелося запитувати дозвіл у британського уряду. Урядовці контролювали угоду, щоб жоден фунт не дістався російському бізнесменові, і зараз, за повідомленнями британських ЗМІ, уряд Великої Британії укладає з Абрамовичем угоду, згідно з якою буде створено фонд допомоги Україні, куди буде передано всі кошти від продажу клубу. І це не пожертвування, як уже розтрубили російські ЗМІ, а конфісковані кошти.
“Ці гроші він би й не отримав, його зобов’язали продати, грубо кажучи, клуб конфіскували в нього. Просто юридичне було оформлення. Його продали за конкурсом, і всі кошти, якими не може розпоряджатися Роман Абрамович, будуть дійсно, як було від самого початку заявлено урядом Великої Британії, спрямовані для України”, — пояснив російський опозиціонер, лідер Міжнародного руху “Говорите громче!” Андрій Сидельников.
Якщо порівнювати з мільярдерами на Заході, то тільки за 2022 рік великі бізнесмени США пожертвували на благодійність близько 27 млрд дол., каже російський опозиціонер. Так, наприклад, мільярдер Пітер Бак, який відкрив магазин сендвічів 1965 року, що згодом став великою франшизою Subway, після своєї смерті заповідав 50% статків фонду, що фінансує різні цілі, включно з освітою, охороною природи та медициною, пише видання Еntrerneur.
“Подарунок, оцінюваний приблизно в 5 млрд дол., знаменує собою останнє велике благодійне пожертвування від підприємців-мільярдерів… Доктор Бак і його покійна дружина заснували Фонд Пітера і Кармен Люсії Бак (PCLB) як приватний сімейний фонд для управління благодійними ініціативами своєї сім’ї. Місія благодійної організації: “надати мотивованим людям інструменти, які їм потрібні, щоб допомогти собі””, — написав журналіст Джонатан Смолл для Entrepreneur.
До початку повномасштабної війни проти України російські олігархи брали участь у благодійності, але здебільшого жертвували гроші, щоб “відбілити” образ, пов’язаний зі злочинною владою в Росії, вважає Андрій Сидельников. Але після 24 лютого 2022 року, запроваджені Заходом санкції призвели до того, що російські бізнесмени позбулися своїх капіталів. За даними аналітиків, найбагатші люди з країни-агресора втратили 95 млрд дол. 2022 року через обмежувальні заходи і продовжують їх втрачати. І тепер, щоб зберегти свою репутацію і уникнути судового переслідування в різних країнах світу, їм потрібно віддати свої гроші на потреби України, вважає опозиціонер.
“Потихеньку потрібно довести до відома до них, що буде можливість отримати певну індульгенцію, якщо вони, наприклад, 90% своїх статків передадуть українській стороні. Або це будуть інвестиції в країну, або це буде просто передано майно або грошові кошти. І тоді загалом, ну, напевно, в українського суспільства не буде до них претензій. Поки ж вони на це не готові, тому що це нове для всіх, і навіть законодавство в різних країнах не розроблено, як ці гроші юридично легально конфісковувати в таких осіб”, — висловив думку Сідельников.
Європейський Союз заніс до свого списку санкцій понад 1300 громадян Росії. Готується 10-й пакет санкцій, який, як заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, буде введено 24 лютого цьогоріч. Його обсяг становитиме близько 10 млрд євро і, ймовірно, список осіб, які перебувають під санкціями, поповниться новими прізвищами бізнесменів, наближених до Путіна.
Читайте також: Російські клептократи ховають вкрадені гроші в Туреччині та ОАЕ: причини назвали експерти (ВІДЕО)