Російські компанії залишають Кіпр — їхньою діяльністю зацікавилося ФБР: подробиці (ВІДЕО)

Прапор Кіпру. Фото: moscowtimes.ru

Володимир Потанін, Володимир Євтушенков та інші російські олігархи, які потрапили під західні санкції, виводять свої компанії з Кіпру. А почалося все з того, що місцева влада взялася за розслідування про обхід обмежень щодо Росії. Діяльністю російських олігархів на Кіпрі зацікавилося і Федеральне бюро розслідувань (ФБР) США. Усі деталі — в матеріалі журналістів FREEДОМ.

Від початку 2023 року щонайменше десять російських компаній вирішили покинути Кіпр. У серпні оголосили про вихід найбільший російський виробник транспорту “Трансмашхолдинг” і онлайн-рітейлер Ozon.

У листопаді переїхати з Кіпру вирішили дискаунтер Fix Price і постачальник медичних послуг United Medical Group. І цей список можна продовжувати довго.

Лише останніми днями про плани покинути острів заявили в підприємстві Etalon Group, а також у TCS Group Holding — це головна компанія “Тінькофф-банку”.

“З Кіпру, де TCS Group була зареєстрована з 2006 року, компанія планує переїхати в один із “російських офшорів”, створених на островах Октябрський у Калінінграді та Російський у Примор’ї. Рішення буде ухвалено на позачергових зборах акціонерів 8 січня”, — йдеться в публікації видання The Moscow Times із посиланням на пресслужбу TCS.

Масштаби відтоку капіталу з Росії на Кіпр у попередні роки були величезними. У 2021-му тільки прямі інвестиції становили рекордні 46 млрд дол. Російським компаніям на Кіпрі було “душевно і по-домашньому” завдяки зручній податковій системі.

“З одного боку, це не офшорна зона, це цивілізована держава. Там просто спеціальне законодавство, яке дає змогу мінімізувати доходи. Це дуже приваблива зона, тому Кіпр приблизно 10 років тому пообіцяв, що дотримуватиметься всіх вимог ЄС, міжнародних асоціацій, які борються з відмиванням грошей, і впровадить усі процедури фінмоніторингу”, — зазначає економіст Олександр Савченко.

Боротьба з ухиленням від санкцій або їхнім обходом дає змогу Кіпру зміцнити свою репутацію ділового та фінансового центру, який заслуговує на довіру, заявив президент країни Нікос Христодулідіс.

За його словами, терпимість до всіх громадян і компаній, які так чи інакше допомагають Російській Федерації, буде нульовою.

Перестати бути опорою тіньової економіки країни-агресора Кіпру віднедавна допомагають агенти ФБР і Служби з боротьби з фінансовими злочинами Мінфіну США.  

“Ідея полягає в тому, щоб вони якомога швидше почали надавати допомогу кіпрським інспекторам. У них є ноу-хау. Американські слідчі задаються питанням: як місцеві юристи та бухгалтери допомогли захистити пов’язаних із Кремлем бізнесменів від каральних заходів ЄС після вторгнення Москви в Україну”, — пише The Guardian із посиланням на офіційного представника уряду Кіпру Янніса Антоніу.

Про конкретні випадки допомоги російським олігархам і чиновникам стало відомо з публікації Cyprus Confidential — це Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів.

За їхніми даними, кіпрські фірми продовжували працювати з 96 росіянами, які потрапили під санкції. 25 із них опинилися під обмеженнями після окупації Росією Криму. 

Уряд країни доручив місцевим банкам припинити всі операції з російським рублем. Понести відповідальність за допомогу агресору фірми можуть після оприлюднення результатів розслідування місцевих правоохоронців і ФБР. Прессекретар кіпрської поліції Христос Андреу заявив, що звіти за деякими зі справ будуть готові до кінця 2023 року.

Читайте також: Кіпр відіграє провідну роль у тіньовій економіці Росії — розбір експерта

Прямий ефір