Витрати на війну створюють значний фінансовий тиск на економіку Росії, особливо з урахуванням того, що більша частина цих витрат залежить від державного бюджету. Фінансове навантаження на бізнес і громадян продовжить зростати, і вже після президентських виборів можна очікувати подальшого підвищення податків. Про це сьогодні, 17 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський економіст, доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсиц.
“На 2024 рік на національну оборону виділено, на мою думку, приблизно 10 трильйонів, ще приблизно 10% додатково від усіх видатків на силові відомства, щось заховано в будівництво, щось у науку, тому ми до кінця не знаємо всієї суми видатків. Тим більше, статті витрат засекречені. Але, звичайно, витрати величезні, і для цього потрібні гроші”, — сказав він.
За його словами, зростання економіки в Росії значною мірою залежить від державного бюджету, що економісти називають “бюджетним імпульсом”.
Так, минулого року так званий “імпульс” міг сягати восьми трильйонів рублів.
“Держава кинула масу грошей, щоб економіка крутилася, але гроші ж не з повітря беруться. Вони або друкуються, що створює інфляцію, або забираються у бізнесу і громадян. Цікаво, що бізнес уже зрозумів, що його якраз активно оббирають на користь військових дій, а громадяни ще живуть ілюзіями, що вони нібито не мають жодного стосунку до фінансування військових витрат. Це досить кумедно спостерігати, оскільки люди не розуміють, як вони зі своєї кишені оплачують ракети, танки, снаряди та інші елементи для воєнних дій”, — акцентував Ліпсиц.
Економіст нагадав про систематичне підвищення податків у Росії, і припустив, що після президентських виборів їх буде підвищено знову.
“Можливо, буде обговорення теми підвищення податку на додану вартість — ПДВ. Після минулих виборів президента його вже було підвищено з 18% до 20%-х пунктів, а це відразу зростання всіх цін. Цього разу, ми думаємо, буде те ж саме, тому що витрати величезні тільки на війну. А президент нещодавно заявив, що Росія готується до тривалої військової кампанії”, — резюмував Ігор Ліпсиц.
Читайте також: Відновлення України: три джерела фінансування назвав експерт