Російські експортери та імпортери сильно обмежені у використанні валют, — економіст

Юані та долари. Ілюстративне фото: gettyimages.com

Російські експортери та імпортери наразі можуть оперувати тільки досить обмеженою кількістю валют. Про це сьогодні, 5 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економіст Олег Пендзин.

“На сьогоднішній момент кількість валют, якими може оперувати російський експортер-імпортер, досить обмежена. І досить велика кількість країн у світі, які продовжують торговельні операції з Російською Федерацією, змушені працювати через двох-трьох посередників для того, щоб мінімізувати ризики потрапляння під вторинні санкції. Санкційна політика, яку було, по суті, по-серйозному розпочато 2022 року, нарешті, починає давати свої зримі результати”, — сказав він.

За словами економіста, серйозне зрушення відбулося після того, як Міністерство фінансів Сполучених Штатів Америки почало вводити вторинні санкції.

“Крім долара та євро, на сьогоднішній момент, може, якоюсь мірою фунт стерлінга, який теж є підсанкційним для Російської Федерації, валют насправді вільно конвертованих у світі немає. Валюти, якими сьогодні намагається оперувати Росія, працюючи, наприклад, з Індією — у рупіях, із Китаєм — у юанях, — це все валюти, які мають обмежену конвертованість й операції, за якими потребують індивідуальних ліцензій їхніх банків-емітентів: або Народного банку Китаю, або Державного банку Індії. У цій ситуації, природно, навіть наявність досить великих залишків цих валютних коштів не дає можливості їх ні обміняти на інші валюти, ні провести розрахунки з третіми країнами, навіть із країнами-емітентами цих валют для розрахунку за необхідною індивідуальною ліцензією їхніх банків”, — сказав Пендзин.

Він зазначив, що у РФ виникли складнощі в розрахунках російських компаній із китайськими контрагентами. А також є дуже серйозні проблеми, пов’язані з подальшим використанням накопичених індійських рупій російськими експортерами нафти на рахунках російських компаній, які нікуди використовувати.

“Гроші, які неможливо використати, є дуже серйозним гальмом розвитку будь-якого виробництва. Тому в тій архітектурі, яка є на сьогодні, єдиним, скажімо так, місцем, де ще хоч якимось чином можна було, скажімо, обміняти той же самий юань, була Московська міжбанківська валютна біржа. Це остання валюта, яка торгується на цьому майданчику. І наразі почалися дуже серйозні обмеження і щодо цієї валюти. Тож перспективи… Так, є пошуки криптозамінників, є пошуки механізмів бартерних операцій, але зараз не 90-ті роки. І навряд чи можна буде серйозно налагодити роботу, якщо у вас питання мірила, питання оцінювання товарних мас впирається в те, скільки це коштуватиме, і який вигляд це матиме, і в якій валюті це вироблятимуть. Тому всі ці моменти, природно, дуже здорово гальмують російську економіку”, — сказав Пендзин.

Читайте також: Товарообіг між Москвою та Пекіном падає: про страждання російських і китайських компаній розповів Блант

Раніше голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський розповів, що Китай захищає свої економічні інтереси та обмежує прямі операції з РФ, адже європейський ринок для КНР більш значущий. Водночас Китай розглядає Росію як джерело ресурсів.

Прямий ефір