Десятки тисяч дітей з тимчасово окупованих українських територій російські загарбники незаконно вивезли до РФ. Москва не лише викрадає маленьких українців, а й усіма засобами перешкоджає їхньому поверненню, повідомляє FREEДОМ.
Щонайменше 1 993 дитини в Україні загинули або були поранені з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, йдеться в останньому звіті ЮНІСЕФ.
“Крім убивств дітей і фізичної шкоди, спричиненої атаками, багато дітей по всій Україні зазнали втрат і пережили насильство, які завдали шкоди їхньому психічному здоров’ю та благополуччю. Половина підлітків повідомляє про проблеми зі сном, а кожен п’ятий має нав’язливі думки та спогади”, — йдеться у звіті ЮНІСЕФ від 13 травня 2024 року.
В Україні розслідують приблизно 3 800 кримінальних проваджень за фактом вчинення російськими військовими воєнних злочинів проти українських дітей, повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) визнала незаконну депортацію неповнолітніх до Росії злочином, який має ознаки геноциду. Щоб ускладнити пошук, ідентифікацію та повернення українських дітей, російські чиновники змінюють їм імена та документи.
“Деяким дітям вдалося самостійно повідомити про себе, скористатися телефоном або інтернетом і зв’язатися з неурядовими організаціями, які їм допомогли. Коли ім’я вносять до російського реєстру відповідно до російської вимови, дитину вже не можна знайти на ім’я. Ми також маємо інформацію про те, що 18-річним українським хлопцям пропонували вступити до російської армії. Це жахливо”, — сказала перша леді України Олена Зеленська в інтерв’ю виданню YLE.
Україні вдалося встановити дані майже 20 тисяч українських дітей, яких російські окупанти вивезли до Росії та Білорусі. Повернути вдалося всього кілька сотень. Кожне таке повернення — складна операція.
Один із можливих способів розшуку та повернення дітей сьогодні — робота через міжнародних посередників. У межах плану дій Bring Kids Back UA, який затвердив президент Володимир Зеленський, Україна та Катар розширюють співпрацю для повернення українців із Росії.
“Дуже слабкі темпи повернення, на жаль. Для того, щоб якось цю ситуацію налагодити, нам потрібен, мабуть, новий посередник, не тільки Катар, а якась ще третя сторона. І потрібні зусилля вже не на рівні Ради Європи, а на рівні ООН”, — зазначила експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.
Кабінет міністрів України схвалив постанову “Про затвердження Порядку виявлення та повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Росії проти України”. Новий документ дає право залучати інших юридичних осіб до повернення дітей, зокрема — громадські організації та благодійні фонди.
“Постанова передбачає порядок взаємодії між нашою інституцією, органами центральної та місцевої влади, Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими, Службою безпеки України, Національним інформаційним бюро”, — пояснив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
Читайте також: Порядок виявлення та повернення депортованих до Росії дітей затвердив уряд України — подробиці
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.