Імовірність зупинки зернової угоди була високою ще до атаки на одеський зерновий термінал. Одеські порти, які атакувала РФ, мають дуже важливе значення для функціонування “зернового коридору”. Про це сьогодні, 24 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт з аграрних ринків Чорноморського регіону, видавець The Sizov Report Андрій Сизов.
“Тут два важливі сюжети. І новий сюжет з’явився буквально вчора вночі, коли пішли атаки на дунайський термінал. Імовірність зупинки зернової угоди була високою ще кілька тижнів тому, коли ще до того, як закінчився її термін, була перша атака на одеські термінали. Потім було дуже таке зле інтерв’ю Володимира Путіна з цього приводу. І потім угоду було зупинено. Судячи з усього, Кремль хотів показати, що цього разу, на відміну від минулого (вони зупиняли її наприкінці жовтня буквально на кілька днів, потім відновили), усе це буде серйозно, і тому ми атакуватимемо інфраструктуру Одеси”, — сказав він.
За словами експерта, це йшло в одному пакеті із зупиненням угоди.
“І дійсно, вони всім показали, що вони налаштовані серйозно. Страховики перестали страхувати, власники суден перестали відправляти туди-сюди і відвантаження з Одеси зупинилися. Це було більш-менш очікувано. Те, що сталося вчора вночі, — це, на мій погляд, серйозна ескалація, і ймовірність цього нам здавалася набагато нижчою. Тому що ті дунайські порти, Одеса мали і мають важливе символічне значення якраз у зв’язку із зерновою угодою”, — каже Сизов.
Він уточнив, що за фактом основний обсяг експорту українського зерна в останні місяці вже йшов не через Одесу, а саме через дунайські порти.
“Три термінали і два термінали з цих трьох учора були атаковані. Кілька годин туди летіли дрони, було пошкоджено кілька силосів, терміново відходили судна, щоб їх там не зачепило. І це набагато серйозніша історія практично з погляду світового балансу, з погляду самої України, якій зерно треба відвантажувати активно на експорт”, — резюмував Андрій Сизов.
Читайте також: РФ перетворює Чорне море на військовий полігон: хто і як протистоїть агресору, обговорюємо з експертами
Як повідомлялося раніше, у Раді національної безпеки та оборони (РНБО) України повідомили про перемовини про експорт зерна. За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, зацікавленість у подовженні дії “зернового коридору” виявляють Туреччина, Китай та інші держави. Вивезення українського зерна Чорним морем обговорить і Рада Україна – НАТО на терміновому засіданні 26 липня. Захід скликав генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг на прохання президента України Володимира Зеленського.